Životospráva a hypertenzia

Súčasťou komplexnej liečby vysokého krvného tlaku je dodržiavanie životosprávy.

Správne a vhodné stravovanie predstavuje nezanedbateľný faktor, ktorý predovšetkým z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvňuje kontrolu a liečbu vysokého krvného tlaku. Liečba nie je založená iba na presnom užívaní predpísaných liekov, ale i na dodržiavaní predpísanej životosprávy.

Hypertenzia je civilizačné a multifaktoriálne ochorenie.

Vyžaduje komplexný prístup. Spoluprácu lekára a pacienta. Dodržiavanie liečby i predpísaných pravidiel stravovania a celkovej životosprávy. To býva niekedy problematický bod.. Vyžaduje získať potrebné informácie a predovšetkým ich i v praxi dodržovať. Odporúčanie sú jednou, disciplína a dôslednosť druhou stránkou mince.

Hlavné odporúčania pre životosprávu hypertonika :

a / úprava telesnej hmotnosti

b / pravidelné stravovanie

c / obmedzenie príjmu soli v potrave

d / kontrolované a obmedzené pitie čiernej kávy

e / nefajčiť !

f / denná konzumácia dostatočného množstva čerstvej zeleniny a ovocia

g / obmedzenie príjmu cukrov a živočíšnych tukov v potrave

h / snaha o elimináciu stresov a duševného napätia

ch / pravidelný pohyb a fyzická aktivita

i / dostatočný denný príjem vody a tekutín

j / obmedzenie príjmu alkoholických nápojov

 

Správny výber potravy.

Minimalizovať príjem sladkostí, koláčov a cukroviniek. Skôr čerstvé, či sušené ovocie. Vhodná je pravidelná konzumácia rýb. Tiež orechy, lieskovce, mak, či kyslomliečne nápoje. Samozrejme ovocie a zelenina. Predovšetkým domáca a sezónna. Ovocné i zeleninové šťavy. Striedma konzumácia vína. Výborné sú strukoviny. Ale i zeler, pór, brokolica, či zázvor. Výber správnych a zdravých potravín pozitívne ovplyvňuje vývoj a prognózu ochorenia. Dodržiavanie správnej životosprávy je veľmi významný podporný faktor pri liečbe vysokého krvného tlaku. Rozhodne nepodceňovať správne stravovanie a celkovú životosprávu !

Strom Zdravia 2