Biohydina a biovajcia

Cena biohydiny je vždy vyššia ako cena bežnej hydiny v obchode.

Taká je realita. Niet sa čomu čudovať. Biohydina sa od bežnej hydiny zásadne líši. Cenou, ale i kvalitou a hodnotou. Líši sa i zdravotnou bezpečnosťou. Biohydina je skrátka biohydina. Biohydina je výsledkom a produktom ekologického hospodárstva. Produktom biologického chovu. Pokiaľ v bežnom chove je kura pripravené k porážke po 35-40 dňoch, v biochovoch je to 80-85 dní. Biokura nielenže dlhšie žije, ale rozdielna je predovšetkým kvalita jeho života a kvalita podávaného krmiva. Všetko má svoj čas. I vývoj a dospievanie hydiny.

Biokura vyniká kvalitou i chuťou.

Snahou veľkovýrobcov je čo najviac urýchliť tento proces. Úspora času znamená úsporu nákladov. Cena za to je nízka kvalita a pochybná zdravotná bezpečnosť. Rýchly rast hydiny je podmienený intenzívnym kŕmením s vysokým obsahom bielkovín. Vyberajú sa také druhy hydiny, ktoré majú rýchly rast a minimálne nároky. Podmienka na rýchle prírastky na váhe je minimálny životný priestor pre kura. Tým, že má minimum priestoru na život, tak má minimálny výdaj energie. Rýchlo priberá na váhe. Tento životný priestor pre jedno kura má niekedy veľkosť iba formátu papira A4. Vie si niekto predstaviť taký život ? Kde je ľudská etika ? Kto nám dal právo takto týrať zvieratá. Stojí to za zamyslenie. Nie je to len o ekonomike a peniazoch. Rovnako je to o etike a morálke. Na to, aby kurčatá čo najviac žrali, žijú celý deň pri zapnutom svetle. Kura tak nemôže spať a tým viac a viac žerie. Kvalita života týchto zvierat klesá k bodu mrazu. Smutná vizitka. Taký rýchly nárast hmotnosti je nenormálny, nezdravý a neprirodzený. Všimli ste si, že kúpené kura má zlomené nohy ? Vysvetlenie je ľahké. Jednoducho jej nohy ju už neuniesli. Jedna dobrá rada. Kúpte si radšej jedno biokura za týždeň miesto dvoch obyčajných. Pomôžete sebe i tým úbohým zvieratám.

Biovajce je vajce, ktoré pochádza z ekologického chovu.

Rozdiel v kvalite života hydiny je priepastný. Zdravá sliepka žije zdravým životom v zdravom prostredí a jedáva zdravé krmivo. Sliepka má voľný výbeh, má voľný prístup k tráve, žije v pokojnom a nestresovom prostredí. Biovajcia, ktoré znáša, sú toho jasným dôkazom. Rozdiel je v chuti i kvalite. Neporovnateľný rozdiel je vo všetkých kvalitatívnych parametroch. Vajcia sú potrebná a hodnotná potravina. Netreba ich zavrhovať pre vyšší obsah cholesterolu. Treba si dať záležať na ich kvalite a čerstvosti.

Strom Zdravia 2