Ako piť dobré víno

Víno je veľkolepý a výnimočný  nápoj !

Vedeli to už starí Gréci a po nich Rimania. Víno sa pestuje a pije a od nepamäti. Mnohí básnici napísali písali o víne oslavné básne, mnohí filmári sa nechávajú inšpirovať vinárskou tematikou. Slovensko je krajinou dobrého a kvalitného vína. Výber a kvalita vína zaznamenali v posledných rokoch nebývalý rozvoj. Máme k dispozícii bohatú ponuku domácich i zahraničných vín vysokej kvality. Máme možnosť spoznať mnohé značky a odrody z celého sveta. Víno je dnes celosvetový fenomén. Niet už  kontinentu, kde by sa víno nepestovalo. Víno sa teší veľkej popularite na celom svete.

Hodnotu vína zvyšuje skutočnosť, že sa vyznačuje svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie.

Mnohí znalci a milovníci vína určite počuli o zaujímavom fenoméne, ktorý sa nazýva francúzsky paradox. Vedecky sa potvrdilo, že práve Francúzi trpia podstatne nižším výskytom chronických ochorení srdcovocievneho systému. Napriek pomerne vysokému obsahu tukov, ktorým disponuje ich každodenný jedálny lístok. Konzumujú pomerne veľa mäsa a syrov, napriek tomu je výskyt týchto ochorení nízky. Jav sa dáva do súvislosti s konzumáciou vína.

Víno obsahuje antioxidanty , ktoré chránia ľudský organizmus pre účinkami škodlivých látok.

Najviac sa spomína látka zvaná resveratol. Táto látka sa vyskytuje v hroznových šupkách. O niečo viac sa jej vyskytuje v červenom víne. Odborníci však zdôrazňujú rovnocennosť červeného a bieleho vína z hľadiska pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Antioxidanty, ktoré sa nachádzajú vo víne majú pozitívny vplyv na metabolizmus. Pozitívny vplyv vína na trávenie a metabolizmus a jeho relaxačné účinky na zdravie a dušu človeka vyzdvihli víno na piedestál v hierarchii zdravia.

Víno je krásny a ušľachtilý nápoj, ktorý treba pomaly a so záujmom vychutnávať.

Dobré víno nie je určené na rýchlu a povrchnú konzumáciu. Ani na zaháňanie smädu. Víno je kráľovský nápoj, ktorý ale môže konzumovať každý. Nemusí byť kráľ. Mal by sa ale správať k vínu ako ku kráľovskému nápoju, jeho pitie brať ako výsadu.

Výber a kombinácia správneho jedla a najvhodnejšieho druhu vína je kulinársky a kultúrny zážitok.

Ako pri všetkom, kvalita na prvom mieste. Pri víne to platí stonásobne. Kvalita vína určuje hĺbku nášho zážitku a hodnotu prežitej chvíle. Víno je kráľovský nápoj.

Vlastnosťou kráľov je striedmosť !

Nemal by na to zabúdať žiadny milovník vína. Kvalita vína a striedmosť jeho pitia, to je cesta k zážitkom z jeho pitia a cesta k zdraviu.

Strom Zdravia 2