Magnézium v potrave
Magnézium, ľudovo horčík je druhý najdôležitejší elektrolyt v ľudskom organizme.
Patrí mu druhé miesto, hneď za draslíkom. Prvok magnézium sa označuje skratkou Mg. Jeho zásoby v ľudskom tele sa odhadujú na 20 až 30 gramov. Nachádza sa predovšetkým v kostnom tkanive, vyše 60 % z jeho celkového obsahu. V bunkách nájdeme okolo 30 % obsahu magnézia, zvyšok sa nachádza v krvi. Metabolizmus magnézia je úzko prepojený s metabolizmom iných prvkov, predovšetkým s vápnikom, draslíkom a fosforom. Magnézium je súčasťou približne 300 ľudských enzýmov, ktoré plnia rôzne biologické funkcie v organizme.
Odporúčaná denná dávka magnézia je 300-400 mg.
Prirodzeným zdrojom magnézia sú potraviny. Predovšetkým strukoviny, listová zelenina, ovocie, mak, alebo ryby. V menšej miere i mäso, mlieko, orechy, alebo kakao. Nedostatok magnézia môže byť následkom jeho zníženého príjmu v potrave, alebo jeho zvýšenou spotrebou. Predovšetkým neprávne stravovanie môže zapríčiniť nedostatok tohto dôležitého minerálu. Niekedy môže byť príčinou i zhoršené vstrebávanie horčíka pri niektorých ochoreniach čriev. Zvýšená spotreba horčíka býva v gravidite, pri laktácii, alebo pri ochoreniach štítnej žľazy. Niekedy dochádza k zvýšeným stratám magnézia jeho zvýšeným vyplavovaním z organizmu pri ochoreniach obličiek, alebo účinkom niektorých liekov.
Deficit magnézia v organizme sa prejavuje zdravotnými ťažkosťami.
Bolesťami hlavy, nervozitou, podráždenosťou a nesústredenosťou. Prejavuje sa nespavosťou, bolesťami svalov, poruchami srdcového rytmu a tráviacimi ťažkosťami. Ľudské telo potrebuje magnézium. Magnézium je dôležitý prvok ľudského organizmu. Dôležitý pre správne fungovanie jednotlivých funkcií organizmu. Nedostatkom magnézia sú ohrozené predovšetkým deti, tehotné ženy, fyzicky pracujúci ľudia a ženy v menopauze. To sú rizikové skupiny. V praxi sa často stretávame s deficitom magnézia. Lekári pri hospitalizácii často zisťujú nedostatok magnézia.
Magnézium zohráva dôležitú úlohu pri mnohých ochoreniach.
Úloha magnézia je potvrdená pri ochoreniach srdca. Pri srdcovom zlyhávaní, pre ischemickej chorobe srdca, pri vzniku srdcových arytmií. Magnézium zohráva dôležitú úlohu pri metabolických ochoreniach ako je cukrovka. Má svoju úlohu v patogenéze migrény, eklampsie, alebo pri vzniku obličkových kameňov. Magnézium hrá dôležitú úlohu v štruktúre a funkcii ľudského organizmu. Pravidelný a dostatočný prísun tohto prvku do organizmu je predpokladom pre udržanie zdravia a výkonnosti ľudského organizmu.