Prevencia cestovateľskej trombózy

Problémom treba predchádzať. Cestovateľská trombóza nie je žiadna výnimka !

Prevencia je vždy jednoduchšia ako liečba. Lepšie je problémom predchádzať ako riešiť ich následky a komplikácie. Prevencia vzniku cestovateľskej trombózy sa týka predovšetkým všetkých predmetných rizikových skupín. Týka sa tých cestujúcich, ktorý budú cestovať v polohe posediačky viac ako 5 hodín.

Najúčinnejšou a najjednoduchšou prevenciou je pohyb.

Pohyb je jednoducho všeliek. Jednoducho, len nesedieť hodiny bez pohnutia. Naopak. Opakovaný pohyb i keď len na malú chvíľku je vynikajúca a účinná prevencia. Stačí krátky výlet na toaletu. Jednoduché postavenie, pár krokov tam a pár krokov späť. Nenáročná a rýchla metóda. Pohyb a zmena polohy nôh a celého tela prináša svoje ovocie. Už len minimálny a krátky pohyb rozhýbe svalovú pumpu na dolných končatinách. Zlepší sa prekrvenie a tým i celkové prúdenie krvi. Táto rada neplatí len pri letoch v lietadle, ale i pri cestovaní v aute, či autobuse.

Pozor na alkohol a kávu !

Mnohí pasažieri majú záľubu v konzumácii týchto nápojov. Nakoniec, veď je to v cene.. A let je tak nekonečne dlhý.. Výnimkou sú zatiaľ našťastie aspoň tie nízkonákladovky.. A tými dnes lieta väčšina Slovákov. Našťastie. Tam nie je alkohol v cene letenky. Nadmerný príjem alkoholu, čiernej kávy, či kofeínových preparátov môže privodiť nadmernú stratu vody a dehydratáciu. Opatrne i s liekmi na odvodnenie, alebo so sedatívami. Aj nadmerný a nekontrolovaný spánok počas cesty môže spôsobiť nadmernú imobilizáciu. Naopak, dodržiavanie pitného režimu a dostatočný príjem tekutín je viac ako žiadúci.

Odborníci odporúčajú kompresívnu liečbu.

Súhlasíme. Kompresívna liečba sa realizuje použitím kompresívnych pančúch na dolné končatiny. Predovšetkým v prípade rizikových skupín. Ale nielen tam. Kompresívne pančuchy z rady II. sú výbornou a osvedčenou prevenciou. Zlepšujú venózny návrat a bránia hromadeniu krvi v nohách. Jednoduchá a účinná metóda. A predsa sa na ňu neustále zabúda.

Farmakologická prevencia cestovateľskej trombózy spočíva v preventívnom podávaní nízkomolekulárnych heparínov.

Týka sa všetkých rizikových skupín. Odborníci odporúčajú preventívne podanie dvoch dávok heparínu. Prvej dávky 2 hodiny pred cestou a druhej dávky do 24 hodín po prvej dávke. Tento prístup je samozrejme schematický. Potrebné je postupovať individuálne. V niektorých prípadoch treba farmakologickú prevenciu nasadiť už skôr a pokračovať v nej dlhšie obdobie. Podávanie aspirínu, či iných foriem kyseliny acetysalicylovej je pritom neúčinné.

Strom Zdravia 2