Zväčšená prostata

Zväčšená prostata je veľmi častý zdravotný problém starších mužov.

Odborne sa nazýva benígna hyperplázia prostaty, v skratke BPH. Benígna hyperplázia prostaty je nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré vzniká u mužov v procese starnutia. Zväčšovanie začína v mnohých prípadoch už po 40.tom veku života. Zvyšovaním veku sa výskyt zväčšenia prostaty zvyšuje. Benígna hyperplázia prostaty postihuje väčšinu mužov po 60 roku veku života. Po 80 roku sa jej výskyt blíži až k 90 %. Tieto epidemiologické parametre zaraďujú  ochorenie na popredné miesta výskytu v štatistikách chorobnosti. Hovoríme o veľmi často a medializovanej zdravotnej téme. V reklamách stále častejšie nájdeme rôzne výživové doplnky a prostriedky na liečbu a prevenciu zväčšenej prostaty.

Zväčšená prostata sa prejavuje poruchou močenia.

Predovšetkým príznaky iritačné, súvisiace s uskladňovaním moča v močovom mechúre. Typickým príznakom je časté močenie. Časté močenie cez deň i v noci. Príznakom iritačného dráždenia býva i urgentné močenie. To je náhla a silná potreba okamžitého vymočenia, až inkontinencia. Zväčšená prostata má i príznaky obštrukčné. Ťažké, bolestivé a úsilné močenie. Prerušované močenie so slabým prúdom moču. Tieto klinické príznaky nasvedčujú pre benígnu hyperpláziu prostaty. Priebeh a vývoj ochorenia je individuálny. Rovnako individuálna je i škála a závažnosť komplikácií.

Najzávažnejšou komplikáciou pokročilého štádia zväčšenia prostaty je akútna retencia moča !

Akútna retencia moča je náhla úplná neschopnosť sa vymočiť. Jednoducho povedané, zastavenie moča. Akútna retencia moča je spojená s veľkými bolesťami. Vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Inak hrozí poškodenie obličiek. Okrem tejto závažnej komplikácii spôsobuje BPH i mnohé iné nepríjemné zdravotné komplikácie. Ochorenie býva spojené s častými a opakovanými zápalmi močových ciest, močením krvi a zápalmi nadsemeníka. Nepríjemné sú i sprievodné hygienické a spoločenské problémy. Nepríjemný zápach, pocit vlhkosti, alebo nutkavá potreba močenia nie sú práve príjemnými spoločníkmi.

Každý muž s podozrením na BPH by mal navštíviť lekára.

Zanedbanie a podcenenie ochorenia môže mať nepríjemné následky. Mnohým z nich sa dá predísť včasnou diagnostikou a účinnou liečbou. Diagnostika je pomerne jednoduchá. Vyšetrovanie prostaty vykonávajú špecializovaní lekári-urológovia. Často už jednoduché fyzikálne vyšetrenie v ambulancii a anamnéza stačia na zistenie ochorenia. V prípade potreby sa vykonávajú doplňujúce vyšetrenia, ako ultrazvuk, v prípade potreby cystoskopia. Dôležitým vyšetrením je i zisťovanie markeru PSA z krvi na vylúčenie rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je nebezpečné onkologické ochorenie s vysokým výskytom u starších mužov.

Liečba zväčšenej prostaty je konzervatívna, alebo chirurgická.

Základom liečby je aktívne sledovanie pacienta, monitorovanie jeho ťažkostí a pravidelné kontroly v urologickej ambulancii. Na liečbu BPH sa používajú viaceré druhy liekov. Najznámejšie sú blokátory alfa adenoreceptorov a inhybítory 5-alfa reduktázy. Pacienti ich poznajú skôr podľa jednotlivých firemných názvov. Máme na trhu veľký počet týchto liekov. V niektorých prípadoch sa lieky kombinujú pre dosiahnutie čo najlepšieho liečebného efektu. V prípade potreby prichádza na rad chirurgická liečba. Chirurgická liečba BPH prešla v posledným desaťročiach rýchlym vývojom. Od otvorenej prostatektomie, teda vybratia prostaty otvorenou chirurgickou liečbou až po transuretrálne operačné prístupy. Prístupy cez močovú rúru a následnou resekciou prostaty.

Strom Zdravia 2