Nealkoholické nápoje

Máme k dispozícii obrovské množstvo druhov nealkoholických nápojov, rôznej chuti, farby i kvality.

Konzumujeme mnoho rôznych nealkoholických nápojov. Výber je naozaj pestrý. Stačí navštíviť najbližší hypermarket. Nájdeme plné regále nealkoholických nápojov. Rôznych značiek. Od tých svetových, až po rôzne lokálne značky..

Pitný režim je dôležitý, ale..

Trochu pozornosti a rozumu nezaškodí. Samozrejme, keď príde smäd, treba ho uhasiť. Každý z nás má nejakú svoju značku, ktorú preferuje. Podľa chuti, ale i ceny. Už menej podľa škodlivosti..

Nápojom číslo jeden je stále zdravá a čistá voda.

Mala by byť základom pitného režimu.Lenže ! Konkurencia je naozaj silná.. Chute lákajú. Po čase sa vytvára návyk. Znovu a znovu siahame po nejakom sladkom a väčšinou i ochutenom nealkoholickom nápoji. Predovšetkým v letných horúcich mesiacoch. Pozor ! S tekutinou konzumujeme i niektoré iné látky, ktoré vytvárajú chute a farby nášho nealkoholického nápoja. Preto opatrne ! Všetko s mierou ! Prehnaná a nekontrolovateľná konzumácia nealkoholických nápojov môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie.

Nepriateľ číslo jeden je cukor !

Všetky nealkoholické nápoje obsahujú v zásade veľa cukru, rôznych umelých sladidiel a sirupov. Práve to vytvára časom silný návyk na sladkú chuť, ktorá sa len ťažko prekonáva. Konzumujeme teda nielen vodu, ale i pomerne veľké množstvo cukru. So stúpajúcim príjmom nealkoholického nápoja stúpa i príjem cukrov. Kilá pribúdajú.. nenápadne a zákerne. Zuby sa kazia. Zuby sa kazia i účinkami kyseliny fosforečnej, ktorá je hojne zastúpená v mnohých nealkoholických nápojoch.

Nealkoholické nápoje obsahujú veľa rôzneho farbiva.

Nečudo. Nápoj musí nejak vyzerať. Dobre a lákavo. Potravinárske farbivá sú chemické látky. Nápoje obsahujú i mnohé konzervačné látky, aby mali dlhú životnosť a vedeli bez ujmy absolvovať dlhé transporty od výrobcu k obchodu a nakoniec ku konečného spotrebiteľovi. Niektoré nealkoholické nápoje obsahujú dokonca i formaldehyd, ktorý sa priamo do nich nepridáva, ale vzniká pri spracovaní niektorých umelých sladidiel.

Nealkoholické nápoje sú pre ľudí a zákazníkov.

Sme a budeme s nimi stále konfrontovaní. Tlak reklamy a výrobcov je veľký, pokušenia skúsiť nové chute stále veľký. Nezabúdajme na zdravie. Konzumujme všetko s mierou a istou zdržanlivosťou. Niet nad obyčajnú, čistú a zdravú vodu ! Jej chuť je stále jedinečná a nenapodobiteľná.. !

Strom Zdravia 2