Podnebie a víno

Podnebie zohráva pre vinára rozhodujúcu úlohu.

Podnebie určuje podmienky, v ktorých je vinič pestovaný a kde dozrieva. Podnebie je zároveň nevyspytateľné. Búrky, mrazy, alebo dažde znamenajú pre vinič nemalý problém, až bezprostredné ohrozenie. Jarný mráz, nepriaznivé počasie počas kvitnutia, alebo málo slnka znamenajú horšie dozrievanie, alebo nebezpečenstvo premnoženia škodcov. Krupobitie môže znamenať pohromu !

Žijeme v čase globálnych klimatických zmien.

Podnebie sa mení, počasie je stále menej predvídateľné. Ani víno a vinári nie sú zmien ušetrení. Naopak. Dotýka sa ich to bytostne a bezprostredne. Sú závisí od podnebia a počasia. Dokonca sme svedkami vyčíňania mnohých prírodných živlov. Pribúdajú extrémy. Napríklad Austrália, alebo Nový Zéland je vystavený vplyvu cyklónov, oblasti v Kalifornii extrémnemu suchu a Európa silným jarným mrazom. Klíma sa mení. Menia sa podmienky. So zmenami treba rátať a byť pripravený.

Svet je rôznorodý. Rôznorodé je i podnebie.

Rozdiely medzi Starým a Novým svetom sú výrazné. Vinohrady sú na teplejších i chladnejších miestach. Vinič sa pestuje v severných oblastiach Francúzska i v teplých subtrópoch Južnej Ameriky, alebo Južnej Afriky. Podnebie a pôda určujú kvalitu a úrodu vína. Podnebie určuje, kde sa vinič môže pestovať a kde sú predpoklady, že sa mu bude dariť. O tom, aký bude každý ročník úspešný, rozhoduje v konečnom súčte vždy počasie. Počasie počas každého jedného konkrétneho roka. Nálady a vrtochy počasia rozhodujú. Tu stojí človek jednoducho na vedľajšej koľaji. Nemá moc, ani možnosť počasiu rozkazovať. Môže len veriť, dúfať a modliť sa. Pôda, voda a Slnko nakoniec rozhodnú, aké víno sa bude piť na budúci rok. Podnebie a mikroklíma definujú terroir každého vinohradu a tým i jeho kvalitu a úrodnosť.

Strom Zdravia 2