Francúzske vína

Francúzsko je skutočná kolíska vína.

Krajina, kde má víno svoju dlhú históriu, hlboké tradície a bohatú prítomnosť. Francúzsko je skutočná vinárska veľmoc. O tom niet pochybností. Každý znalec vína to potvrdí. Francúzsko je veľmoc v objeme i v kvalite vína. Tradície siahajú až do obdobia Rímskej ríše. Rimania priniesli do krajiny vinič a položili základy veľkolepej tradície. Každý znalec pozná kvalitu francúzskeho vína. Krajina má skvelé podmienky na pestovanie viniča. Od brehov Atlantiku, cez povodie rieky Rhony, pobrežie Stredozemného mora až k severným oblastiam Alsaska. Každá oblasť má bohatú tradíciu, svoju výnimočnosť a každá má niečo svoje, čím sa môže odlíšiť. Spoznávanie francúzskych vín je veľkým zážitkom. Francúzsko je krajina malebných viníc. Tisícov menších i väčších vinárstiev. Malých rodinných i tých svetoznámych. Francúzsko je krajinou tisícich chutí a tisícov vinárskych zážitkov. Každé víno má svoj pôvod, históriu a neopakovateľnú originalitu.

Francúzsko produkuje široku škálu vynikajúcich vín.

Od jednoduchých stolových vín až po skutočné vinárske skvosty. Drahé a vzácne vína, ktoré majú veľmi vysokú hodnotu. Vo Francúzsku sa víno vyrába v mnohých regiónoch a oblastiach. Oblasti sa delia na takzvané apelácie. Niektoré z nich nesú prívlastok Chateau, podľa zámku, okolo ktorého sa rozprestierajú vinice. Francúzsko má pomerne zložitý systém delenia a kvalitatívnych tried. Systém je ťažko prehľadný pre bežného človeka. Vína podliehajú zvláštnym normám a kvalitatívnym parametrom. Realitou je však prísna a dôkladná kontrola kvality vína. Kvalita vína je pre Francúzov vecou cti a prestíže.

Francúzsko je krajina známych vinárskych regiónov.

Najznámejšie vinárske oblasti sú Burgundsko, Bordeaux pri brehoch Atlantického oceána, údolie rieky Rhony, oblasť Champagne, alebo Alsasko susediace s Nemeckom. Významnými oblasťami výroby vína sú i Provensálsko, Savojsko, Languedoc, ale i ostrov Korzika. Alebo Chablis, Beaujolais, či údolie Loiry. Mohli by sme pokračovať.. Každý región má svoje špecifiká. Na rozdiel od iných krajín, kde prevládajú odrodové vína, Francúzsko je krajina rozmanitých a skvelých kupáží. Základom sú tradičné francúzske odrody. Z modrých Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, ale i Cabernet Franc, či Grenache Noir. Z bielych Sauvignon blanc, Chardonnay, Semillon, Chablis, ale i Chenin Blanc, či Marsane. Veľký a bohatý výber. Spolu so skvelou francúzskou kuchyňou skutočný raj pre každého labužníka. Francúzsko je možné spoznať i cez jeho víno. A je to veľmi vzrušujúca a príjemná cesta.

Strom Zdravia 2