Stravovanie štýlom all inclusive

Dovolenky sa stali jedným z pilierov a symbolov moderného života.

Samozrejme, človek potrebuje oddychovať. Veľa pracujeme, potrebujeme si oddýchnuť. Zrelaxovať a zabudnúť na starosti. Potiaľ by bolo všetko v poriadku. Postupom času vzniklo niečo, čomu dnes hovoríme dovolenkový priemysel. Dovolenkári si potrebujú užívať. Nielen oddychovať, ale doslova užívať. Potrebujú nielen veľa slnka a oddych, ale aj veľa jedla a pestrú ponuku najrozličnejších služieb. K tomu patrí veľký výber jedla a nápojov. Dovolenkári skrátka potrebujú konzumovať a užívať. Tu niekde treba hľadať korene fenoménu all iclusive…

Dovolenky a služby all inclusive sa stali vyhľadávanou alternatívou dovolenkových pobytov.

Veľké rezorty rástli v posledných rokoch ako huby po daždi. Teda už nie malé romantické penzióny v tichých rybárskych zátokách, ale veľké a hlučné rezorty ponúkajúce bohaté služby. Vrátane stravovania štýlom all inclusive. Rezorty zabezpečujú na svojom výhradnom teritóriu takmer všetko. Program pre deti, prístup k moru, sladkovodné bazény a zábavu na celý deň. Misy plné jedla od ráno do večera. Nápoje dostupné všetkým. Lákadlá na každom kroku. Vône, chute a farby.. Stačí natiahnuť ruku..

Naše zdravie je v priamom ohrození !

Nečudo. Prišli sme oddychovať. Telesne i duševne. Mnohí dovolenkári si prinášajú z dovolenky neželaný darček. Tak 3-4 kilá navyše. A to dovolenkovali cca 7-10 dní. To je úspech..! Tomu sa hovorí efektivita ! All inclusive hrá na naše city, vášne a slabosti. Ponuka býva pestrá. Jedlá od výmyslu sveta, sladkosti, miestne špeciality, studené, či teplé bufety.. Nápojový lístok tiež bohatý. Pivo, domáce víno, sladené nápoje, rôzny alkohol. Kvalita nebýva vysoká, no je vyvážená kvantitou a ponukou.

Všetko začína v hlave !

Koniec-koncov, my rozhodujeme. Prišli sme oddychovať, alebo užívať ? Prišli sme si len dopriať, alebo načerpať sily ? Máme svoju hlavu. Svoju vôľu a vlastné limity. Nemusíme všetko ochutnať, nemusíme všetko vyskúšať, jednoducho nemusíme mať všetko. Naša dovolenka by sa nemala niesť v duchu prejedania a nekontrolovanej konzumácie. Máme svoje priority. Máme silu odolať vábeniu a pokušeniam. Chráni nás naša striedmosť a zdržanlivosť. Náš zdravý rozum.

Smutnou kapitolou all inclusive je plytvanie.

Mnohí dovolenkári len skúšajú. Naberajú plné taniere, bez ľadu a skladu. Jedlo potom odnášajú a končí v odpadoch. Tento rituál opakujú niekoľkokrát denne. Pažravosť ? Nenásytnosť ? Hlúposť ? Nech si každý odpovie sám. Koľko ľudí dnes na svete nemá čo jesť a nemá ani prístup k čistej vode. Všetko, čo robíme má i morálny rozmer.

All inclusive môže ohroziť naše zdravie.

Naše zdravie dostáva poriadne zabrať. Organizmus miesto oddychu a relaxácie musí stále tráviť. V najhorších prípadoch 24 hodín denne. Poznáme veľa prípadov, v ktorých bolo doslova ohrozené zdravie nezodpovedných dovolenkárov. Ohrození sú predovšetkým ľudia s metabolickými ochoreniami a ochoreniami zažívacieho systému. Napríklad diabetici, starší a obézni ľudia. Kvantita jedla a zlé kombinácie jedál sa môžu podpísať pod náhle zhoršenie zdravotného stavu. Osobitnou kapitolou je alkohol. Nekontrolované požívanie alkoholických nápojov spolu s horúcim letným slnkom môže byť príčinou vážnych zdravotných komplikácií. Takže, pozor !

Sebakontrola a pravidelný pohyb nám môžu zachrániť zážitok z dovolenky.

Odborníci radia zopár účinných fígľov, ako si pomôcť. Začnime veľkosťou taniera. Berme si, čo najmenšie taniere, kam sa toho najmenej zmestí. Vyberajme zdravé jedlá. Zeleninu, ryby, či cestoviny. Pime predovšetkým čistú vodu. Nie sladké nápoje, pivo, či alkohol. Jedzme len toľko, aby sme utíšili hlad. Potom, stop ! Všetko ostatné je už navyše. Nezabúdajme na pohyb. Veď sme pri mori. Začnime plávaním, či už v mori, či v bazéne. Užívajme si pravidelné ranné i večerné prechádzky pri pobreží. Prináša to pohyb i veľa pekných zážitkov. Nie pre každého je all inclusive vhodnou formou dovolenky. Treba pouvažovať a rozumne sa rozhodnúť. V mnohých prípadoch sa vyhneme problémom. Zdravotným i tým kozmetickým. Lepšie vyhnúť sa drastickým diétam po návrate z dovolenky..

Strom Zdravia 2