Prevencia cukrovky

Cukrovka je najrozšírenejšie metabolické ochorenie.

Predovšetkým šírenie cukrovky II. typu naberá stále vyššie obrátky. Problém narastá, efektívne riešenia neprichádzajú. Krivka stúpa strmo nahor, počet nových pacientov rýchlo stúpa a tým stúpajú i náklady na liečbu tohto ochorenia. Situácia vo vyspelých krajinách je stále dramatickejšia. Cukrovka II. typu sa stala novodobou epidémiou. Je to chronické metabolické ochorenie, teda ochorenie na celý život. Za posledných 30 rokov sa počet diabetikov v Európe zdvojnásobil ! V r.2030 má mať cukrovku vyše pol miliardy ľudí. Máme dnes v rukách nejaké zbrane ?

Na rad prichádza prevencia.

Prevencia je stále najúčinnejšia a najefektívnejšia zbraň v našich rukách. Prevencia je základným prostriedkom, ako predísť vzniku ochorenia. Prípadne oddialiť vznik tohto ochorenia. Základom prevencie je identifikácia potenciálnych rizikových faktorov cukrovky. Odtiaľ sa treba odraziť. Na prvom mieste sú informácie.

Najvýznamnejším rizikovým faktorom cukrovky II.typu je nadváha a obezita.

Teda nadmerná telesná hmotnosť. Odtiaľ treba začať. Obezita predstavuje veľký problém. Svojím rozsahom i dôsledkami. Šíri sa ako epidémia. Nezdravý životný štýl, málo pohybu, nadmerná konzumácia sladkých a kalorických potravín si vyžiadala svoje obete. Začína od detí. Nikdy nebolo toľko obéznych detí ako dnes. Samozrejme, hovoríme o vyspelých priemyselných krajinách.. Spojitosť medzi nadmernou telesnou hmotnosťou a vznikom cukrovky má priamy vzťah.

Začať chudnúť !

To je jeden zo základných krokov pri prevencii ochorenia. Ten, kto nemá nadváhu, ten by sa mal snažiť udržovať svoju optimálnu hmotnosť. A tí objemnejší, jednoducho začať chudnúť. Menej jesť a viac sa hýbať. Znížiť príjem a zvýšiť výdaj ! Zníženie telesnej hmotnosti sa odporúča i tým ľuďom, ktorí už cukrovku majú. Zlepšuje to významne i prognózu a kvalitu života. Nestačí len jesť lieky a chodiť na kontroly. Treba chudnúť ! Systematicky a dlhodobo. Je to predovšetkým otázka vôle a disciplíny. A samozrejme vlastnej motivácia. Vlastný život a zdravie by mali byť dostatočnou motiváciou.

Kľúčovým faktorom prevencie cukrovky je pohyb a telesná aktivita.

Pravidelný a systematický pohyb ! Ten dnes absentuje. Žijeme sedavým životom. Sedíme za monitormi. Sedíme za volantom. Vozíme sa na eskalátoroch. Na pohyb nám neostáva čas.. Pomaly priberáme a naše telo ochabuje a oslabuje. Choroby prichádzajú. Obezita nie je len rizikovým faktorom cukrovky, ale i väčšiny srdcovocievnych a onkologických ochorení. O ochoreniach pohybového aparátu ani nehovoriac.. Začali sme cukrovku. Tak, i skončime. Telesná aktivita vedie k nárastu citlivosti na tento metabolický hormón. Telo tak produkuje menej inzulínu a nadbytočné kilá sa strácajú. Cukrovka II.typu so zvýšenou rezistenciou na inzulín vyžaduje väčšie množstvo tohto hormónu. Tým, že je hladina inzulínu vyššia, tým je zbavovanie prebytočných kilogramov komplikovanejšie.

Strom Zdravia 2