Diabetik a dovolenka
Cestovanie sa dnes stalo súčasťou životného štýlu.
Cestovné kancelárie sa predbiehajú vo výbere destinácií a výhodných cenových ponúk. Svet sa otvoril. Spoznávanie nových krajín, či oddych v niektorom zahraničnom dovolenkovom centre je veľmi lákavé. Dajme teraz bokom finančné, alebo časové obmedzenia pri plánovaní dovoleniek. Zamerajme sa na zdravotnú stránku cestovania. Cukrovka predstavuje isté obmedzenie, na ktoré musí brať diabetik zreteľ. Prvým problémom býva prekonanie psychologickej bariéry, ktorá bráni diabetikovi dostať sa z dosahu svojho lekára- diabetológa, na ktorého sa spolieha. Stretávame sa i s opakom. Niektorí diabetici riskujú a svoje ochorenie pri plánovaní ciest a dovolenkových aktivít podceňujú a bagatelizujú.
Diabetik nemá zakázané cestovať.
Za podmienky, že si dokáže racionálne uvedomiť špecifiká, ktoré prináša jeho choroba pri cestovaní. Ak je táto podmienka splnená, nič nebráni diabetikovi za podmienky, že je ochorenie dobre kompenzované vycestovať do zahraničia a užiť zaslúženú dovolenku.
Dôležitým faktorom pri výbere dovolenkovej destinácie je, či v danej krajine je dostupná potrebná zdravotná starostlivosť.
Rozvojové a exotické krajiny môžu byť z tohto pohľadu problém. Vyspelé krajiny s kvalitným zdravotníckym systémom ako napríklad Holandsko, alebo Dánsko sú úplne bezpečné. Etiópia, alebo Bangladéš patria skôr do prvej skupiny. Hoci sú to krajiny krásne a zaujímavé. Ale pre diabetika nevhodné a riskantné.. Výlety do púšte, alebo do pralesa nie sú pre diabetika to pravé orechové.. Vôbec, diabetik by sa mal vyhýbať adrenalínovým destináciám a preferovať osvedčené turistické vektory, kde je zabezpečená dostatočná hygiena i prístup k lekárskej starostlivosti. Rizikové, rozvojové a zaostalé krajiny nie sú z pohľadu diabetika bezpečná alternatíva. Diabetik by rozhodne nemal predtým ako vycestuje, zabudnúť na jeden veľmi dôležitý krok, a tým je poistenie. Vhodné poistenie pre prípad zdravotníckej starostlivosti v danej krajine je pre diabetika alfa a omega. Predovšetkým pri cestách do krajín mimo EU je to absolútna priorita. Zanedbanie tejto záležitosti môže vyjsť diabetika poriadne draho.
Súčasťou batožiny by malo byť aktuálne potvrdenie od lekára o zdravotnom stave pacienta.
Malo by byť napísané vo vhodnom jazyku, ktorému budú v prípade potreby lekári v zahraničí rozumieť. Dosť pochybujeme, že by naši lekári vedeli napríklad po čínsky, alebo turecky. Najlepším východiskom zostáva angličtina. To je medzinárodný jazyk, kde je najväčšia pravdepodobnosť, že mu budú rozumieť. Lekárske potvrdenie by malo obsahovať zoznam liekov, ktorý pacient užíva. Vhodné je uviesť i názov účinnej látky, ktorý liek obsahuje. V inej krajine sa totiž môže táto účinná látka nachádzať pod iným názvom lieku. Nie všetky lieky sú totiž všade dostupné pod rovnakým názvom a od rovnakého výrobcu. Lekárske potvrdenie by malo obsahovať základné informácie o všetkých diagnózach a liečbe. Potvrdenie o dávke a type inzulínu by malo byť samozrejmou súčasťou osobných dokladov. Dobrým krokom je i doklad o ošetrujúcom lekárovi v domovskej krajine, jeho meno, adresa a telefónny, alebo emailový kontakt. Slúži na prípadnú komunikáciu medzi lekárom, ktorý vyšetruje v zahraničí a lekárom doma.