Cukrovka a nohy diabetika

Na prvom mieste je správny výber vhodnej obuvi.

Nohy sa nemajú prispôsobovať obuvi, ale obuv by mala spĺňať požadované kritériá. Nohám diabetika prospieva pravidelné cvičenie. Pohyb a pravidelné cvičenie sú účinnou prevenciou vzniku diabetickej nohy. Pohyb je základným predpokladom na udržanie telesnej hmotnosti a tým i hladiny cukru v krvi. Zdravé nohy sú základom kvalitného a plnohodnotného života. Aby zostali zdravé, potrebujú pravidelný pohyb.

Masáž chodidiel je príjemná a užitočná činnosť, ktorá pomáha nohám každého diabetika, odporúčame !

Dobrou metódou starostlivosti o nohy je pravidelné sprchovanie, striedavo teplou a studenou vodou.

Odborníci odporúčajú odpočinok s nohami vo vyvýšenej polohe.

Diabetik by si mal pravidelne, najlepšie každodenne kontrolovať stav svojich nôh. Každú zmenu ako sú zmeny farby kože, otlaky, odreniny, mechanické poranenie a začínajúce infekcie konzultovať s lekárom. Nohy diabetika by mali byť predmetom kontroly pri návšteve u diabetológa. Dôraz treba klásť na dostatočnú a kvalitnú hygienu. Odporúča sa kúpeľ 2 krát denne spojená s masážou chodidiel. Po kúpeli nohy dôkladne osušiť, a to i medzi prstami. Následne natrieť hydratačným krémom.

Diabetik by mal venovať pozornosť používaniu účinných protiplesňových prípravkov.

Hlavne v horúcich a letných mesiacoch, kedy stúpa riziko vzniku plesňových kožných komplikácií. Vlhká narušená koža je ideálnou bránou pre vstup nepríjemných plesňových ochorení. Hlavne pobyt na kúpaliskách a návšteva spoločných priestorov vytvára značné riziko pri šírení týchto ochorení. Nikdy sa tam nepohybovať  naboso !

Ani pravidelná pedikúra nie je na škodu.

Správna starostlivosť o nechty a odstraňovanie stvrdnutej kože a otlakov je vhodným odporučením pre každého zodpovedného diabetika. Určite sa vyvarovať chodeniu naboso. Doma i vonku používať vhodnú obuv a tiež ponožky. Odporúčame ponožky pre diabetikov s protiplesňovou úpravou s hydrogélom, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach a dobrých obchodoch s obuvou. To sú v skratke a v stručnosti základné odporúčania pre každého diabetika ako každodenná starostlivosť o svoje nohy.

Strom Zdravia 2