Španielske vína

Španielsko sa za posledné dve desaťročia vypracovalo na silnú vinársku veľmoc.

Nečudo. Krajina na Pyrenejskom poloostrove disponujeme vynikajúcimi podmienkami na pestovanie kvalitného viniča. Španielske vína zaznamenali výrazný vzostup. Kvantitatívny i kvalitatívny. Podľa niektorých štatistík je dnes Španielsko najväčší výrobca vína na svete. Štatistiky sa každým rokom menia, no pozícia krajiny na vinárskej mape je dnes nespochybniteľná. Tak, ako rástla výroba, rástla i kvalita španielskych vín. Krajina dnes vyrába celú škálu vína. Od jednoduchých stolových vín až po špičkové reservy. Tie sa predávajú dnes za vysoké ceny. Právom. Kvalita je kvalita. Terroir je terroir. To niečo stojí. Ak povieme v Španielsku slovo bodegas, tak každý vie, čo to znamená.

Bodegas je všetko, čo súvisí s vínom. Bodegas je všetko o víne.

Všetko, čo súvisí s výrobou, skladovaním i predajom vína. Skrátka, celý vinný reťazec. Na konci a v centre stojí víno. Španielsko má vynikajúcu klímu. Veľa slnečných dní. Priaznivý vietor od Atlantiku. Záujem o španielske vína stále rastie. Objavuje ho stále viac vinárskych obdivovateľov. Od skromných amatérov až po náročných znalcov. Krajina disponuje vynikajúcimi a skvele vyzretými červenými vínami. Keď sa povie Rioja, mnohí spozornejú. Nielen elegancia, ale i živosť a sviežosť dopĺňa mozaiku týchto krásnych mokov. Z modrých odrôd sa najviac pestujú tempranillo, garnacha, graciano, či montastrell. Nechýbajú ani tradičné a rozšírené cabernety a merloty. Stále viac sa presadzuje i pinot noir.

Krajina Pyrenejského poloostrova je významným producentom bieleho vína.

Z bielych odrôd dominuje chardonnay, sauvignon blanc, prellada a viura. Medzinárodné i lokálne odrody. Pestrá paleta možností i chutí. Biele vína sa pomaly dostávajú z tieňa svojich slávnejších modrých bratov. Samozrejme, priblížiť sa k sláve španielskych červených vín nebude ľahká cesta. No biele víno spolu s typickým španielskym šumivým vínom, ktoré sa nazýva cava si získava stále viac obdivovateľov i verných priaznivcov.

Španielske vína sa vyznačujú svojou typickou iskrou a nábojom.

Cítiť v nich závan južného slnka i závan koridy. Španielsko dnes disponuje takmer stovkou svojich apelácií. Od severu až k juhu. Označujú sa ako DO. Najvyššia kvalita sa označuje ako DOCG. Nižšie stupne kvality sa označujú ako comerciales vino, alebo vinos de la terra. Mladé víno sa označuje ako joven. Známe sú španielske reservy. Reserva znamená vyzrievanie v dubových sudoch tri roky, z toho dva roky v dube. Grand reserva znamená ešte dlhšie dozrievanie. Dva roky v sude a niekoľko rokov vo fľaši.

Španielsko má bohatý a zaujímavý vinársky zemepis.

Rioja je najznámejší a najslávnejší vinársky región krajiny. Nachádza sa v severnej časti krajiny. No Španielsko, to nie je len Rioja ! Veľké vinárske oblasti sú Navarra, Toro, Ribera del Duero, Rueda, či západ Galície. Kto pozná Barcelonu, ten vie, kde je Katalánsko. Katalánsko je veľká vinárska oblasť. Rovnako tak oblasť okolo Valencie. Nesmieme zabudnúť ani na Kanárske ostrovy. A samozrejme, na slnečnú Andalúziu. Práve Andalúzia je krajina typických alkoholizovaných vín, nazývaných sherry. Španielsko ponúka širokú ponuku výborných vín. Máme čo spoznávať. Krajina a víno tu žijú spolu.

Strom Zdravia 2