Umelci a depresia
Umelci trpia štatisticky oveľa častejšie depresiou ako ostatná populácia.
Môžem konštatovať, že umelci predstavujú osobitnú rizikovú skupinu. To je veľmi zaujímavé zistenie. Ponúka sa hneď otázka, prečo ? Prečo sú umelci viac náchylní na vznik depresie ? Z jedného pohľadu sú umelci viac pod zorných uhlom. Stačí prečítať zopár stránok bulváru.. Dočítame sa, že ten, či onen herec, či spevák trpí depresiami.. Z toho logicky vyplýva, že ich zdravotné problémy sú viac verejnou záležitosťou, ako ich súkromným problémom. Depresia v ich prípade je vnímaná veľmi dramaticky. Ako môže slávny a úspešný človek trpieť depresiou ?
Depresia si nevyberá podľa slávy a majetku.
Peniaze, ani sláva nie sú ochrannou bariérou. Práve naopak. Umelci sú pod veľkým vonkajším tlakom. Očakávajú sa od nich vysoké výkony. Chyby a zlyhania sa netolerujú.. Títo ľudia žijú vo vysokom tempe. Musia sa rýchlo adaptovať a prispôsobovať novým a rýchlo sa meniacim podmienkam. Fungujú v prostredí silnej konkurencie. V prípade úspechu rýchlo strácajú svoje súkromie. So všetkými negatívnymi dôsledkami. Žijú po drobnohľadom. Žijú pod tlakom a vo veľkom strese. Veľa pracujú a majú málo času na oddych. Musia robiť vtedy, pokiaľ je o nich záujem.. Väčšina z nich si rýchlo zvyká na vysoký životný štandard. Ten niečo stojí. Udržať si ho, nie je žiadna hračka. Sláva nie je zadarmo. Cenou sa slávu býva často depresia.
Samovražda, ako najťažšia komplikácia depresie už ukončila život mnohých slávnych umelcov.
To vždy rozvíri hladinu. Zisťujú sa príčiny, špekuluje sa nad dôvodmi, televízie operatívne zaradia do vysielania filmy so spomienkami na toho a toho.. , ktorý práve spáchal samovraždu. Pre každého slušného a rozumného človeka je to skôr dôvod na zamyslenie a chvíľu ticha. Čo viedlo slávneho umelca k takému ukončeniu života ? Veľa otázok zostane navždy nevysvetlených.
Neúspech a nepochopenie býva pre umelcov veľmi častým zdrojom depresie.
Mnohí umelci nikdy nedosiahnu úspech a uznanie. Napriek svojej snahe i talentu. Cítia sa byť nedocenení a ukrivdení. Prežívajú hlbokú frustráciu a sklamanie. Možno prežili pár hodín slávy a tá je zrazu preč. Ponuky neprichádzajú, záujem klesá, upadajú do zabudnutia. Prichádzajú noví, lepší, prípadne dravejší, alebo s lepšími známosťami.. Život umelca nie je prechádzka ružovým sadom. Nie každý herec je Belmondo, nie každý spisovateľ je Shakespeare, nie každý spevák je Karel Gott.. Pre mnohých z nich zostáva sklamanie. Za tým prichádza často i depresia.
Umelec je vo svojej podstate človek ako každý iný.
Žije trochu iným životom. Má svoje špecifické ciele a záujmy. Potrebuje záujem a pochopenie publika. Potrebuje ocenenie. Nakoniec, veď svoje umenie robí pre ľudí. Aby sa im páčilo, aby malo u nich úspech. Napriek tomu, ich organizmus sa neodlišuje od iných. Trpí chorobami a má svoje rezervy. Depresia býva problémom mnohých umelcov. Slávnych, menej slávnych i neslávnych. Depresia si nevyberá. Ten, kto má problémy, mal by vyhľadať odbornú pomoc. Kým nie je neskoro.