Análna fisúra

Análna fisúra predstavuje veľmi nepríjemný proktologický problém.

Na vysvetlenie. Proktológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá chorobami konečníka. Análna fisúra je nielen nepríjemný, ale často i veľmi bolestivý zdravotný problém. Pacientov preto pomerne rýchlo privedie k lekárovi. Bolesti sú rezavé a pálivé. Často veľmi úporné. Bolesti sú v mnohých prípadoch sprevádzané krvácaním z konečníka.

Análna fisúra je v slovenskom preklade trhlina v konečníku.

Táto trhlina môže byť dlhá 0.5 cm až 2.0 cm. Najčastejšie býva lokalizovaná na zadnej stene konečníka. Je to trhlina s ostrými okrajmi. Análna fisúra môže vzniknúť náhle, akútne, ale môže byť i dlhodobá, teda chronická. Komplikuje pacientovi život a spôsobuje mu bolesti. Análna fisúra vo väčšine prípadov spôsobuje výrazné subjektívne ťažkosti.

Najčastejšou príčinou vzniku análnej fisúry býva zápcha.

Predovšetkým silné a opakované zápchy môže časom spôsobiť vznik fisúry. Príčinou vzniku análnej fisúry môžu byť i hemoroidy. Diagnostika ochorenia je pomerne rýchla a jednoznačná. Vyžaduje rektoskopické vyšetrenie. Rektoskopické vyšetrenie nám rýchlo a spoľahlivo verifikuje prítomnosť análnej fisúry. Zároveň tak vylúčime i prítomnosť iných, potenciálne nebezpečnejších ochorení konečníka s podobnou symptomatológiou. Predovšetkým myslíme na rakovinu hrubého čreva. Análna fisúra sa prejavuje silnými a rezavými bolesťami konečníka. To nebýva pre rakovine typické.

Liečba análnej fisúry je režimová, konzervatívna a chirurgická.

Z režimových opatrení je to predovšetkým prevencia zápchy. Veľa tekutín a vlákniny. Menej alkoholu a korenistých jedál. Menej mäsa a živočíšnych tukov. Prísne a systematické dodržiavanie hygieny konečníka. Správne stereotypy vyprázdňovania ! Žiadne zbytočné vysedávanie na toalete ! Žiadne čítanie, ani telefonovanie. Toaleta je priestor na zabezpečenie biologických potrieb a nie na spoločenské a vzdelávacie aktivity. Dostatok pohybu a telesnej aktivity. Konzervatívna liečba je založená na lokálnej aplikácií mastí s obsahom nitrátov. Liečba je dlhodobá a komplexná. Vyžaduje čas a trpezlivosť. V prípade zlyhania konzervatívnej liečby prichádza na rad chirurgická liečba. Princíp chirurgickej liečby spočíva v pretnutí svalových vlákien vnútorného zvierača v konečníku. Tým sa znižuje svalový tlak v zvierači. Fisúra sa väčšinou celá obreže, teda sa odstráni zmenené a poškodené tkanivo. Zákrok sa realizuje v celkovej anestéze, lebo je veľmi bolestivý.

Strom Zdravia 2