Dobré rady pre diabetika !

Najdôležitejšie pri diabetickej diéte stále je, aby jedlo chutilo.

Aby jedenie prinášalo pôžitok a kulinársky zážitok. Jedlo a stolovanie by malo byť pre diabetika príjemnou udalosťou. Zdravý jedálny lístok diabetika je založený na pestrej, čerstvej a vyváženej strave. Každý diabetológ poskytne kvalitné a odborné rady pre tú najlepšiu formu stravovania. Prehnané a neodôvodnené diéty založené na prehnanej reštrikcii a obmedzeniach nie sú na mieste. Cukrovka nie je trest !

Stravovacie stereotypy .

Cieľom je udržanie hladiny cukru v krvi na správnej hodnote. Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné rozdeliť prísun cukru počas dňa do 5 až 6 jednotlivých jedál. Prednosť majú jedlá nízkokalorické, s nízkym obsahom tukov a s nízkym glykemickým indexom GI.

Stravovanie a fyzická aktivita.

Pri pohybe, fyzickej aktivite a telesnej námahe, napríklad pri práci v záhrade, práci okolo domu, alebo pri športovaní vždy klesá hodnota cukru v krvi. Pokiaľ si diabetik pichá inzulín, alebo užíva tablety na diabetes, mal by si následne odmerať hladinu cukru v krvi a v prípade potreby si zabezpečil dostatočné množstvo cukru. Alebo znížil množstvo aplikovaného inzulínu pred fyzickou aktivitou. Ale vždy je potrebné sa o tom poradiť s vašim lekárom- diabetológom. Svojvoľné úpravy dávkovania sú nesprávne a môžu byť až nebezpečné.

Náhradné sladidlá.

Princípom používanie náhradných sladidiel je to, že dodávajú organizmu rovnaké množstvo energie ako cukor, ale hladinu cukru v krvi ovplyvňujú len minimálne. Typickými náhradnými sladidlami sú fruktóza a sorbit.

Umelé sladidlá.

Napríklad sacharin, alebo aspartam. Nepôsobia na hladinu cukru, zanechávajú výraznú chuťovú stopu.

DIA výrobky.

Sú určené pre diabetikov. Tieto výrobky sú takto označené. Ich konzumácia je vhodná pre diabetikov. Ale pozor! Nie v ľubovoľnom a nekontrolovanom množstve. Treba si overiť koľko sacharidov ktorý výrobok obsahuje. Podľa toho sa treba orientovať a tomu prispôsobiť množstvo tejto potravy.

Diabetické poradenstvo.

Prvým a najdôležitejším poradcom pre každého diabetika je jeho diabetológ. Ten pozná najlepšie svojho pacienta a jeho zdravotný stav. Žiadna príručka nemôže nahradiť individuálne poradenstvo u lekára. Dnes je k dispozícii množstvo kvalitných kníh, organizujú sa mnohé odborné školenia, dostupné sú kvalitné webové stránky. To umožňuje diabetikovi stále sa vzdelávať a získavať nové poznatky a informácie. Dokonale poznať svoje ochorenie je základným predpokladom pre úspešnú liečbu a plnohodnotný život.

Strom Zdravia 2