Diabetik v zimnom období

Zima je ročné obdobie charakterizované chladným počasím, krátkymi dňami, nedostatkom slnka a dlhými večerami.

Určite príjemné a nostalgické obdobie. Niekto ho má radšej, iný menej. Prináša svoje sprievodné javy. Diabetik má zopár starostí navyše… Diabetik by sa mal na zimu dôkladne pripraviť. Má zopár dôvodov viac ako iný človek. Na prvom mieste je to predchádzanie sezónnym infekciám, ktoré kulminujú v zimnom období. Každá závažnejšia, hoci banálna infekcia môže zhoršiť cukrovku. Malo byť prioritou každého diabetika vyhýbať sa infekciám. Vyhýbať sa chorým ľuďom vo svojom okolí a obmedziť spoločenské aktivity, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí. Hlavne počas chrípkovej sezóny je to potrebné. Podobné masové akcie bývajú doslova semenišťom akútnych infekcií. Pravdepodobnosť kontaktu s chorým človekom a nákazy je vysoká. Domáce prostredie má byť pravidelne vetrané Neodporúčame prekurovanie priestorov. Udržujme optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu.

Systematické otužovanie počas roku prináša zázraky. Človek získava prirodzenú odolnosť voči vonkajším infekciám a organizmus je lepšie pripravený na boj s baktériami a vírusmi.

Ako dobrý a účinný doplnok prevencie infekčných ochorení počas zimy sa ukazuje očkovanie proti chrípke a zápalu pľúc. Optimálnym obdobím na očkovania je október a november, teda pred začiatkom chrípkovej sezóny. Zima určite nie je obdobie, kedy by sa malo zabúdať na pohyb a fyzickú aktivitu. Pre diabetika je pravidelný pohyb základným predpokladom pre udržanie hladiny cukru v správnych parametroch. Pri pohybe v chladnom prostredí je potrebné myslieť na správne a kvalitné oblečenie. Diabetici sú podstatne viac náchylní na vznik hypotermie, na podchladenie. Dôvodom je, že ľudia s cukrovkou majú tendenciu k rýchlejším stratám tepla.

Diabetici, pozor v zime na úrazy!

Každý úraz je pre diabetika problém. Hojenie rán je dlhšie a komplikovanejšie. Zima je obdobie, kedy treba venovať väčšiu pozornosť stravovaniu a životospráve. Zima je obdobie s tendenciou konzumovať vo vyššej miere ťažšie, mastnejšie a kalorickejšie jedlá. Obdobie, keď u väčšiny ľudí pozorujeme tendenciu k priberaniu na váhe.

V zimnom období je potrebné dbať na dostatočný prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkom.

Väčšina týchto látok je zastúpená vo svojej prirodzenej forme v čerstvom ovocí a čerstvej zelenine. Pri ovocí nezabudnúť zarátať jeho energetickú hodnotu do sacharidových jednotiek! V prípade nedostatku týchto potravín v jedálnom lístku je potrebné v zimnom období siahnuť i po vitamínových tabletách.

Zimné obdobie je čas, kedy má diabetik venovať sebe i svojmu ochoreniu zvýšenú pozornosť.

Každá infekcia je problém. Niekedy je nevyhnutné zvýšiť dávku liekov, alebo inzulínu. Silná infekcia môže vyvolať i vážne komplikácie, ktoré sa môžu skončiť hospitalizáciou. Preto je nevyhnutné včas navštíviť lekára a nepodceňovať príznaky akútnej infekcie. V prípade potreby lekár naordinuje správnu a efektívnu liečbu.

Strom Zdravia 2