Zdravé jedlo ako zdravá cesta

Zmeniť dlhoročné a zabehané stravovacie návyky vyžaduje vôľu a disciplínu.

Dlhodobé zmeny sú podmienené silnou motiváciou a sebadisciplínou. Nie je to ľahká cesta. Preto máme veľa obéznych a chorých ľudí. Vedia o potrebe zmeny, ale nemajú dosť sily a energie, potrebné kroky realizovať a v snažení vytrvať. Často narážajú na predsudky a nepochopenie okolia. Často ani  životný partner a najbližšia rodina nebývajú potrebnou oporou. Bývajú niekedy skôr brzdou až prekážkou. Prechod k zdravej strave je tak trochu experiment. Znamená, venovať čas získavaniu informácií, venovať čas na zaobstaranie potrebných potravín a venovať čas príprave zdravého jedla. Každý začiatok je ťažký. Prvé experimenty nemusia byť úspešné. Netreba sa nechať odradiť. Hľadanie správnych ciest k zdravej výžive by malo byť radosťou a trochu i zábavou. Nič netreba preháňať. Všetko sa dá robiť postupne, s mierou a malými krokmi.

Prvoradé je prekonať pohodlie a ľahostajnosť.

Nesprávne stravovanie a konzumácia nevhodných potravín je cesta k zdravotným problémom. Problémom sú i naše vlastné stravovacie návyky. Návyky sú takmer stereotypmi a podmienenými reflexmi. Robíme ich roky, pravidelne a automaticky. Konzumujeme chemický koktejl. Denne a pravidelne. Žijeme v realite. Nevieme eliminovať všetky negatívne vplyvy, nie sme kozmonauti. Nedokážeme sa úplne vyhnúť konzervantom, umelým sladidlám, ani farbivám. Nie je to dôvod na rezignáciu. Máme stále veľa vo svojich rukách. Mnohým zdravotným ťažkostiam dokážeme úspešne predchádzať. Všetci chceme dobre spať. Mať dobré trávenie, zdravú chrbticu a výkonný imunitný systém. Treba pre to niečo urobiť. Civilizačné choroby číhajú na nás na každom kroku. Trpí nimi väčšina populácie. Nie je žiadny rozumný dôvod, zmieriť sa s nepriaznivým stavom.

Chorobám treba predovšetkým predchádzať.

Je potrebné posilňovať telo v jeho zdravom stave. Prvoradou úlohou zodpovedných lekárov je posilňovať zdravie a až potom liečiť chorobu. To je len negatívny následok. Ak treba liečiť, je to znakom, že zlyhala ochrana zdravia a prevencia. Organizmus pracuje ako celok. Telesné a duševné zdravie sú spojené nádoby. Každá choroba sa najlepšie lieči na začiatku. Postupom času sa stav zhoršuje, ťažkosti sa stupňujú. Liečba často nie je už zameraná na príčinu, ale len na následky a symptómy.

Jedlo dokáže liečiť, ale môže i škodiť  !

Poznatky a výskumy spoľahlivo dokázali, že dĺžka a kvalita  života záleží na tom, ako žijeme. Záleží na tom, čo konzumujeme a aké potraviny máme na tanieri. Nesprávna a nekvalitná potrava je zdrojom mnohých chorôb a zdravotných problémov. Zdravá strava dokáže mnohé ochorenia zmierniť a vyliečiť. Dokáže predĺžiť a skvalitniť život. Dodáva človeku zdravie, energiu a radosť zo života. Potrava je zdrojom energie pre naše telo, pre každú jednu bunku. Niektoré potraviny nám pomáhajú. Niektoré potraviny škodia. Výber a rozhodnutie zostáva stále na nás.

Strom Zdravia 2