Ako nakupovať víno

Nakupovať víno nie je jednoduchá úloha.

Výber je obrovský, možnosti takmer neobmedzené. Trh dnes ponúka bohatý a rôznorodý výber vín z celého sveta. Nie je problém kúpiť víno z renomovanej francúzskej apelácie. Nie je problém kúpiť najlepšie vína z Nového sveta. Nie je problém kúpiť obľúbenú značku od tuzemského vinára. Rovnako nie je problém kúpiť víno za pár centov v diskonte, alebo na trhovisku.

Trh vína je liberalizovaný a internacionalizovaný.

V každom ohľade a smere. Čo sa týka odrody, pôvodu i ceny. Začnime supermarketmi. Ponúkajú pestrý a široký výber. Ponúkajú lacné stolové vína, ale i vína strednej kvality za primeranú cenu. Stredne náročný konzument tam určite nájde svoju značku za slušnú cenu. Je celkom príjemné a vzrušujúce piť Sauvignon z Central Valley v Chile za 5-6 EUR. V supermarkete bežne nájdeme 200-300 druhov vín z 15-20 krajín. Výber nie je ľahký, ale priaznivé ceny umožňujú experimentovať. Nároční milovníci vína nekupujú víno v supermarketoch, ale pre bežného spotrebiteľa je to rýchla a priamočiara cesta k fľaši slušného vína.

Supermarkety ponúkajú širokú škálu slušných vín za dobrú cenu. Za dobrú cenu, na rýchlu spotrebu.

Prispôsobujú sa trendom a požiadavkám zákazníka. Zameriavajú sa na druhy vína, ktoré sú žiadané a preferované. Zameriavajú sa na zákazníka, niekedy i na úkor kvality. Zákazník a jeho potreby rozhodujú. Predaj je podporovaný reklamou a predajnými akciami.

Vinotéky sa zameriavajú na náročnejších zákazníkov.

Zákazníkov, ktorí vyhľadávajú konkrétnu značku, ročník, či výrobcu. Sú za to ochotní priplatiť. Vína vo vínotékach sú drahšie. Niektoré vinotéky sú špecializované na určité druhy vína. Predovšetkým podľa pôvodu. Poznáme vinotéky zamerané na talianske vína, alebo vinotéky preferujúce domácich producentov. Rozhoduje pravdepodobne vkus, alebo obchodné kontakty majiteľa vinotéky. Nie je to na škodu. Výber je pestrý, kvalita vysoká. Uspokojí  náročných. Zákazníkov, ktorí sú ochotní za výber a kvalitu zaplatiť.

Veľmi zaujímavou, príjemnou a spoločensky príťažlivou formou nákupu je nákup vína priamo od vinárov.

Od tých malých s vlastným sklepom až po väčších, profesionálnych výrobcov vína. Vždy je to milá udalosť. Spojená s ochutnávaním, ale i spoznávaním vinárskeho regiónu s jeho terroir, históriou, tradíciami i prítomnosťou. Kupujeme víno tam, kde sa urodilo a vyrobilo. Zaujímavý zážitok. Spoznáme dobré víno, zaujímavých ľudí a vinársky kraj. Zážitok, zábava a radosť.

Rýchlo rastúcou a expandujúcou formou nákupu vína je nákup cez internet.

Táto forma predaja rýchlo rastie. Je rýchla, pohodlná a cenovo výhodná. Problémom je anonymita a istá dávka rizika a neistoty. Na rozdiel od vinára, kde máme možnosť degustovať a vyberať vína podľa chuti a vkusu, na internete kupujeme podľa značky, pôvodu a výrobcu. Pokiaľ máme dostatočné skúsenosti a znalosti, je to spoľahlivejšie a bezpečnejšie. Vieme, čo kupujeme. Netriafame naprázdno. Pomocou internetu šetríme čas i peniaze. Objednané víno príde priamo za nami.

Víno kupujeme a pijeme v reštaurácii.

Výborná večera v dobrej reštaurácii sa bez dobrého vína väčšinou nezaobíde. Dobré víno spríjemní večer spolu s príjemnými pocitmi z jedla a spoločnosti. Výber v reštauráciách väčšinou nie je taký veľký, ako v obchode. Ale býva dostatočne veľký, aby sa dalo vybrať dobré a vhodné víno. Správny výber vína určuje to, pre aké menu ste sa rozhodli. Niekedy to býva rébus.. Predovšetkým pri niektorých jedlách, prípade ich kombináciách. V lepších reštauráciách býva vyškolený personál, ktorý dokáže poradiť. Nie vždy sa musí strafiť do nášho vkusu. Ak treba, overme si fľašu, skontrolujte teplotu a degustujme. Pime víno, ktoré nám prináša radosť a potešenie. Buďme rozumne nároční. Personál je tam pre nás. Samozrejme s ohľadom na ostatných pri stole. Berme ich názor a  chute s rešpektom a porozumením.

Strom Zdravia 2