Hemoroidy

Hemoroidy sú najčastejšie ochorenie konečníka.

Ľudovo sa im hovorí zlatá žila. Pre komplexnosť, odborne sa nazývajú Nodi hemoroidales. Stále pritom hovoríme o tom istom ochorení. Hemoroidy sú niečo ako kŕčové žily, len s tým rozdielom, že sú v konečníku. Anatomicky ide o uzlovité rozšírenie ciev v oblasti konečníka. Morfologickým základom ochorenia je oslabenie cievnej steny. Hemoroidy sú veľmi časté a rozšírené ochorenie. Postihujú ženy i mužov a to v približne spravodlivom pomere. Vyskytujú sa často už v mladom veku, s pribúdajúcim vekom výskyt mierne narastá.

Hemoroidy sa dnes pokladajú za civilizačné ochorenie.

Nositeľa tohto ochorenia sprevádzajú skoro celý život. Sú klasickým chronickým a dlhodobým ochorením. Ich výskyt má čiastočne genetický základ. Vyskytujú sa častejšie v tehotenstve. Tehotenstvo sa pokladá za rizikový faktor pri vzniku hemoroidov.

Typickým príznakom hemoroidov je čerstvá krv v stolici !

Väčšinou sa nájde ako prúžok krvi na toaletnom papieri. V prípade väčších hemoroidov i ako masívnejšie nárazové krvácanie. Prítomnosť krvácania vyžaduje vyšetrenie u lekára. Predovšetkým vo vyšších vekových skupinách si vyžaduje diferenciálna diagnostika krvácania náležitú pozornosť. Druhým najčastejším príznakom hemoroidov je bolestivosť a svrbenie v oblasti konečníka.

Poznáme vonkajšie, alebo vnútorné hemoroidy.

Vonkajšie sú voľne hmatné a viditeľné voľným okom. Vnútorné sa dajú vyhmatať prstom, alebo vyšetriť rektoskopicky. Práve bolestivosť je niekedy limitujúcim faktorom vyšetrenia hemoroidov.

Hemoroidy si vo väčšine prípadov vyžadujú liečbu.

Prvým krokom býva lokálna liečba pomocou krémov, alebo čípkov. Dnes sú v lekárňach voľne dostupné mnohé druhy lokálnych prípravkov na liečbu hemoroidov. V prípade krvácania lekár môže indikovať i konzervatívnu liečbu pomocou liekov. Niekedy je táto liečba neúčinná. Na rad prichádza chirurgická liečba. Klasické operácie hemoroidov sú dnes zriedkavé. Využívajú sa predovšetkým ambulantné mikrochirurgické metódy odstránenia hemoroidov. Rozsah a výber chirurgického zákroku je individuálny, závisí od veľkosti a lokalizácie hemoroidov. Od stupňa komplikácií a dĺžky trvania.

Hemoroidy majú svoju účinnú prevenciu.

Predovšetkým pohyb, obmedzenie sedenia. Sedenie pri počítači, za volanom, alebo pri televízore výrazne pomáha ich vzniku. Účinnou prevenciou je konzumácia vlákniny, dostatok tekutín a surovej, čerstvej potravy. Časté hnačkovité ochorenia a následné zápchy spôsobujú dráždenie steny čreva a sú živnou pôdou pre vznik hemoroidov. Hemoroidy sú nepríjemné a bolestivé ochorenie ! Na hemoroidy sa neumiera, ani nie je bezprostredne ohrozené zdravie. No vedia poriadne znepríjemniť život. Tí, ktorí mali tú česť spoznať na vlastnej koži toto ochorenie, vedeli by o tom rozprávať. Hemoroidy sú nepríjemný a väčšinou i chronický problém. Zdravotný, hygienický a spoločenský. Nepríjemný spoločník.

Strom Zdravia 2