Televízna depresia

Televízia môže tiež byť nepríjemným stresorom.

Môže podnecovať agresívne a násilné sklony. Niektoré programy sú k tomu, ako stvorené. Plné násilia, krvi a  hrubej sily. Absolútne nevhodné pre duševné zdravie jednotlivca. O deťoch radšej úplne pomlčíme. Všade počúvame o zvyšujúcej kriminalite detí a mladistvých. O prejavoch násilia a krutosti. K ľuďom i zvieratám. Odkiaľ sú tieto sklony? Kde vidia pomýlené a zvrátené  vzory, ktoré chcú nasledovať? Televízia a jej programy môžu otupovať schopnosť tvoriť a rozvíjať duchovný život. Oslabujú tvorivosť a predstavivosť detí i mladých ľudí.

Televízia pri nadmernej konzumácii programov oslabuje silu mozgu a intelektuálne schopnosti človeka.

Narušuje rovnováhu v mozgu a podporuje vznik depresívnych myšlienok. Znižuje záujem o štúdium a čítanie. Ponúka rýchle a hotové riešenia. Načo sa vzdelávať, načo pracovať na svojom intelektuálnom raste, keď v televízia všetko ponúka ..? Všetko hotové, ako na podnose. Objektivita a hodnota obrazov a informácií je skrytá a nejasná.

Nesprávne životné návyky a životný štýl idú ruka v ruke s televíziou.

Sedenie nekonečných hodín v kresle s pivom a chipsami v ruke je rituálny obraz z mnohých domácností. K tomu cigareta a nezdravé jedlo. Sem-tam nejaký pohárik. Pohyb nulový, telesná aktivita minimálna. A kedy aj? Prídem o piatej z roboty a o šiestej už začína program..!   Napríklad 231 diel telenovely, alebo futbalový zápas z Guatemalskej ligy. Skvelá perspektíva na celý večer. Nie je čas na rozumné a produktívne činnosti. Nezostáva čas na čítanie a vzdelávanie. Nie je čas na pohyb, ani telesnú aktivitu.

Sedavý spôsob života spolu s nesprávnym stravovaním a postupný nárast telesnej váhy sú vstupenkou do zdravotných problémov.

Životný štýl chronického a verného televízneho diváka je ten ideálny terén. Programy sú dlhé, reklamy časté, televíznych kanálov je veľa. Výber je veľký, často nevieme, čo skôr pozerať ? Niektorí fanatickí konzumenti by potrebovali mať v jednej izbe aj tri, či štyri televízory. Aby im náhodou nič neuniklo.. Stojí za to, trochu pouvažovať. Zamyslieť sa nad škodlivými vplyvmi. Spôsobom života a jeho dôsledkami.

Strom Zdravia 2