Sezónna depresia

Ako sa menia ročné obdobia, mení sa i duševný stav človeka. Existuje dokázaná súvislosť.

Mení sa nálada a tým sa mení i celková duševná kondícia. Týka sa to predovšetkým jesenných a zimných mesiacov. Prečo ? Má to pomerne jednoduché a logické vysvetlenie. Na jeseň sa dni začínajú pomaly skracovať. Denného svetla a slnka je stále menej. Tma prichádza skôr a noci sa predlžujú. Stále viac času žijeme v tme.. Taká je jeseň. Niekto ju miluje. Je to krásne a nostalgické obdobie plné farieb. Niekto to vníma inak. Viac pochmúrne, viac smutne, viac depresívne.

Sezónna depresia je porucha nálady.

Odborníci pomerne dobre poznajú tieto zmeny a stavy. Nálada sa mení spolu s ročnými obdobiami. Mení sa s príchodom jesene a nastupujúcou zimou. Dni sa skracujú, nálada sa zhoršuje.. Klesá výkonnosť, ubúda energie, ubúda i radosti. Pacienti potrebujú viac spať a oddychovať. Majú zvýšenú chuť do jedla a zvýšený apetít po ťažších a kalorickejších jedlách.

Toto obdobie je charakterizované depresívnou náladou.

Sezónna depresia je častým javom. Častým javom v našich zemepisných šírkach. Čím viac na sever, tým sezónnych depresií pribúda. Sezónnymi depresiami trpia často obyvatelia vyspelých krajín severnej pologule, kam patrí i Európa a USA. Sezónna depresia je častým zdravotným problémom v severských krajinách, ako sú Fínsko, či Nórsko. Tam môže postihnúť až 10% populácie. Naopak, čim viac na juh, tým je výskyt sezónnych depresií nižší. Napríklad v Stredomorí, či v Afrike sú skôr raritou. Postihuje všetky vekové skupiny, oveľa častejšie ženy ako mužov. Sezónna depresia prebieha u každého individuálne. Čo sa týka času i intenzity. U niekoho kratšie s nástupom jesene, u iných celú zimu až do jari.

Odborníci sa domnievajú, že príčinou sezónnych depresií je nerovnováha spánkového hormónu, melatonínu.

Hladina tohto hormónu s nástupom dňa fyziologicky klesá. Produkcia nastupuje s príchodom večera. V prípade sezónnej depresie hladina melatonínu zostáva počas dňa zvýšená. Pacienti sú ospalí a unavení. Niekedy počas celého dňa. Chýba im energia a tým klesá ich celková aktivita. Príčinou depresívnych zmien je teda porucha tohto hormonálneho cyklu. Následkom je nástup depresie, nástup depresívnych myšlienok a prevaha depresívnych nálad. Prevažujú pocity únavy, strachu a úzkosti. Tendencie k izolácii a vyhýbaniu sa kontaktov.

Prevencia a liečba sezónnych depresií je komplexná.

Dostatok pohybu a svetla. Zdravá a ľahká strava. Kvalitný spánok. Viac pokoja a relaxu. Niekedy sa stačí len zastaviť, zamyslieť sa a uvedomiť si nastupujúci stav. Tým, že sa poznáme , tým dokážeme ľahšie akceptovať a objektívne zhodnotiť svoj vlastný duševný stav. Tým vieme i realizovať potrebné kroky na zmiernenie, či elimináciu nastupujúcich depresívnych nálad a myšlienok. Ak to poznáme, vieme sa pripraviť a nič nás tak nezaskočí. Samozrejme, v prípade ťažších depresívnych stavov je niekedy potrebné navštíviť i lekára a nespoliehať sa len na seba.

Strom Zdravia 2