Celiakia a stravovanie

Pacient s celiakiou je odkázaný na použitie špeciálnej bezlepkovej múky a bezlepkových produktov.

Tie mu predpisuje pravidelne lekár. Náklady na bezlepkové potraviny hradí zčasti zdravotná poisťovňa.  Dnes je možné zakúpiť pestrý a bohatý sortiment bezlepkových produktov v špecializovaných obchodoch i niektorých obchodných sieťach. Pacient trpiaci na celiakiu musí dávať pozor pri konzumácii potravy. Bežne sa stáva, že mnohé štandardné a bežné potravinárske výrobky obsahujú múku a lepok, pričom táto skutočnosť nebýva zreteľne na výrobku vyznačená. Všetky bezlepkové výrobky by mali mať predpísané označenie, medzinárodne uznávaný symbol je prekrížený pšeničný klas.

Bezlepkové potraviny musia spĺňať prísne predpísané normy.

Tieto normy majú chrániť pacienta s celiakiou pred konzumáciou nevhodných potravín a tým eliminujú riziko potenciálnych zdravotných problémov. Problematické sú predovšetkým mäsové výrobky, do ktorých sa pridáva pšeničná, ražná, alebo ovsená múka. Celiakia býva často spojená s niektorými  ochoreniami, ako cukrovka, alebo zápaly štítnej žľazy.

Cukrovku a celiakiu spája spoločný liečebný postup a tým je diéta.

Diabetik s celiakiou by mal konzumovať energeticky a biologicky plnohodnotnú stravu. Zo stravy je nevyhnutné vylúčiť lepok. Diéta je kombináciou celiatickej a diabetickej diéty. Máme k dispozícii mnohé vhodné a kvalitné potraviny. Pacient nie je odkázaný na konzumáciu rovnakých jedál. Správnou kombináciou a úpravou surovín je možné pripraviť chutné, zdravé a zdraviu neškodné jedlá.

Človek s celiakiou, alebo s cukrovkou nie je odkázaný na jednostrannú a monotónnu stravu.

Tak pri celiakii, ako i pri cukrovke je odporúčaná celoživotná diéta. Je to základ liečby a prevencie vzniku zdravotných ťažkostí a chronických komplikácií. Netreba to brať ako trest a obmedzenie, ale ako výzvu a príležitosť na správne a zdravé stravovanie. Nemusí byť vonkoncom nudné a jednostranné. Dnešné možnosti dávajú príležitostí na prípravu naozaj chutných, pestrých a plnohodnotných jedál a príjemných gurmánskych zážitkov.

Strom Zdravia 2