Zinok v potrave

Zinok je významný stopový prvok, nenahraditeľný pre správnu funkciu ľudského organizmu.

Zinok v skratke Zn je esenciálny minerál. Teda minerál, ktorý je pre organizmus nenahraditeľný. Zohráva dôležitú úlohu v komplexných metabolických procesoch. Zinok je kľúčovým faktorom pri správnom a efektívnom fungovaní imunitného systému. Minerál zohráva dôležitú úlohu pre rast a činnosť tkanív a funkciu svalov. Pomáha hojeniu a regenerácii tkanív. Podieľa sa na syntéze DNA. Je kofaktorom funkcie približne dvoch stoviek enzýmov, ktoré sa zúčastňujú metabolizmu proteínov, tukov i cukrov. Zinok pomáha udržiavať optimálne Ph v krvi. Zinok sa významne zúčastňuje pri tvorbe hormónu inzulínu. Porucha tvorby inzulínu je základom najčastejšieho metabolického ochorenia, cukrovky.

Nedostatok zinku má pre ľudský organizmus negatívne dôsledky.

Nedostatok vzniká predovšetkým nedostatočným príjmom tohto minerálu. Nedostatok vzniká i následkom strát krvi, nadmernej fyzickej záťaže, či následkom úrazov a popálenín. Deficit zinku sa prejavuje znížením a oslabením imunity. Prejavuje sa zvýšeným sklonom k nádcha, chrípkam i prechladnutiam. Nedostatok zinku má za následok oslabenie funkcie pohlavných orgánov. Zohráva úlohu pri tvorbe hormónu , testosterónu. Pozitívne ovplyvňuje činnosť prostaty. Nedostatok zinku sa prejaví v zhoršenej kvalite vlasov, nechtov i pokožky. Nedostatok zinku je pomerne často v pozadí nepríjemných a chronických kožných problémov. Nedostatok zinku sa prejavuje i celkovou únavnosťou, zníženou chuťou do jedla a zhoršeným a spomaleným trávením.

Zdrojom zinku sú predovšetkým potraviny.

Predovšetkým ryby, strukoviny, cibuľa a tekvicové jadrá. Bohatým zdrojom zinku sú i hovädzie mäso a vnútornosti. Menšie množstvo zinku získavame i z pitnej vody. Dospelým ľuďom sa odporúča denná dávka zinku 20-25 mg. O niečo viac tehotným ženám a rizikovým skupinám. Zinok nájdeme i v pestrom výbere výživových doplnkov. Samostatne, alebo spolu s inými minerálmi a vitamínmi. Odporúčame preferovať prirodzené zdroje zinku pred inými zdrojmi.

Strom Zdravia 2