Vitamíny a minerály

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné život a zdravie.

Poznáme 15 vitamínov a 15 minerálov. Až na výnimky ich získavame z potravy. Nedostatok vitamínov a minerálov je vážny medicínsky a zdravotnícky problém. V mnohých oblastiach sveta trpia ľudia ich nedostatkom. Následky sú hrozivé. Mnoho ľudí umiera na nedostatok vitamínov a minerálov. Priamo, alebo následkom zlyhania imunity. Vo vyspelých krajinách sa nestretávame s takto definovaným nedostatkom.

Napriek tomu, veľa ľudí má nedostatok vitamínov i minerálov.

Prečo ? Príčinou je nesprávna a nevyvážená strava. Následok nevhodného výberu potravín. Ľudia konzumujú málo hodnotných potravín. Dávajú prednosť potravinám, ktoré sú chudobné na tieto látky. Ľudia síce konzumujú veľa potravy, ale konzumujú takú potravu, ktorá vitamíny, ani minerály neobsahuje. Organizmus má svoju optimálnu potrebu. Viac nepotrebuje, ani nedokáže efektívne zužitkovať. Rovnako ako nedostatok, tak ani prebytok nie je pre organizmus prospešný. Ľudské telo vie, čo potrebuje. Je to inteligentný systém. Nedostatok vitamínu, alebo minerálu spôsobuje zdravotné problémy. Znižuje sa odolnosť organizmu. Znižuje sa výkonnosť a stúpa chorobnosť. Nízkokalorická potrava znižuje prísun. Čím je príjem potravy nižší, tým musí byť vyššia jej výživová hodnota.

Pestrá a čerstvá strava, čerstvá zelenina a ovocie, obsahujú veľa vitamínov a minerálov.

Vitamíny A,D,E,K a B12 sa môžu ukladať na dlhší čas v organizme. Vytvárajú zásoby. Ich zásoby nás môžu ochrániť pred krátkodobým nedostatkom. Vitamín D syntetizuje organizmus pôsobením slnečného žiarenia na pokožku. Vitamíny B,C a K nedokáže ľudské telo skladovať v zásobách, preto je pravidelný prísun nevyhnutný. Nedostatok vitamínov je medicínsky problém. Rizikovou skupinou sú ľudia s jednostrannou, nevyváženou a priemyselnou stravou. Niektoré bežne používané technológie spracovania a úpravy jedla takmer dokonale zlikvidujú všetky vitamíny. Výsledok ? Ľudia veľa jedia a zároveň trpia podvýživou. Paradox. Počas choroby a stresu sa ich stav rýchlo zhoršuje. Nedisponujú žiadnymi zásobami potrebných vitamínov. Pravidelné používanie niektorých liekov a laxatív môže spôsobovať nedostatok vitamínov v ľudskom tele. Poznáme asi 15 druhov minerálov, ktoré sú potrebné pre správnu funkcie ľudského tela a jeho orgánov. Obsah minerálov v potravinách je rozdielny. Pre ľudský organizmus je dôležitý vyvážený príjem potrebných minerálov. Príjem z prirodzenej stravy je vhodnejší, ako ich príjem z výživových doplnkov. Najdôležitejšie minerály pre ľudský organizmus sú vápnik, meď, jód, železo, magnézium, draslík, sodík, selén, zinok, mangán, fluorid, fosfor, molybdén, chróm a chloridy.

Strom Zdravia 2