Ako hodnotíme BIELE VÍNO

Ďakujeme prírode za tento vzácny dar !

Ďakujeme Zemi, Slnku a Vetru za tento skvostný nápoj. Nie sme študovaní enológovia, sme predovšetkým nadšení enofili. Našou skutočnou radosťou je spoznávanie jeho chutí a jeho krásy.

Piť dobré víno je šťastie a výsada.

Za každým dúškom vína sa skrýva poctivá a namáhavá práca vinára. Vôňa, chuť a farba každého vína vytvára vždy originálny a nenapodobiteľný zážitok. Víno skrýva v sebe ducha krajiny, z ktorého pochádza. Každý kontinent okrem Antarktídy je dnes pokrytý viničom. Máme na výber nekonečné množstvo druhov vín. Tisíc ľudí, tisíc chutí. Precízne sa orientovať v tom obrovskom portfóliu vín je dnes naoko nesplniteľná úloha. V tom je tá pravá krása. Stále sa dá objavovať niečo nové, doteraz neobjavené.

Slovensko je krajinou vynikajúcich bielych vín.

To môžeme s hrdosťou v hlase smelo konštatovať. Najčastejšie sa rodí Veltlínske zelené, Rizlingy, Chardonnay, alebo Rulandské biele. Postupne sa na Slovensku udomácňujú i iné druhy skvelých vín. Urobili sme významný krok smerom do vyspelého vínarskeho sveta. Nezabúdajme ani na skvostné vína, ktoré pochádzajú z iných krajín a kontinentov. Francúzsky Chablis, talianske Lambrusco, skvelé nemecké rizlingy, alebo Chardonnay z Nového sveta. Tradičným vinárskym veľmociam ako Francúzsko, Taliansko, či Španielsko dnes úspešne konkurujú krajiny Nového sveta. Kvantitou, ale i kvalitou. Austrália, Chile, Argentína, JAR , alebo Kalifornia sú dnes skutočné veľmoci.

Na šťastie nás všetkých, milovníkov vína !

Máme dnes možnosť porovnávať kvalitu a spoznávať stále nové a nové druhy. Slovensko sa nemá za čo hanbiť. Buďme právom hrdí na naše vína. Nedá mi na tomto mieste nespomenúť našich najbližších susedov za riekou Moravou. Morava je kolískou vína. Toto víno je spolu so slovenským vínom mojou srdcovou záležitosťou.

Víno je liek !

Pitie dobrého a kvalitného vína je naozajstný krok smerom k zdraviu. Víno je plod Zeme. Naučme sa víno správne piť a dokonale vychutnávať. Prinesie nám nielen radosť a zdravie, ale i  príjemné pocity a zážitky.

 

Dovolíme si postupne hodnotiť biele vína, ktoré budeme mať tú česť a šťastie spoznať a piť.

Dovolíme si ich hodnotiť na stupnici  1 – 100.

Je to vždy naše subjektívne hodnotenie. Vyjadruje náš dojem a zážitok, ktoré víno na nás zanechalo.

 

——————————————————————————————————-

 

Sauvignon 2009 neskorý zber VINKOR Vinosady

Neviem prečo, ale vždy keď pijem Sauvignon, cítim sa ako v rozkvitnutej záhrade. Ani toto víno nebolo výnimkou. Nádherná a podmanivá vôňa citrusových plodov. Vôňa s jemnou prímesou mladých broskýň. Čistá a jemná chuť. Pri pití tohto vína som mal rovnaký pocit, ako sa pozerať na obraz od Van Gogha. Napríklad Slnečnice.. Vynikajúce víno.

Naše hodnotenie : 91 bodov       6.1.2012

 

Sauvignon blanc 2011 Marlbrough Nový Zéland

Údajne žiadny región sveta nemá také podmienky na pestovanie Sauvignon blanc ako sever Nového Zélandu. Tento druh vína predstavuje dnes enologický pilier tejto krajiny a jej najlepší exportný artikel. Kvalitu môžem potvrdiť. Víno charakterizuje plnosť a britkosť. Mladé citrusové plody. Sviežosť a živosť. Chcelo sa mi zakričať, nádherné jarné víno ! Ako menu k tomuto vínu sme jedli skvelé originálne talianske cestoviny s parmezánom a jemnou hubovou omáčkou. Zaujímavá kombinácia, ale hostia boli spokojní. Príjemná atmosféra výbornej  reštaurácie AuCafe Bratislava.

Naše hodnotenie : 90 bodov      12.1.2012

 

Tramín červený 2009 víno s prívlastkom výber z hrozna, polosladké. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, obec Němčičky, trať Odměry. Vinařství ZD Němčičky

Výrazné aromatické víno so zbytkovým cukrom. Vôňa silno korenistá, tak ako sa patrí na dobrý Tramín. Farba zlatožltá. Chuť korenistá s diskrétnym medovým nádychom na konci jazyka. Vyvážená sebavedomá. Kvalitný a zaujímavý Tramín made in Morava. Ako menu sme k vínu sme skúsili jemnú grilovanú zeleninu so šampiňónmi a fazuľovými karbonátkami. Niektorí gurmáni by sa určite žasli nad touto kombináciou. Ale ! Najprv treba vyskúšať a až potom kritizovať. Krásne víno a zdravá výživa. Vonkoncom sa nemusia vylučovať. Tramín je výborné víno na mrazivé zimné večery. Tento Tramín bol naozaj príjemným spoločníkom.

Naše hodnotenie : 89  bodov         28.1.2012

 

Rulandské šedé Pinot Gris 2010 akostné suché, Repa Winery

Zaujímavý zážitok. Rulandské šedé nepijeme tak často. Sýta žltá farba. Jemná vôňa žltého ovocia s ananásovým nádychom a diskrétne naznačenými orieškovými tónmi. V chuti prevažovali kyseliny, chuť svieža a živá. Nábeh smerom k rizlingom.. Prospela by vyššia zrelosť. Inak môžeme vyjadriť spokojnosť. Toto víno si nájde okruh svojich priaznivcov. Tých, ktorí inklinujú ku kyslejším a výraznejším vínam. Ako menu sme podávali zeleninové lievance z karotky,karfiolu a brokolice v hrachovom cestíčku. K tomu avokádo a pomazánka z kozieho syra s cesnakom. To bola výborná kombinácia ! Kozí syr a Pinot gris sú ako brat a sestra ! Všetko v kontexte zdravej výživy !

Naše hodnotenie : 83 bodov    18.2.2012

 

Veltlínske zelené 2010 VINKOR Vinosady, víno s chráneným označením pôvodu, akostné víno s prívlastkom neskorý zber- biele, suché. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, vinohradnícka obec Modra.

Konečne prišla jar ! S prvým jarným slnkom prichádza chuť na niečo výnimočné, čo by nám spríjemnilo prvé jarné chvíle. S týmto vínom to bola trefa do čierneho ! Výborný vyvážený Veltlín. Pravá ovocná vôňa s jemným ananásovým nádychom. Farba jasná zlatistá. Nefalšovaná ovocná chuť s broskyňovým odtieňom. Kyseliny skvele pufrované zbytkovým cukrom. Dokonale suché, príjemný spoločník ! Základom dnešného menu bol grilovaný BIO pstruh s výbornou syrovo-cesnakovou omáčkou, pečené zemiaky / samozrejme BIO /, brokolica, fenikel, a pražené arašidy.

Naše hodnotenie : 89 bodov       3.3.2012

 

Ryzling rýnsky 2009 Malokarpatská vinohradnícka spoločnosť a.s., víno s chráneným označením pôvodu, akostné víno s prívlastkom, biele suché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, obec Svodín, hon Prvý hon.

Pekný a zaujímavý rizling. Žiaden luxus, ale slušná kvalita. Potešil telo i dušu. Farba bledožltá s ľahkým  nádychom do zelena. Vôňa diskrétne medová s ovocným nádychom. Chuť svieža, ľahko a správne kyslastá, chuť zeleného dozrievajúceho ovocia s ľahkým medovým chvostíkom. Pečený kapor s jarným zemiakovým šalátom s mladou cibuľou. Dobrá kombinácia.

Naše hodnotenie : 84 bodov   10.3.2012

 

Muškát moravský 2010 Karpatská perla, biele suché

Pekné, príjemné a pohodové víno. Ako stvorené na začiatok jari. Vôňou i chuťou ! Čistá zelenožltá farba. Vôňa skutočne kvetová, pravá jarná aróma. Chuť príjemná, ovocná, zdravo muškátová. Jemné ovocné tóny s nádychom zrejúceho muškátu. A jedlo ? Čerstvý ovčí syr s olivami, bryndzovo-jogurtová nátierka s čerstvo nazbieraným  mladým cesnakom. Gurmánska kupáž Slovensko-Grécko ! Veľmi príjemná spoločnosť..

Naše hodnotenie : 89 bodov       24.3.2012

 

Rulandské biele 2009 Vinárstvo Trnovec, akostné odrodové víno s prívlastkom výber z hrozna, biele suché. Nitrianska vinohradnícka oblasť, obec Nitra, hon Šindolka.

Hrozno dopestované  na úpätí Zobora. Rastie tam naozaj vynikajúci vinič. Mohli sme sa o tom presvedčiť. Víno zo starobylej Nitry. Jemná zelenožltá farba. Vôňa lúčneho medu. Plná dlhá intenzívna chuť podčiarknutá medovými tónmi. Veľmi dobré víno. Kultivované a  konzervatívne. Ako menu vynikajúci grilovaný pstruh s jarným listovým šalátom.

Naše hodnotenie : 90 bodov       31.3.2012

 

Ryzling vlašský 2011 Víno Masaryk, víno s chráneným označením pôvodu, biele suché. Strekovský vinohradnícky región, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.

Výborný mladý rizling. Radosť piť ! Jemná, bledá zlatožltá farba. Príjemná, lahodná, ovocná vôňa. Jemný, medový a povznášajúci buket. Ľahká a svieža chuť lipového kvetu. Plus letné zelené jablko. Skvelá rizlingová acidita. Jedli sme pravý francúzsky camembert. Príjemný záver Veľkonočných sviatkov !

Naše hodnotenie : 89 bodov       9.4.2012

 

Ryzling rýnsky2009 VVD Dvory nad Žitavou, víno s chráneným označením pôvodu, biele suché. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť.

Farba zelenozlatistá. Vôňa diskrétna s naznačeným lipovým buketom. Chuť solídna, kyslastá, trochu drsná, málo vyzretá. Ako menu vynikajúce zeleninové lassagne. Slušný, dobrý rizling. Určený pre stredne náročného milovníka vína.

Naše hodnotenie : 85 bodov       14.4.2012

 

Ryzling vlašský 2010 Vinařství Gréger, víno s prívlastkom kabinetné víno, biele polosuché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, obec Rakvice, trať Kozí Horka.

Vladimír Železný vo svojej peknej knižke Dobré rady milovníka vína, vzdal svoj hold Vlašskému ryzlingu. Nezostáva mi, len súhlasiť ! Milujem túto odrodu, vždy sa teším na nový, zaujímavý Vlašák ! Ani teraz tomu nebolo inak. Farba jasná, svetlozlatistá. Vôňa tropického ovocia, ale neutrálna a nevtieravá. Chuť svieža, jarná a kyselkavá. Ľahké, príjemné a veselé víno. S čerstvým ovčím syrom a výborným chlebom nám dodali správnu pohodu a optimizmus.

Naše hodnotenie : 87 bodov      21.4.2012

 

Devín 2011 Vinárstvo Ravín, neskorý zber,biele suché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, trať Kozí Horka. Južná Morava

Zaujímavé a príjemné víno. Slovenský unikát v v moravskom šate. Čistá bezchybná farba. Jemná ovocná vôňa. Vyvážená, štrukturovaná a mierne korenistá chuť. Tento Devín sa jednoducho vydaril. Zlaté ruky slovenských šľachtiteľov.

Naše hodnotenie : 89 bodov      11.5.2012

 

Muller Thurgau 2011 Réva Rakvice, víno s prívlastkom kabinetné, biele- suché. Oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, obec Hustopeče, trať Ruženy. Južná Morava

Ľahké a svieže letné víno. Mullerka a leto patria nerozlučne k sebe ! Táto Mullerka rozhodne nesklamala. Farba zdravá žltozelená, pevná a čistá. Vôňa nevtieravá, ale zdravo ovocná. Chuť letná, svieža, kyslastá, ale zároveň trochu konzervatívna. Ako letné menu prvý šalát z našej vlastnej záhrady a grilované kuracie krídelká. Každý niekedy zhreší…

Naše hodnotenie : 88 bodov      15.5.2012

 

Gramelot 2007 Cantine de Castignano, Biancho delle Marche, Taliansko

Znamenité, sebavedomé, plné biele víno. Farba tmavá zlatá. Vôňa výrazná ovocnokorenistá. Chuť dokonale suchá, prenikavá, plná a korenistá. Zaujímavé a sebavedomé víno, výborný spoločník na zimné večery. Menu : nízkotučný camembert, kozí syr, mladá cibuľa s čerstvým šalátom. Hodnotné víno pre náročných. Tomu zodpovedá i cena. Na Slovensko dováža spoločnosť Porta Italia, www.portaitalia.sk

Naše hodnotenie : 95 bodov       20.5.2012

 

Rizling rýnsky 2009, Vins Winery, akostné víno s prívlastkom, biele suché, výber z hrozna. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Strekovský vinohradnícky región

Sýta žltá farba. Vôňa diskrétna, s nádychom lipového kvetu. Chuť plná, svieža, živá s výraznými kyselinami. Dobrý, vyvážený a stabilný rizling. Kto má rád rizlingy, určite neoľutuje.

Naše hodnotenie : 88 bodov    10.6.2012

 

Muller Thurgau 2010  Vinium Exklusive, akostné víno s prívlastkom biele suché, neskorý zber. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Veľkopavlovická, Vinárska oblasť Nosislav, trať Kozí Horky. Južná Morava

Farba svetlá, zelenožltá. Vôňa jemná, príjemná s muškátovou drobnosťou. Chuť svieža, letná. Na môj vkus trochu viac kyselín. Ale to je vec chuti a názoru. Koľko ľudí, toľko chutí. Ako menu grilovaný baklažán a letným šalát s cesnakovým dresingom. Príjemný kulinársky zážitok podfarbený spevom Julia Iglesiasa.

Naše hodnotenie : 84 bodov       18.6.2012

 

Sauvignon 2007 edícia SENECA. Moravské vinárske závody Bzenec. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Slovácka. Víno s prívlastkom neskorý zber, biele suché.

Výrazná slamovo žltá farba. Vôňa ovocná s nádychom mladej žihľavy. Chuť plná, výrazná, ovocná a harmonická. Dobrý, silný a poctivý Sauvignon z Moravy. Vydaril sa. Nesklame žiadneho milovníka vína. Ani náročného. Spolu s kvalitnou rybou v kvalitnom oleji vytvoril príjemný kulinársky zážitok. Sauvignon patrí k letu.

Naše hodnotenie : 90 bodov         27.7.2012

 

Vermantino 2011 Fosso di Corsato, kraj Coli di Luni, Terenzuola, Taliansko

Výborné talianske osviežujúce víno. Odroda Vermantino je na Slovensku pomerne vzácna. Ja osobne sa s ňou stretol prvýkrát ! Možno lepší znalci talianskych vín by ma vyviedli z omylu.. Nechajme dohady. V literatúre som sa dočítal, že Vermantino má korene na Sardínii. Tam sa hojne pestuje. Vermantino je tradičná lokálna odroda. Okrem Sardínie sa Vermantino pestuje v oblasti Piemontu, v okolí Janova. Odtiaľ pochádza i naše víno. Na Ligúrskom pobreží je známe pod názvom Pigato a vo Francúzsku pod názvom Rollo. Víno ako stvorené na oslavu Michala 29. septembra ! Dar od mojej manželky. Zaujímavé, ako dobre vedia ženy vyberať vína.. Predovšetkým, ak ide o ich manželov. Ďalší dôkaz, že ženy netreba podceňovať. Ani vo výbere vína. Toto víno mi pripomínalo Sauvignon. Svieže, ovocné, ľahké a voňavé. Ako stvorené ku grilovanému Hokkaidu. Poznáte Hokkaido ? Japonská tekvica. Toto výborné biele víno dováža firma Grandi Vini z Bratislavy.

Naše hodnotenie : 93 bodov       29.9.2012

 

Chardonnay- Sauvignon Cuveé 2010 Mrva a Stanko. Akostné značkové víno, suché.

Zaujímavá kupáž ! Bol som veľmi zvedavý, čo to dá.. S podobným vínom sa našinec často nestretne. Začnem zostra. Vo vôni prevláda Sauvignon, v chuti zase Chardonnay. Vo farbe remíza. Farba pekná, zelenožltá. Vôňa mladého živého Sauvignonu, čerstvé egreše s nádychom žltého melóna. Radosť dýchať. Chuť už konzervatívnejšia a viac neutrálna a opulentná. Víno určené viac znalcom a fajnšmekrom, menej pre bežného neznalca, zaťaženého na jednu konkrétnu odrodu. Pre toho by to mohlo byť trochu sklamanie.

Naše hodnotenie : 87 bodov     20.10.2012

 

Sauvignon 2011 Cantina Tramin. Alto Adige, Južné Tirolsko, Taliansko.

Sauvignon je moja obľúbená značka. Vždy sa na ňu teším. Živé, ovocné a svieže víno. Tá vôňa ma vždy fascinuje. Sauvignon sa hodí skôr k ľahkým letným jedlám a šalátom. Držal som sa tohto pravidla i pri našej návšteve v mojej obľúbenej reštaurácii Gremium v bratislavskom Starom Meste. Bola to dobrá voľba ! Výborný, svieži iskrivý Sauvignon ! So skvelými talianskymi cestovinami to sadlo ako v pravej talianskej árii. Škoda, že Južné Tirolsko už nepatrí k našej dobrej starej monarchii.. Je úžasné, že na južných alpských svahoch dozrieva taký nádherný Sauvignon. Sotva by to niekto čakal. O to väčšie prekvapenie ho čaká !

Naše hodnotenie : 94 bodov      29.11.2012

 

Chardonnay 2011 Cantina Tramin. Alto Adige, Južné Tirolsko, Taliansko.

Chardonnay je naozajstná kozmopolitná odroda. Pili sme už desiatky Chardonnay z celého sveta. Od Kalifornie po Austráliu. Od Južnej Afriky po Chile. Od Francúzska po Nový Zéland. Vždy niečo nové. Bol so tak trochu zvedavý na južnotirolský chardonnay. Našinec ho často nepije. Vo vínotékach prevažujú vína z Nového sveta. Trochu na škodu je, že niektoré regióny sú ako od macochy. Alto Adige by si určite zaslúžil viac pozornosti. Lebo tento Chardonnay výborne reprezentuje tento pekný región na severe Talianska. Výborné Chardonnay s peknou jablkovou dochuťou. Príjemné opulentné a vyvážené biele víno. Vhodné na leto i zimu. Odporúčame do pozornosti milovníkom vína i vínotékam. Ďakujeme reštaurácii Grémium v Bratislave.

Naše hodnotenie : 93 bodov      29.11.2012

 

Veltlínske zelené 2011 vinárstvo Skovajsa , neskorý zber biele suché. Malokarpatské akostné víno s prívlastkom.

Víno z pezinských a limbašských viníc. Takto ho popisuje výrobca. Priznám sa, dlhší čas som príliš neholdoval Gruner Veltliner. V posledných rokoch som ho zobral na milosť a urobil som dobre. Objavil som čaro dobrého a sviežeho Veltlínu. Považujem veltlínske zelené za skvelé víno na teplé letné večery. Tento veltlín mi potvrdil túto teóriu. Výborný svieži nápoj s príjemnou kyselinou a dobrou mineralitou. Veľmi sme si pochutili. Dobrý výrobca, dobré víno.

Naše hodnotenie : 94 bodov           4.5.2013

 

Blanc de Noir 2010 Jean Daniel Coytaux , Aplellation D Origine Controlee La Cote, Yens-s/Morges, Švajčiarsko.

Dnes máme tú česť predstaviť naozajstný vinársky klenot. Biele víno vyrobené z modrého hrozna. K takej príležitosti sa dostane málokto. Prajem každému vinárovi zažiť tento zážitok. Dlhšie som váhal so správnym výberom jedla k tomuto vínu. Nebola to ľahká voľba. Zvedavosť nakoniec zvíťazila. Bol to zážitok. Spomenul som si pritom na kultový film z vinárskeho prostredia Dobrý ročník s Russelom Crowe. Zaujímavá asociácia. Vynikajúce víno. Trochu tmavšia farba, skvelá príchuť čerstvej jahody. Ak by som mal zavreté oči, myslel by som, že pijem nádherné a harmonické červené víno. A v pohári je biele.. Nakoniec som ako jedlo vybral pravé talianske fagotti /cestoviny/ plnené rukolou a syrom riccota. Správna voľba ! Toto víno je neopakovateľný zážitok. Doteraz najvyššie hodnotené biele víno. Latka je vysoko.

Naše hodnotenie : 98 bodov        18.5.2013

 

Sauvignon 2012 Poľnohospodárske družstvo Vajnory. Akostné odrodové víno s prívlastkom, neskorý zber, biele polosladké.

Sauvignony milujem. K ich polosladkým súkmeňovcom som vždy trochu nedôverčivý.. Dôveruj, ale degustuj ! Tento polosladký Sauvignon bol veľmi dobrý. Správne vychladený je tá správna voľba na teplé letné večery. Príjemné sladké, ľahko a príjemne sa pije. Etiketa ma tiež zaujala. Stálo na nej : dokonalosť v pohári. Báseň Milana Rúfusa, ktorý mal byť už dnes nositeľom Nobelovej ceny. Pekné. Obdivujeme Rúfusa a chválime víno.

Naše hodnotenie : 92 bodov         9.6.2013

 

Rizling rýnsky 2009 ELESKO. Víno s chráneným označením pôvodu, akostné víno s prívlastkom biele suché. Malokarpatská vinohradnícka oblasť, modranský vinohradnícky región, vinica Zoya.

Zlatistozelenkavý rizling. Tradične dobré víno od osvedčeného výrobcu. Potešil chuťou i vôňou. Výrazná a prenikavá briskná vôňa. Chuť dobrého rizlingu. Pochádza z vinice, ktorý má meno po jednej z dcér posledného ruského cisára Alexandra, podmanivé ženské meno Zoya. To ma hneď upútalo. Že by námet na reklamu..

Naše hodnotenie : 94 bodov      30.6.2013

 

Tramín červený 2009 Chateau Modra. Akostné odrodové víno biele suché, výber z hrozna. Nitrianska vinohradnícka oblasť, nitriansky vinohradnícky región, vinica Pohranice.

Tramín je zaujímavé biele víno. Nie každý mu príde na chuť, no jeho typická korenistá chuť si stále získava nových priaznivcov. Je to skôr zimné víno, hodí sa na dlhé zimné, či jesenné večery. Zlatistá jantárová farba s jemnou korenistou vôňou. I v chuti bolo cítiť pikantnú korenistú chuť s ľahko pomarančovou dochuťou. Tramín je Tramín.

Naše hodnotenie : 93 bodov             5.1.2014

 

Silvánske zelené 2011 vinárstvo Baloun. Akostné víno s prívlastkom neskorý zber, biele suché. Vinárska oblasť Morava, podoblasť Mikulovská, obec Drnholec, trať u Křižku.

Zaujímavá a dnes už i trochu vzácna odroda. Za socializmu pomerne rozšírená. To si pamätám. Dnes skôr vzácnosť. Akosi sa na túto odrodu trochu zabudlo.. Možno sa dočká renesancie. Svetlo zelená farba.Vôňa svieža, s príchuťou limetky a citrusových plodov. V chutí dominuje svieža a pomerne výrazná kyselina. Dobrý tip pre tých, ktorý favorizujú kyslejšie vína. Mohlo by dobre sadnúť v letných mesiacoch k zeleninovým šalátom, či rybám.

Naše hodnotenie : 89 bodov           12.4.2014

 

Rizling  rýnsky 2013 Ing. Miroslav Dudo. Víno s chráneným označením pôvodu, akostné víno odrodové s prívlastkom výber z hrozna, biele suché.  Malokarpatská vinárska oblasť, vinohradnícka obec Modra, hon Lorencár.

Výborný rizling, klobúk dole. Svieži, ale zároveň zrelý a sebavedomý. Sebavedomý v chuti, vôni i farbe. Chuť svieža, ale pevná a harmonická. Farba o niečo tmavšia ako sme u rizlingov zvyknutí. Vôňa decentná, no vyvážená v ovocí i kyselinách.

Naše hodnotenie : 96 bodov         15.8.2014

 

Strom Zdravia 2