Ako hodnotíme RUŽOVÉ VÍNO

Ružové víno, alebo ROSÉ si získava stále viac obdivovateľov.

V množstve a sortimente mierne zaostáva za svojim bielymi a červenými bratmi. Postupom času sa tento handicap zmenšuje. Ružové víno získava na obdive i obľube. Nachádza stále viac svojich priaznivcov a nadšených milovníkov. Určite právom.

Ružové víno je nádherný, zaujímavý a zdravý nápoj.

Ružové víno nie je ani nudné, ani nezaujímavé. Má svoju iskru a svoj vlastný neopakovateľný šarm. Rozoznávame dva základné druhy ružových vín. Rosé a klaret. Oba druhy sa navzájom líšia rozdielnym postupom a spôsobom výroby. Ružové vína sa vyrábajú z červených, resp. modrých odrôd. Ich šťavy sa po vylisovaní nenechávajú ležať na šupkách. Mušt je so šupkou v kontakte len počas lisovania. V minulosti bývala problémom kvalita ružového vína. Ružové víno sa považovalo za niečo druhoradé. Považovalo sa za druhoradú alternatívu červeného vína. To už dnes našťastie patrí minulosti.

Ružové víno má dnes rovnocenné postavenie medzi vínami.

Zaslúžene. Ružové víno má pevné a a neodmysliteľné miesto v pohároch milovníkov a obdivovateľov vína. Priekopníkmi a lídrami vo výrobe ružového vína sa stali Francúzsko a Španielsko. Najmä oblasti Bordeaux, Tavel a Lirac vo Francúzsku a oblasť Navarra v Španielsku sú kolískami vynikajúceho ružového vína. Produkuje sa na báze modrých odrôd ako Cabernet sauvignon, Merlot, alebo Grenache. Nezaostáva ani Nový svet. Austrália vyrába skvelé ružové vína na báze Syrahu. Ani Slovensko nestojí bokom. I tu vznikajú vynikajúce a zaujímavé ružové vína z našich tradičných modrých odrôd, ako je Frankovka modrá, Svätovavrinecké, alebo už spomínaný Cabernet sauvignon. Nechajme sa teda unášať vôňami, farbami a chuťou výborného ružového vína.

 

Dovolíme si postupne hodnotiť ružové vína, ktoré budeme mať možnosť spoznať.

Dovolíme si ich hodnotiť na stupnici 1-100.

Je to naše osobné a subjektívne hodnotenie. Vyjadruje náš osobný názor a dojem, ktorý na nás víno zanechalo.

 

————————————————————————————————–

 

Frankovka rosé 2011 Vinárstvo Gréger Rakvice. Víno s prívlastkom neskorý zber, ružové polosuché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, obec Rakvice, trať Trumansko.

Výborné ružové víno. Ako stvorené na prvé letné dni. Farba tmavoružová až staroružová. Vôňa diskrétna, konzervatívna. Chuť iskrivá, živá, zdravo prírodná. Spolu s uhorko-reďkovkovým šalátom, veľmi príjemné stretnutie s dobrým vínom.

Naše hodnotenie : 91 bodov     16.5.2012

 

Merlav Rouge 2010 Janoušek. Značkové víno ružové s chráneným označením pôvodu, polosuché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, vinohradnícka oblasť Jasová.

Zaujímavé a trochu tajuplné víno. Názvom i originalitou. Dočítal som sa, že základom je odroda Merlot. Cukornatosť odrody Merlot bola v tomto prípade 22 NM. Vôňa : prevláda príjemná malinová aróma. Farba sýta, ružová. Chuť plná, sladká, cítil som jemný jahodový nádych. Toto víno odporúčam pre milovníkov plnších a sladších vín. Prídu si na svoje !

Naše hodnotenie : 90 bodov         28.6.2012

 

Tramín Lagrein Rosé 2011 Alto Adige, Južné Tirolsko, Taliansko.

Zaujímavé a nevšedné víno. Duša Južného Tirolska. Príjemná, pevná a harmonická vôňa. Farba tmavo ružová s ľahkým bordovým nádychom. Chuť výrazná, príjemne korenistá, správne vyvážená. Pekné a kvalitné víno. Svojou poéziou pripomína stratený duch rakúskej monarchie.. Spolu s jej Južným Tirolskom.

Naše hodnotenie : 90 bodov        4.8.2012

 

Alibernet 2011 vinárstvo Trnovec, akostné odrodové víno s prívlastkom ružové polosuché. Nitrianska vinohradnícka oblasť, šintavský vinohradnícky región, vinohradnícka obec Alekšince, hon Lahne.

Ružové víno patrí k letu. Správne vychladené. Bol som zvedavý na ružový Alibernet. Zaujímavé stretnutie a zážitok. Podľa môjho vkusu pomerne silné ružové víno. Dalo by s s chuťou piť i na jar, alebo jeseň. Víno skôr pre mužov ako pre ženy. Pevné a rigorózne. Vedomé si svojej chuti a sily. To mu dáva sebavedomie a už spomínanú silu.

Naše hodnotenie : 92 bodov      12.6.2013

 

Svätovavrinecké Mladé víno 2012 VINKOR, víno s chráneným označením pôvodu, akostné odrodové ružové suché. Malokarpatská vinohradnícka oblasť.

Typické mladé víno. Živé a razantné. Víno pre mladých chlapov. Žiadna konzervatívnosť, žiadne kompromisy. Jasný odkaz vo fľaši. Mladé víno je ako mladá žena. Nikto nevie, čo z nej vyrastie. Uvidíme o rok..

Naše hodnotenie : 89 bodov        2.7.2013

 

Frankovka Rosé 2010 Vinárstvo Volařík, akostné víno s prívlastkom neskorý zber, ružové polosladké. Vinárska oblasť Morava, podoblasť znojemská, obec Dolní Kounice, trať Šibeničná hora.

Ružové z Moravy, to je vždy zaujímavé. Tešili sme a bolo dobre. Výborné víno na letné večery. Farba šípovej ruže, vôňa vyvážená kombinácia čiernych ríbezlí a lesných jahôd. Svieža ovocná krémová chuť s jahodami v dochuti. Odporúčame podávať dôsledne vychladené, tých 9% Celsia je úplne optimálne.

Naše hodnotenie : 92 bodov      24.7.2013

 

Cabernet Sauvignon Rosé 2012 Mrva a Stanko, akostné víno s prívlastkom výber z hrozna, polosladké. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť – Strekov.

S príchodom teplých dní rastie i chuť po dobrom ružovom víne. Tento rok prišli prvé teplé, takmer letné dni už začiatkom apríla. Siahli sme po niečom dobrom ružovom. Neľutujeme. Pekné ružové víno. Hutná, tmavá ružová farba. Vôňa malín a jahôd. Chuť plná. Sladká, ale elegantná a harmonická.

Naše hodnotenie : 93 bodov         3.4.2014

 

Frankovka modrá Rosé 2012 edícia CIRCUM, vinárstvo Nichta. Víno s chráneným označením pôvodu ružové-suché. Nitrianska vinohradnícka oblasť.

Frankovka je vždy frankovka. Platí to i jej ružovej forme.. Je to plné a výrazné víno. Trošku silnejšie ako bežné Rosé. Nie je to také typické ľahké letné víno. S radosťou sa dá piť i v romantických jesenných, či v jarných mesiacoch. Zanecháva pomerne výrazný a špecifický dojem. Bol to príjemný zážitok. Víno nám chutilo. Možno sa časom ešte viac frankoviek vydá ružovou cestou..

Naše hodnotenie : 92 bodov        24.6.2014

 

Cabernet Sauvignon-Merlot Rose 2013 Casa Leona, Rapel, Chile

Hľadali sme v našej vinotéke príjemné ružové víno na záver horúceho letného dňa. Na niečo ružové z Nového sveta.. Víno nesklamalo. Nie je to žiadna hviezda, ale slušné víno pre nenáročného milovníka vína. Cabernet mu pridal trochu na sile a tvrdosti. Výrobca udáva 12% alkoholu, zdalo sa nám trochu silnejšie. Možno to robilo to slnko.. V chuti výrazne dominovali ovocné chute, farba sýto ružová.

Naše hodnotenie :  89 bodov       2.8.2014

 

Strom Zdravia 2