Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre zdravie a život.

Poznáme 15 druhov vitamínov a 15 minerálov. Až na výnimky ich získavame z potravy. Nedostatok vitamínov a minerálov je zdravotnícky, ale i sociálny a civilizačný problém. V mnohých krajinách a oblastiach vo svete ľudia trpia ich akútnym, alebo dlhodobým nedostatkom. Následky sú hrozivé. Mnoho ľudí trpí a umiera na nedostatok vitamínov a minerálov. Priamo, alebo následkom zlyhania metabolizmu, alebo imunity. Vo vyspelých krajinách je to našťastie skôr výnimka. Problém sa týka len okrajových a asociálnych vrstiev obyvateľstva.

Napriek tomu, veľa ľudí má stále reálny nedostatok vitamínov i minerálov.

Prečo ? Príčinou nie je chudoba, či nedostupnosť. Príčinou je nesprávna a nevyvážená strava. Následok nevhodného výberu potravín. Ľudia dávajú v reálnom živote prednosť potravinám, ktoré sú chudobné na vitamíny i minerály. Konzumujú síce veľa potravy, ale konzumujú potravu, ktorá vitamíny ani minerály neobsahuje. Organizmus má svoju optimálnu potrebu. Viac nepotrebuje ani nedokáže efektívne zužitkovať. Rovnako ako nedostatok, tak ani prebytok nie je pre organizmus prospešný. Ľudské telo samo najlepšie pozná, čo potrebuje. Je to vysoko inteligentný systém. Nedostatok vitamínu, alebo minerálu spôsobuje zdravotné problémy. Znižuje sa odolnosť organizmu. Znižuje sa výkonnosť a stúpa chorobnosť. Čím je príjem potravy nižší, tým musí byť vyššia jej výživová hodnota.

Pestrá a čerstvá strava. Čerstvá zelenina a čerstvé ovocie obsahujú veľa vitamínov a minerálov.

Vitamíny A,D,E,K a B12 sa môžu ukladať na dlhší čas v organizme. Vytvárajú zásoby. Ich zásoby nás môžu ochrániť pred ich krátkodobým nedostatkom. Vitamín D syntetizuje organizmus pôsobením slnečného žiarenia na pokožku. Vitamíny B,C a K nedokáže ľudské telo skladovať v zásobách, preto je pravidelný prísun nevyhnutný.

Nedostatok vitamínov je medicínsky problém. Rizikovou skupinou sú ľudia s jednostrannou, nevyváženou a priemyselnou stravou.

Niektoré bežne používané technológie spracovania a úpravy potravy takmer dokonale zlikvidujú všetky vitamíny. Výsledok ? Ľudia veľa jedia a zároveň trpia podvýživou. Paradox. Počas choroby a stresu sa ich stav rýchlo zhoršuje. Nedisponujú žiadnymi zásobami potrebných vitamínov. Pravidelné používanie niektorých liekov a laxatív môže spôsobovať nedostatok vitamínov i minerálov. Poznáme asi 15 druhov minerálov, ktoré sú potrebné pre správnu funkcie ľudského tela a jeho orgánov. Obsah minerálov v potravinách je rozdielny. Pre ľudský organizmus je dôležitý ich vyvážený príjem. Príjem z prirodzenej stravy je vhodnejší ako ich príjem z výživových doplnkov. Najdôležitejšie minerály pre ľudský organizmus sú vápnik, meď, jód, železo, magnézium, draslík, sodík, selén, zinok, mangán, fluorid, fosfor, molybdén, chróm a chloridy.

Strom Zdravia 2