Zdravý jedálny lístok

Náš jedálny lístok je nielen kvantita a obsah, ale i systém a pravidelnosť.

Hoci dostávame všetci nespočetne veľa informácií o dôležitosti a význame zdravého stravovania pre náš život a zdravie, prax a realita je odlišná. Náš každodenný jedálny lístok má ďaleko od parametrov zdravej výživy. Necháme sa unášať chuťami a lákavými obalmi. Svoju úlohu zohráva i reklama, ktorá je všade okolo nás. Reklama silno ovplyvňuje tvorbu nášho jedálneho lístka a často i celkové stereotypy nášho stravovania. Negatívnu úlohu zohrávajú i naše zabehané a zakorenené zvyky. Odborníci ich popisujú ako zvykové slučky. A tie bývajú poriadne pevné..

Tak ako vyzerá náš jedálny lístok, tak vyzerá i náš život.

Myslím, že to tak môžeme vyjadriť. Zvyky, reklama, slabá vôľa, nepokoj a nedostatok času. To všetko sa podpisuje pod tvorbu nášho jedálneho lístka. Jedálny lístok nebýva pre mnohých ľudí veľkou prioritou. Prevažujú iné priority. Peniaze, úspech, práca, či záľuby. Aspoň dovtedy, kým neprichádzajú prvé zdravotné problémy. Varovnými signálmi býva strata výkonnosti, malátnosť, či pocity únavy. Varovným znakom býva i zvyšovanie telesnej hmotnosti, alebo nastupujúce problémy s pohybom a celkovou hybnosťou. Človek sa stáva slabším a menej výkonným. Telo je slabé, až mľandravé. Intuitívne cítime, že niečo nie je v poriadku. Postupne sa pridružujú tráviace a metabolické problémy, bolesti hlavy, nespavosť a bolesti kĺbov, či chrbtice. Niečo nie je v poriadku !

Nehľadajme rýchle, pohodlné a zázračné recepty, začnime sa jedálnym lístkom !

Odtiaľ treba začať. Zamyslieť sa, či práve tam nie je koreň problémov. Či práve tam to nezačína. Ľudský organizmus nie je perpetum mobile. Je to takmer dokonalý biologický a metabolický systém. Až do chvíle, keď ho sami začneme devastovať svojimi negatívnymi zásahmi. Či už stravovacími, či inými.. Zamyslime sa, ako a čo jedávame ? Akým spôsobom sa stravujeme ? Aké potraviny preferujeme ? Riadime sa reklamou, či vlastným zdravým rozumom ? Nie sme leniví a pohodlní, aby sme si pripravili dobré a kvalitné jedlo ? Neuľahčujú nám to fast-foody ? Veľa otázok. Ak chceme pozitívne zmeny, mali by sme si na všetko postupne odpovedať.

Zamyslime sa, čo máme na tanieri.

Nemáme ambíciu rozoberať podrobne otázku zdravých potravín. To je obrovská a široká téma, o ktorej sa píšu celé knihy. Kto má záujem, určite si zaobstará potrebnú literatúru. To dnes nie je problém. Problémom je skôr pevná vôľa a disciplína. Tam skrachuje veľa dobrých rozhodnutí. Náš jedálny lístok býva často veľmi nezdravý a jednostranný. Konzumujeme málo zeleniny a ovocia. Konzumujeme málo surovej a živej stravy. Nedodržiavame pravidelný pitný režim. Jedávame málo rýb. Nepreferujeme domáce a sezónne potraviny. Konzumujeme veľa cukrov a tukov. Naše telo trpí nedostatkom minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Trpí i nedostatkom energie a výživných látok. Je to paradoxné, veď jedávame veľa. Niekde je chyba. Stojí za to, pouvažovať a realizovať v našom živote tie správne a pozitívne zmeny. Začať môžeme jedálnym lístkom.

Strom Zdravia 2