Moravské vína

Morava je krajina krásneho folklóru a pekného vína.

Morava je tradičná vinárska krajina. Nám veľmi blízka. Náš najbližší sused. Ktorý milovník vína by nepoznal moravské vína ? Pestovanie vína má na Morave dlhú tradíciu. Historické anály hovoria, že to všetko začalo za éry veľkého českého kráľa Karla IV. Ten údajne priviezol vinič na Moravu. No staršie kroniky hovoria, že prvé víno sa v tejto oblasti pestovalo už za Rimanov. Nech je už pravda kdekoľvek, zamerajme sa na prítomnosť a tá rozhodne stojí zato. Výborné moravské vína nenechajú nikoho chladného. Víno sa dnes pestuje na Morave na rozlohe 18 000 ha. Morava sa rozdeľuje na štyri vinárske podoblasti.

Na Znojemskú, Mikulovskú, Slovácku a Veľkopavlovickú.

Všetko známe mená. Rovnako tak sú známe i mnohé vinárske obce na Morave. Je ich mnoho, nechceli by sme nikoho ukrivdiť. Spomenieme len niektoré. Bzenec, Valtice, Rakvice, Kobylí, Zaječí, Veľké Bílovice a mnohé, mnohé iné. Niektoré poznáme i z krásnych českých filmov. Morava sa teší u filmárov veľkej obľube a vo vinárskom prostredí Moravy bolo natočených veľa filmov i seriálov. Napríklad Mladé víno, alebo Bobule.. Morava jednoducho fascinuje filmárov i vinárov.

Moravu navštevuje každoročne veľa turistov.

Morava je veľmi obľúbená turistická destinácia. Kvôli vínu, i kvôli zaujímavej turistike. Morava je posiata turistickými chodníkmi i cyklotrasami. Vždy narazíme na vinohrady. Spájame zdravé s príjemným. Krásna krajina, dobré víno a skvelá kuchyňa. To všetko je Morava. Každoročne sa tu konajú mnohé vinohradnícke slávnosti, Dni otvorených dverí vo vinárskych sklepoch i prestížne degustácie vín.

Morava jednoducho žije vínom !

Je to krajina tradícií. Tradície si tu vážia. Cítiť to v ľuďoch i víne. Morava je krásna a kultivovaná zem. Na každom kroku krásne obrobené a udržiavané vinohrady. Všade cítiť poctivú prácu vinohradníkov. Každý milovník vína si tu nájde to svoje obľúbené. Ponuka je naozaj pestrá. V bielych vínach dominuje Veltlínske zelené, a oba rizlingy. Teda Rýnsky i Vlašský. Z červených vín najviac Frankovka, Svätovavrinecké a Modrý Portugal. Morava má i svoje typické regionálne unikáty. Cabernet Moravia, Muškát moravský, alebo Pálava. Morava určite nesklame žiadneho milovníka vína. Laického, ani profesionálneho. Tunajšie vína sa tešia veľkej obľube. Sme radi, že to máme priamo za rohom.

Strom Zdravia 2