Ako hodnotíme ČERVENÉ VÍNO

Milovníci vína mi dajú za pravdu, že červené víno je čarovný nápoj !

Teší sa stále väčšej obľube medzi mladými i tými skôr narodenými. Vo víne je pravda a radosť. Poďakujme Bohu za tento vzácny dar. Pitie kvalitného červeného vína je skutočným zážitkom. Chuťovým i umeleckým. Jednotlivé druhy sa odlišujú farbou, chuťou i vzhľadom. Červené vína začínajú od ľahkých ovocných druhov až po husté, plné a vyzreté vína. Červené víno má vyššiu molekulovú hmotnosť ako biele víno. Svoju arómu uvoľňuje ťažšie ako biele víno. Obsahuje triesloviny, alebo inak taníny.

Slovensko má bohatú tradíciu vo výrobe kvalitného červeného vína.

V posledných rokoch prežíva doslova renesanciu. Naši vinári dokážu ponúknuť svojim zákazníkom skutočné skvostné nápoje tej najlepšej kvality, porovnateľné s najlepšími vínami na svete. To je dobrá správa pre každého milovníka dobrého červeného vína na Slovensku ! Z jednotlivých druhov červeného vína prevládajú vo svete Cabernety a Merloty. Každý kút sveta má ale svoju ikonu, na ktorú je právom hrdý. Francúzi Beujolais, Taliani Cianti, Španieli svoju Rijoju. Ani Nový svet nezaostáva. Každý kto okúsil chilské Carmenere, argentínsky Malbec, kalifornský Zinfandel, alebo Pinotage z Južnej Afriky mi dá za pravdu. Ani naši najbližší susedia sa nemusia hanbiť. Komu by nechutil Cabernet Moravia, alebo Kadarka od našich južných susedov. Slovensko produkuje pestrý a bohatý výber červených vín. Prevládajú Cabernet Sauvignon, Svätovavrinecké, frankovky a modrý Portugal. Stále pribúdajú nové druhy a nové odrody. Kvalita a výber sa stále zvyšuje.

Povedali sme, že Slovensko má vynikajúce červené vína ! Právom.

Oblasť, v ktorej  Slovensko zaostáva, to je správna a zdravá gastronómia.

Tu nám jednoducho ušiel vlak. Pri konzumácii vína stále preferujeme hovädzie a bravčové mäsá, divinu, údeniny, alebo tučné syry. Nezdravé a ťažké jedlá. Svet je dnes úplne inde. Prím dostávajú ľahké a zdravé jedlá. Výborné víno sa dá piť aj s inými jedlami, na aké sme zvykli ! Môžeme piť skvelé víno a jesť zdravé jedlo. Potešíme dušu a pomôžeme nášmu zdraviu.

 

Dovolíme si postupne hodnotiť červené vína, ktoré budeme mať tú česť a šťastie  spoznať a vychutnať.

Dovolíme si ich hodnotiť na stupnici 1-100.

Je to vždy naše subjektívne hodnotenie. Vyjadruje náš dojem a zážitok, ktorý na nás víno zanechalo.

 

————————————————————————————————  

 

Frankovka modrá 2005 suché akostné odrodové víno s prívlastkom, Vinárstvo Vinanza a.s., Nitrianska vinohradnícka oblasť

Trochu starší ročník. Tak trochu zabudnutá fľaša vína v mojej súkromnej vinotéke. Dostal som ho ako prezent od predajcu môjho posledného auta. Dobrá a solídna frankovka. Suché, vyzreté víno s vysokým obsahom trieslovín. V plnej chuti prevláda tmavé ovocie. Čierna ríbezľa a a čierna malina. Cítil som i náznak škorice. Nečakal som zázraky, ale rozhodne sme neboli sklamaní. Ako menu sa podávala dusená brokolica, feta syr, biela reďkovka, červená paprika, chilské avokádo a olivový olej. S výborným chlebom skvelá gurmánska delikatesa. Večer sa vydaril.

Naše hodnotenie : 86  bodov                                          14.1.2012      

 

Cabernet Sauvignon 2009 víno s chráneným označením pôvodu, červené suché. Malokarpatský vinársky podnik a.s. , Malokarpatská vinárska oblasť

Celkom príjemný zážitok. Cabernet slušnej úrovne za dobrú cenu. Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Sýta rubínová farba, veľa trieslovín, chuť trochu drsnejšia a menej  kultivovaná. Prospelo by viac zrelosti. Ale inak žiadne väčšie sklamanie. Odporúčam menej náročným milovníkom vína. Vhodné víno k dobre pripravenej divine, napríklad k diviakovi. Vhodnú k dobrému mierne pikantnému gulášu. Odporúčal by som dodržať správnu teplotu vína.

Naše hodnotenie : 83   bodov                                         21.1.2012    

 

Alibernet 2006 Mrva Stanko, akostné odrodové víno s prívlastkom výber z hrozna-suché, Strekovský vinohradnícky región-Strekov

Vyzretý a hustý Alibernet. Vysoký obsah trieslovín. Kvalitné víno  zo známeho a kvalitného vinárstva. Neostalo nič dlžné svojmu dobrému menu a povesti. Rubínová farba, nefalšovaná vôňa tmavého ovocia. Chuťová stopa poznamenaná už spomínaným vysokým obsahom tanínov. Chuť a vôňa ako stvorená pre konzervatívnych milovníkov Alibernetu. Tento druh červeného vína sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Verím, že to nebude len krátkodobá módna vlna. Považujem slovenské Alibernety za vynikajúci kulinársky i exportný artikel ! Ako milovník zdravej výživy som si dal ako menu grilovanú brokolicu s marinovaným feta syrom v olivovom oleji s provensálskymi bylinami. K tomu vynikajúci pravý ražný chlieb. Krásny a vydarený večer ! Milovovníci vína skôr odporúčajú Alibernet k  steakom, k divine, alebo domácim syrom. No nezabudnite ! Život je zmena a zdravý život zvlášť !

naše hodnotenie : 92  bodov                                        5.2.2012

 

Garanoir-Gamaret-Gamay 2010 Grand Cru, Appelation D origine, Jean-Daniel Coyteaux , Yens,  Švajčiarsko

Hovorí sa, že Švajčiari neexportujú žiadne svoje vína. Prečo ? Tvrdia, že ich vína sú také dobré, že ich chcú vypiť sami. V štatistikách som sa dočítal, že vyvážajú len 2 percentá svojej produkcie. Takže to nie je žiadny mýtus. Vynikajúce víno. Naozajstný švajčiarsky klenot. Zaujímavá kupáž troch červených odrôd. Doteraz som sa s tým nestretol. Víno krásne číre s malinovočervenou farbou. Vôňa zrelej jahody s odtieňom čiernych ríbezlí.  Harmonická a vyvážená chuť s jemným odtieňom kakaa. Optimálna plnosť. Degustovali sme v príjemnej spoločnosti dobrých priateľov so zdravým jedlom. Biozemiaky, olivový olej, grilovaná cibuľa, čierna reďkovka. Žiadne živočíšne tuky ! Krásny večer v spoločnosti zrelého a konzervatívneho Švajčiara ! Špičková kvalita. Náš priateľ to zhodnotil, ako víno vhodné na pokojné a rozvážne rozhovory ! Skvelý postreh, súhlasím. Ďakujeme za za toto vynikajúce víno a príjemný zážitok !

Naše hodnotenie : 94 bodov                                11.2.2012

 

Frankovka modrá 2008 Matyšák Prediction Wine, slovenské akostné víno s prívlastkom neskorý zber, červené suché, Malokarpatská vinárska oblasť

Bol so zvedavý na toto víno. Frankovka skrýva v sebe vždy nejaké tajomstvo. Pil so veľa frankoviek, každá má svoj vlastný originálny rukopis. Ani táto nebola výnimkou. Farba až bordovo červená s jemným koňakovým odtieňom. Vo vôni prevláda tmavé ovocie, stupňované až do čiernej bazy. Chuť vyvážená, diskrétne minerálna. Víno dokonale suché. A musím stále zostať pri koňaku. Na konci jazyka doznievajúca chuť vyzretého francúzskeho koňaku. Mieša sa s jemnou trpkosťou. Kvalitná, suchá a vyzretá frankovka. K tomu zdravé menu. Chrumkavá zelenina / paprika, , šalotka, cesnak a brokolica /, šampiňóny, spolu s divou ryžou a jačmennými krúpami. Dochutené japonskou sójovou omáčkou a praženou tekvicou. To všetko ako príloha k Goody Foody hovädzím steakom / samozrejme bez mäsa ! /. Pripravené na avokádovom oleji. Dobré víno, vynikajúca večera, príjemný februárový večer !

Naše hodnotenie  : 89 bodov                                                      25.2.2012

 

Barolo San Rocco 1999 Azelia Luigi Scavino. Odroda Nebiolo, oblasť Piemont, kraj Castiglione Faletto, Taliansko

Nádherný dar z Apeninského polostrova. Barolo, skutočný vinný kráľ  Piemontu, oblasti v severozápadnom Taliansku, blízko Janova. Výnimočné víno. V našich podmienkach vzácne. Dokonale vyzreté, dokonale hladké. Farba čerešňovotehlová. Vôňa s nádychom kávy a zrelého koňaku. Chuť hladká, plná a harmonická. Niet sa čomu čudovať, že slávny someliér Robert Parker udelil tomuto vínu 94 bodov vo svojom prestížnom hodnotení. Ako menu sme okúsili pravé talianske syry s prosciuttom. Ďakujeme spoločnosti Grandi vini s.r.o., dovozcovi týchto skvelých vín  za pozvanie a príjemný večer spojený s ochutnávkou tohto červeného skvostu.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                     8.3.2012

 

Rulandské modré 2009 , Templárske sklepy Čejkovice, akostné víno s prívlastkom pozdný zber, červené suché. Rada Sanctus Victoria. Vinárska oblasť Morava, podoblasť veľkopavlovická. Česká republika.

Milujeme moravské vína. Sú zárukou kvality a skutočne poctivého vína. Morava je skrátka Morava. Ani teraz sme sa nesklamali. Rulandské červené vždy vo mne evokuje niečo honosné a kráľovské. Skrýva v sebe noblesu. Farba mahagónová s nádychom čerešne a cvikly. Vo vôni dominuje tmavá čerešňa s elegantným dymovým oparom. Chuť vyvážená, tmavá slivka s trieslovinami, s trpkosťou zrelých trniek. K tomu vynikajúci pečený zajac, marinovaný vo víne a balzamikovom octe, v rozmaríne a tymiáne. Skutočná delikatesa. Ako príloha grilované zemiaky s čerstvým šalátom.

Naše hodnotenie : 90 bodov                                                     14.3.2012

 

Rioja 2008, Familia Garcia Carrion, Antaňo, Kupáž Temparanillo-Garnacha-Graciano, Španielsko

Dokonalý zážitok. Skutočná trefa do čierneho. Excelentné, suché a dokonale vyzreté červené víno. Farba višňovo-rubínová a nádychom do fialova. Vôňa s prevahou čarešne, maximálne až dokonale ovocná. Chuť perfektne vyzretá, dokonale suchá, jemný sladkastý odtieň. Jahody, čierne ríbezle, čierna baza. Lahodná symbióza. Menu : pečené jahňacie na rozmaríne. Varené zemiaky a šalát z medvedieho cesnaku s reďkovkou. Skvelé jedlo, príjemný jarný večer, naozajstný vínny klenot !

Naše hodnotenie : 95  bodov                                                       7.4.2012

 

Svätovavrinecké 2011Víno Masaryk Skalica. Víno s chráneným označením pôvodu, červené suché. Skalický vinohradnícky región, Malokarpatská vinárska oblasť.

Originálna rakúska odroda nazývaná Sant Laurent. Odroda dnes trochu na ústupe. Určite sa ešte dočká svojej novej renesancie. Farba rubínová. Vôňa tlmene ovocná. Chuť príjemne trpká s nádychom čiernych ríbezlí. Jednoduchý a dobrý Vavrinec za výbornú cenu.

Naše hodnotenie : 86 bodov                                                      19.5.2012

 

Zweilgeltrebe 2009 Rajhradské klášterní. Akostné víno s prívlastkom neskorý zber, červené suché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Znojemská, obec Dolní Kounice, trať na Divách.

Morava ma nikdy nesklamala. Ani tentoraz. Veľmi dobré a hodnotné víno. Dominuje temná červená, oku lahodiaca farba. Vôňa s nádychom čerešne až čiernej černice. Vôňa príjemná, pevná a stabilná. Chuť hodvábna, plná a výrazná. Výborné sójové rezne s horčicou, skvelé víno a hotovo. Jednoduchá rovnica a príjemný večer.

Naše hodnotenie : 90 bodov                                                      14.7.2012

 

Dornfelder 2009 Slováček a Gašparovič. Víno s chráneným označením pôvodu, červené suché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Strekovský vinohradnícky región, vinohradnícka oblasť Svodín, vinohrad Szeleghy.

Dornfelder je skrátka Dornfelder. Zaujímavé a lahodné víno. Nepije sa často, ale vždy je to tak trochu nový zážitok. Ani tento nesklamal. Nie je to špička, ale hanbiť sa nemusel. Vysoká tmavočervená farebná intenzita s fialovým nádychom. Vo vôni dominuje jeho plný a bohatý ovocný charakter. Príkladná živosť a aromatickosť. V chuti prevažuje bobuľové ovocie , nechýba pravá višňa. Nádych čokolády, typický pre niektoré Dornfeldery som tu nenašiel. Zaujímavý, celkom príjemný zážitok.

Naše hodnotenie : 89 bodov                                                    10.8.2012

 

André barrique 2009 edícia Ludwig. Akostné víno s prívlastkom neskorý zber, červené suché. Oblasť Morava, podoblasť veľkopavlovická, obec Veľké Pavlovice, trať Nadzahrady. Južná Morava.

Veľmi zaujímavé víno. Bolo vyšľachtené práve vo Veľkých Pavloviciach pánom Horákom v roku 1961. Ide o kríženca Modrej frankovky a Svätovavrineckého. Slovo kríženec nie je žiadnom prípade hanlivé ! Naopak ! Veľmi vydarený sobáš týchto modrých odrôd. Dokonca v našom prevedení, made in ČSSR. Mal som možnosť pred niekoľkými rokmi spoznať toto víno, vinári v okolí Dudiniec ma prekvapili pestovaním tejto odrody. Nezabudol som na ňu. André je niečo ako náš Shiraz. Farba sýta, rubínová. Vôňa trochu ovocná, trochu drevitá. Barrique tejto odrode sedí ! Chuť výrazná, silná, vyvážená, plná tanínov. Výborné víno na neskoré a chladné jesenné večery. Spolu  s ham and egsom, kde šunku nahradila pravá domáca slanina bez všetkých éčiek to bola naozajstná radosť z vína, jedla a života. Výborné víno.

Naše hodnotenie : 92 bodov                                         14.10.2012

 

Frankovka modrá 2008 edícia exklusive Villa Víno Rača. Červené akostné odrodové víno s prívlastkom neskorý zber. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, bratislavský vinohradnícky región, obec Rača, hon Krivé.

Frankovka z Rače je pojem ! Vedela to už Mária Terézia. Frankovka z úpätia Malých Karpát je skrátka jedinečná a nenapodobiteľná ! Akoby jej Karpaty dali niečo zo svojej krásy a originality. Táto frankovka bola trefa do čierneho ! Lahodná, hladká a excelentne minerálna. Vôňa tajomná a diskrétna. Farba tmavá a čistá. A chuť ! Jedna báseň. Naozaj skvelá a jedinečná račianska frankovka. Zaslúži si právom vysoké hodnotenie.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                       27.10.2012

 

Barbera Del Monferrato 2007 Montej, Piemont, Taliansko

Monferrato sú pahorky v srdci Piemontu. Severozápad Talianska. Barbera je nenáročná a odolná odroda. Bola dlho v tieni svojich známejších bratov Barola a Barbaresca. Pomaly vychádza z ich tieňa. Získava stále viac na popularite. Barbera je výborná už ako mladé víno, nepotrebuje dlhé zrenie. Potrebuje teplý vinohrad, zbiera sa skôr ako Nebbiolo.  Naša Barbera bola veľké, temné a silné červené víno. Víno pre poriadnych a pevných chlapov ! Vôňa nenápadná, farba plná temná. Zato chuť silná, dlhá a  trpká. Spolu s vynikajúcim originálnym talianskym prosciuttom naozajstná talianska gurmánska noblesa. Výborné, silné víno s dlhotrvajúcim dojmom.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                        31.10.2012

 

Cabernet Sauvignon 2008  Domin a Kušický. Neskorý zber, červené suché. Vinický vinohradnícky región, hon Husárka.

Hrozno a víno z ekologického hospodárstva. Výborne ! Ekológia preniká i do vinárstva. Zelení sa potešia.. Nielen oni. Víno ma prekvapilo. Skvelý ekologický Cabernet. Krásna rubínová farba, vôňa s nádychom slivkového džemu a stopami čiernych ríbezlí. V chuti výborný, zrelý a hladký Cabernet. Vyvážená vínna architektúra. Eko je skrátka Eko !

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                     21.11.2012

 

Carmenere 2007 Aurelio Montes, edícia Montes Alpha. Valle de Colchagua, Chile.

Skutočná čílska perla. Niečo ako čílske Bordeaux. Chuťou i štruktúrou. Krásne, hladké a príjemné víno. Jemná diskrétna koňaková chuť. Cítiť stopu medenej pôdy. Odlišuje sa od našich červených vín. Južné slnko umožňuje dokonalé dozretie tohto moku. Carmenere nie je u nás často vidieť. Škoda. Možno by niektorý náš vinár skúsil zaexperimentovať a vysadiť zopár koreňov. Na skúšku, zo zvedavosti. Možno by sme sa dočkali zaujímavého prekvapenia. Carmenere za to stojí. Výborné víno z Nového sveta. Ako menu zemiaky v šupke pečené v pahrebe.s praženou cibuľou. Šalát z mangoldu s paprikou. Jednotka !

Naše hodnotenie : 94 bodov                                                  1.12.2012

 

Camerlon Cuvee 2011 Reserva Matyšák, slovenské akostné víno značkové, červené suché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.

Víno roku 2011 na Slovensku ! Toľko odborná porota. Rešpektujeme výsledky, rešpektujeme odborníkov. Práve preto sme o to viac horeli zvedavosťou. Zaujímavý experiment. Vzniklo nové slovenské Bordeaux. To je kupáž Cabernet sauvignon, Cabernet franc a Merlot. Pili sme už kvalitné francúzske Bordeaux. Toto víno sa im ešte úplne nevyrovná. Ale, čo nie je, môže byť. Za pár rokov sa môže karta obrátiť. Hutné víno s pevným barikovýcm nábojom. Plná ovocná a diskrétne koňaková vôňa. Podľa výrobcu treba skúsiť archivovať.. Mám ešte jednu fľašu.

Naše hodnotenie : 90 bodov                                              18.1.2013

 

Kaiken ultra Malbec 2008 Lujan de Cuyo, Mendoza , Argentína.

Silné a opulentné červené víno. Ako stvorené k pravým argentínskym steakom. Chuť pravej argentínskej pampy. Okrem sily dominuje hutnosťou a vyváženosťou. Červené víno ako stvorené pre mužov. Ale pozor ! Iste si nájde svoje obdivovateľky i medzi nežným pohlavím. Len párkrát v živote som pil kvalitný Malbec. Naposledy pred troma rokmi v argentínskej reštaurácii v Prahe. Je to zaujímavé a svojské víno. Kvalitou, silou i svojim zážitkom. I tento Malbec môžeme len odporúčať.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                               25.1.2013

 

Humagne Rouge 2011 Terasses du Rhone, Valais, Švajčiarsko.

Švajčiarsko je pre našinca vždy synonymom kvality a originality. Ani víno nie je výnimkou. Nie je bežnou záležitosťou dostať sa k originálnej švajčiarskej odrode z kraja Valais. Mali sme to šťastie. S veľkou dávkou zvedavosti sme otvárali túto fľašu. Humagne Rouge je švajčiarska modrá odroda, ktorá úspešne odoláva i Pinotu a Gamay. Nečudo. Švajčiari sa držia svojho. Mali by nám byť v mnohom príkladom.. Zaujímavá a tradičná modrá odroda. Rustikálne a vyzreté víno. Niečo z Bordeaux, niečo z nám známej modrej frankovky a trpkosť pripomínajúca Sicíliu. Doplnená o chuť zrelého kôstkového ovocia. Zvolili sme zaujímavé menu. Späzle so syrom Gorgonzola. Bol to experiment ! Veď syry k Švajčiarsku patria ! Experiment vyšiel, víno i jedlo chutili. Spolu i oddelene.

Naše hodnotenie :  93 bodov                                               2.2.2013

 

Primitivo Salento 2011 Vinosia. Puglia, Taliansko

Vynikajúce víno. Vyzreté, plné trieslovín. Skvelá, podmanivá vôňa. V chuti okrem vyvážených trieslovín dominuje zrelé kôstkové ovocie. Nielen v chuti, ale i vo vôni. Krásna plná rubínová farba s fialovým nádychom. Dávno som nepil také skvelé červené víno. Chutilo mne i mojim spoločníkom. Bella Italia !

Naše hodnotenie : 96 bodov                                                    7.2.2013

 

Cabernet Sauvignon 2008 Slováček a Gašparovič, slovenské akostné odrodové víno s prívlastkom neskorý zber, červené suché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, strekovský vinohradnícky región, vinohradnícka obec Svodín, vinohrad Kostolné pole.

Toto víno ma príjemne prekvapilo. Cabernet Sauvignon je kozmopolitná odroda tisícov farieb a odtieňov. Doslova. Práve preto, je to vždy určitá hádanka. Niekoľkokrát som bol už prekvapený. Príjemne i nepríjemne. Toto víno môžem kľudne zaradiť do tej kategórie príjemných zážitkov. Pevný a elegantný Cabernet. Delikátna a vyvážená sladkokorenistá chuť s ľahkým černicovočučoriedkovým nádychom. Taktiež znamenité jedlo. Cibuľový slaný koláč s opraženou slaninou. Sadlo to. Veľmi dobrý Cabernet. Smelo odporúčame.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                  20.2.2013

 

Frankovka modrá 2008 ELESKO, akostné odrodové víno, červené suché. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Dolinský vonohradnícky región, vinohradnícka obec Vištuk.

ELESKO má zaujímavé logo :  ušľachtilosť a inšpirácia. Bol som zvedavý, v čom sa skrýva pointa. Budem ešte rozmýšľať. No, víno bolo naozaj výborné. Nie som ten najväčší obdivovateľ frankoviek, no v zime im nikdy neodolám. Táto frankovka bola mojím výborným ťahom. Jedna z najlepších v mojom živote. Krásna purpurová farba. Nenápadná a elegantná zamatová vôňa. Chuť ľahko minerálna, tanínovo správne vyvážená s dochuťou drobného tmavého ovocia. S výbornou čerstvou špenátovou štrudľou chutila na jednotku. Dávame vysoké hodnotenie. Právom. Odporúčame vrelo všetkým milovníkom modrej frankovky.

Naše hodnotenie : 95 bodov                                              2.3.2013

 

Zweigeltrebe 2007, vinárstvo Šabata, akostné víno s prívlastkom, neskorý zber, červené-suché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť veľkopavlovická, vinárska oblasť Veľké Bílovice, trať Vinohrádky.

Príjemná a inšpirujúca odroda. Vavrinec x Frankovka. Víno nás príjemne prekvapilo. Svojou kvalitou i silou zážitku. Príjemným a živým ovocným nádychom podkutým harmóniou a vyváženosťou. Zdravá a dynamická farba. Náboj v pohári.

Naše hodnotenie : 94 bodov                                                30.4.2013

 

 Kosher Zweigelt 2007, červené suché. Hafner Weine, Monchhof, Burgenland, Rakúsko.

Víno zrodené na pahorkoch blízkeho Neziderského jazera. Mnohí Bratislavčania ho dôverne poznajú. Víno vyrobené podľa prísnych náboženských predpisov rabinátu. Víno zaručene kóšer, pod dohľadom rabína A.Y.Schwartza z Viedne. Víno zaujímavé a veľmi príjemné. V chuti jasne dominovala lesná jahoda. Tá dodávala vínu ťažko napodobiteľnú chuť a rozmer. Kóšer je skrátka kóšer.

Naše hodnotenie : 93 bodov                                                  10.5.2013

 

Marzemino Trentino 2009, Cavit, severné Taliansko

Zaujímavá a pre našinca málo známa lokálna talianska odroda červeného vína. Domovom Marzemina je údolie rieky Adige, v koridore Álp, ktorý vytvára Brennerský priesmyk, spájajúci Rakúsko a Taliansko. Silná a frekventovaná dopravná tepna. A predsa i domov výborného vína ! Celé toto vínodarné územie sa nazýva Trentino. Bohatá vinárska oblasť. Nielen Chardonnay, či Merlot, ale i domáce Marzemino. Marzemino je výborné, ľahké a tmavé červené víno. Dobre vyzreté, chutí ľahko a má svoju iskru. Potešilo nás..

Naše hodnotenie : 92 bodov                                   4.10.2013

 

Petit Merlav 2009 ELESKO, víno s chráneným označením pôvodu, červené suché. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, modranský vinohradnícky región, vinica Zoya.

Boli sme zvedaví, čo máme v pohári. Neznámy názov. Dedukovali sme, že to má niečo príbuzné s Merlotom. Snáď áno. Na etikete sme bližšie informácie nenašli. Našťastie ELESKO je známka dobrej kvality. Na to sme sa spoľahli. Víno bolo výborné. Tmavá rubínová farba. Chuť zrelých sliviek s nádychom horkej čokolády. Harmonické a vyzreté víno s krásnou vôňou. Spoznali sme niečo nové..

Naše hodnotenie : 96 bodov                                        10.10.2013

 

Tauresi Rajamagra Reserva 2004 Vinosia, Kampánia, Taliansko

Víno pochádzajúce z kraja na východ od Neapola. Tento kraj sa nazýva Kampánia. V blízkosti mesta Avellino sa nachádza pohorie Tauresi. Na tomto pohorí dozrieva silné a ušľachtilé víno s ohromným zrecím potenciálom. My sme mal k dispozícii skvelú rezervu z roku 2004 ! Parádne vyzreté víno. Sila, zrelosť až aristokratická noblesa. Vzácne a drahé víno. Pre niekoho možno až príliš. Vždy je to vec vkusu, osobných preferencií i momentálneho naladenia. S pravým talianskym prosciutom výnimočná príležitosť ochutnať pravý taliansky juh.

Naše hodnotenie : 96 bodov                             31.10.2013

 

Cornalin du Valais 2009, Cave de Combins, Sion, Švajčiarsko.

Švajčiarske vína sú vždy veľká neznáma. Nemáme veľa príležitostí sa s nimi stretnúť. Vždy je to zaujímavý i tak trochu exotický zážitok. Švajčiarsko nie je určite pre nás exotická krajina, ale švajčiarske vína tak trochu áno.. V ktorej vinotéke ich dostanete ? Na víno sme sa tešili. Boli sme spokojní. Ľahké, harmonické a príjemne ovocné víno. Pekná vôňa, lahodná ovocná chuť. Ľahký obsah tanínov. Príjemný spoločník na zimné večery.

Naše hodnotenie :  95 bodov                             8.12.2013

 

Syrah 2003 Beefort Reserve, Paso Robles, Kalifornia, USA

Veľmi vzácny a zaujímavý kúsok. Vína i Kalifornie.. Pochádza z oblasti Central Coast severne od Los Angeles a južne od San Francisca. Domovom tohto pekného vína je pahorkatina Paso Robles. Víno zrelo 22 mesiacov v pravých francúzskych sudoch. Vynikajúce víno. Plné, ušľachtilé a pritom lahodné. Krásne vyzreté vo farbe, vôni i chuti. Piť toto víno nie je každodenná príležitosť. Dokonale sme si ju vychutnali. Víno vysokej ceny, ale i vysokej kvality.

Naše hodnotenie : 97 bodov                   6.1.2014

 

Strom Zdravia 2