Renesancia vína

Víno zažíva svoju renesanciu.

Pomáha tomu otvorený trh a bohatá ponuka. Výber vína je dnes takmer neobmedzený. Pestrosť výberu, neobvyklé chute, nové značky a rozvoj gastronómie. To všetko podnietilo renesanciu tohto nápoja. Spotreba vína vo svete rastie. Slovensko je tradičná vinárska krajina. Nie veľmoc, ale krajina s výborným vínom a dlhoročnou históriou. Ak hovoríme o spotrebe vína, tak patrí naša krajina skôr k zadnej časti pelotónu. Paradoxne. V spotrebe vína na hlavu kraľujú popri tradičných baštách ako Francúzsko, či Taliansko krajiny ako Luxembursko, alebo Švajčiarsko. I naši blízki susedia ako Maďarsko, či Rakúsko sú výrazne pred nami.

Nechceme tým nabádať k alkoholizmu !

Naopak. Chceme podnietiť kultivovanú konzumáciu tohto nápoja ako súčasť gastronomickej kultúry. Podporiť význam striedmeho a kultúrneho pitia vína ako zdravého a výnimočného nápoja. Víno je krásny a neobyčajný nápoj. Svojou chuťou, vôňou, farbou i celkovým zážitkom. Každé víno je iné, má svoj terroir, históriu a prítomnosť. Vidieť v ňom rukopis vinára. Víno si treba vyberať. Cielene a pokojne. Ochutnávať a hľadať svoju cestu. Koľko ľudí, toľko chutí. Kvalita vína je rôzna. Rôzne sú i jeho cenové hladiny. Pri dnešnej bohatej ponuke každý nájde svoju parketu. Výber vína je skutočne kozmopolitný. S výnimkou Antarktídy je víno pestované na každom kontinente.

Odporúčam trochu lokálpatriotizmu.

Nechovajme sa macošsky k našim vínam. Vyskúšajme svet, ale oceňme, čo máme doma. Nemáme sa za čo hanbiť. Slovenské vína sú výborné a stále sa zlepšujú. Slovensko má výborných a zanietených vinárov. Vznikajú stále nové vinárstva. Napriek kríze a problémom. Víno je skrátka vášeň a poslanie. Láska na celý život !

Renesancia vína je i návrat ku koreňom.

Jednotlivé vinohradnícke oblasti na Slovensku robia ochutnávky vín, prinášajú stále nové odrody. Vinárstva sa modernizujú. Dostávajú nové tvár a aplikujú nové moderné technológie. Buďme preto spravodliví a oceňme ich prácu a nadšenie. Bez toho, by sme nemali tento nápoj na našom stole.

Víno, to je náročná práca.

Celoročná poctivá a namáhavá práca bez garancie úspechu. Každý rok je iný a vrtochy počasia sú nevyspytateľné. Renesancia vína je preto i renesanciou práce. Práce, rozumu a schopností. Ďakujme Bohu za tento skvostný nápoj. Vďaka patrí i zemi, vetru a vode za tento krásny dar.

Strom Zdravia 2