Zvyšovanie odchodu do dôchodku

V poslednom období sme svedkami zvrátenej a šialenej propagandy !

Jej cieľom je presvedčiť populáciu Európy o potrebe radikálneho predlžovania veku odchodu do dôchodku. V mnohých krajinách sa tak deje. Vek odchodu do dôchodku sa predlžuje na 65, 68, alebo až na 70 rokov ! Bez rozdielu povolania, bez rozdielu pohlavia a bez ohľadu na počet vychovaných detí. Je to systematická a násilná genocída pracujúceho obyvateľstva. Tento šialený zámer sa týka tých, ktorí pracujú a nie tých, ktorí nepracujú. Tí, ktorí pracovali celý život, tak majú pracovať ešte dlhšie. Tí, ktorí nikdy nepracovali, tých sa to vlastne netýka.

Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku predstavuje totálnu nespravodlivosť.

Tento zámer považujeme za zvrátený a úplne nelogický. Dnes, keď v dôsledku ekonomickej krízy takmer tretina mladých ľudí v Európe je bez práce, chceme zvyšovať veko odchodu do dôchodku.. Dnes, keď nároky na pracovnú silu stúpajú do nebývalých výšok, tak chceme, aby pracovali 70 roční ľudia. Zaslúžia sa taký osud ? Rovno z práce na večný odpočinok. Skvelá perspektíva a smutná odmena za celoživotnú prácu v prospech štátu a politikov. Títo ľudia celý život pracovali a platili dane. Len platili, ale nedostanú takmer nič. Táto pseudostratégia sa bytostne týka predovšetkým dnešnej produktívnej generácie. Teda ľudí od 30 do 50 rokov. Tí budú prví na rane. Ich životná perspektíva sa mení na hororový scenár. Odkiaľ zoberú sily, zdravie a energiu na taký život ? Kto im zabezpečí prácu v 55, či 60 roku života ? Zostanú po 35 rokoch práce bez príjmu a bez nároku na dôchodok ? Po 35 rokoch poctivo vykonávanej práce na sociálnych dávkach.. Zarovno s tými, ktorí nikdy nič nerobili. Bravó, Európska únia !

Politici dookola argumentujú predlžovaním priemerného veku obyvateľov.

To je veľmi zjednodušený a povrchný pohľad. Za komunizmu sa odchádzalo v 60 roku života, v prípade žien s 3 deťmi to bolo 55 rokov. Ekonomika sa svojou výkonnosťou zďaleka nedala porovnať s dnešnou. Produktivita práce a úroveň technológií bola v porovnaní s dneškom na zanedbateľnej výške. A predsa to išlo. Už počujeme protiargumenty, že dôchodky boli nízke. Aké sú dnes ? Aké sú dnes ceny ? Aké sú ceny energií, liekov, či zdravotníckych  služieb ? Donekonečna sa argumentuje demografiou. Nakoniec, starí ľudia budú trestaní za to, že sa dožili vyššieho veku..

Negatívne demografické trendy sa dajú riešiť i inými cestami ako zvyšovaním veku odchodu do dôchodku. 

Tých stratégií je viac. Zvyšovaním plodnosti, podporou rodiny a hlavne : Šetrením ! Práve šetrenie je cesta k vyrovnaným rozpočtom a udržateľnosti sociálneho a dôchodkového systému. Sociálny systém na Slovensku i v celej Európe je deravý ako ementál. Nikomu sa nechce šetriť. Politici kašlú na to, čo bude o 20 rokov. Rozmýšľajú od volieb k voľbám. Tomu zodpovedajú ich dôchodkové stratégie. Veď, čo bude o 15-20 rokov sa ich už netýka. Dnešní päťdesiatnici budú za 10 rokov konfrontovaní s tým, že budú robiť ešte ďalších 10 rokov. Kde a ako, to si musia vyriešiť sami. Demografia je demografia !

Starší ľudia majú právo na pokojnú a dôstojnú starobu !

Majú právo na dôstojný odpočinok. Nie je správne riešiť makroekonomické problémy na úkor ľudí, ktorí celý život pracujú. Títo ľudia si zaslúžia odpočinok a dôstojný život. 68 ročná žena za pásom automobilovej fabriky je dôstojná staroba ? 70 ročný muž v noci za pokladňou supermarketu ? To je dôstojná staroba ? A čo zdravie ? Je zaujímavé, že lekári sa málo vyjadrujú k tejto téme. Ich postoj je skôr tichý súhlas. Je to zvláštne. Veď ide o ich pacientov. Budú mať zdravie a sily prežiť túto civilizačnú zmenu. Neboli na to pripravení. Zvyšovanie odchodu do dôchodku je neférová stratégia a úplné popretie medzigeneračnej solidarity. Zvyšovanie veku odchodu do dôchodku je neprirodzený a úplne nefyziologický proces. Je to iba o ekonomike a pohodlnej sanácii deravých štátnych rozpočtov. Na úkor seniorov.

Strom Zdravia 2