Správna obuv pre diabetika

Cukrovka býva spojená so vznikom chronických komplikácií.

Najmä vtedy, keď cukrovka nie je dlhodobo efektívne liečená a kompenzovaná. Písali sme o diabetickej nohe ako o nepríjemnej komplikácii cukrovky. Vzniká následokom poškodenia veľkých a malých ciev a poškodenia periférnych nervov.  Následkom týchto patologických procesov dochádza k poruchám prekrvenia, poruchám citlivosti a často i k motorickým deficitom. V zasiahnutom teréne stačí i minimálna trauma na vznik lokálnych ťažko hojacich infekcií a niekedy až k vredu predkolenia. Vred v najhorších prípadoch môže prejsť až do gangrény a výsledkom môže byť až amputácia končatiny v závislosti od miesta a rozsahu postihnutia. Tieto fakty podčiarkujú význam každodennej starostlivosti o nohy diabetika.

Významné miesto v starostlivosti o nohy zohráva výber správnej a vhodnej obuvi.

Obuv pre diabetika môže byť normálne sériovo vyrábaná, ale v prípade potreby môže byť i individuálne zhotovená na špecializovaných pracoviskách. Obuv by mala byť zhotovená z prispôsobivého a priedušného materiálu. Najlepším materiálom zostáva koža. Topánka by nemala mať vnútorné švy ani žiadne iné súčasti, ktoré by zasahovali dovnútra. Predná časť topánky by mala byť voľná a priestranná. Podpätok by nemal presahovať 3 cm. Diabetik bez komplikácií nemá zväčša problém nájsť vhodnú sériovo vyrábanú obuv.

U diabetikov s kožnými defektmi je potrebné siahnuť k individuálnemu zhotovenie vhodných topánok.

Obuv vyrábajú odborníci individuálne podľa stavu dolných končatín pacienta.  Súčasťou býva vhodná ortopedická vložka. V oblasti defektov sú tieto miesta odľahčené. Podloženie klenby len do miery ako je klenba mobilná. Ako výhodná sa ukazuje i takzvaná antistresová úprava stielky, ktorá významne odpruží chodidlo. Všetko toto je predmetom práce odborníkov v oblasti protetiky. Niektoré vážne a komplikované stavy pri ktorých dochádza u diabetika k deštrukcii kĺbov a kostí si vyžadujú špeciálnu liečbu a starostlivosť, ktorá trvá i viac mesiacov.

Povinnosťou a prioritou rozumného a zodpovedného diabetika je systematická a dôsledná starostlivosť o svoje nohy.

Diabetik s rozvinutými chronickými komplikáciami cukrovky musí spolupracovať so svojim diabetológom, ale i s inými odborníkmi. Cievnym špecialistom  a neurológom. Spolupráca je nevyhnutná, aby sa predišlo všetkým potenciálnym komplikáciám.

Strom Zdravia 2