Prepracovanosť.

Mnohí ľudia veľa pracujú.

Pracujú viac ako je zdravé a múdre. Vidíme veľa prepracovaných a vyčerpaných ľudí. Človek potrebuje pracovať. Nielen z ekonomických dôvodov. Práca je dôležitá ľudská hodnota. Práca rozvíja a kultivuje človeka. Pomáha mu vytvárať sociálne a profesionálne vzťahy. Dáva mu dôležitý pocit užitočnosti a sebauplatnenia. Práca mu dodáva osobnú hrdosť a sebavedomie. Každý človek by mal mať možnosť pracovať. Pracovať úmerne svojim možnostiam, schopnostiam, svojmu vzdelaniu a zdravotným predpokladom.

Všetko sa má robiť s mierou. Teda i pracovať sa má s mierou !

Nie sme na svete preto, aby sme sa prepracovali a zničili. Nie je dobre pristúpiť na túto nerozumnú a riskantnú hru. Všetko má svoje hranice. Všetko má svoju mieru. Človek nie je stroj. Má svoj potenciál. Ten má svoje hranice a obmedzenia. Napríklad zdravie, čas, alebo sily. Nemôžeme prekračovať svoje limity. Možno len krátkodobo. Následky nenechajú na seba dlho čakať. Trpí zdravie, trpí rodina, stráca sa optimizmus a radosť zo života. Dostavuje sa vyčerpanosť, chronická únava, depresie a úzkosti. Prepracovaný človek robí často chyby. Stráca sústredenosť a koncentráciu. Práca je stále menej efektívna.

Človek potrebuje nájsť svoju harmóniu a svoju vnútornú integritu.

Život nie je len práca. Rovnováha je správny pomer medzi prácou, rodinou, oddychom a duchovným životom. Na všetko si treba nájsť čas a priestor. Nič z týchto oblastí nie je dobré zanedbávať a nadraďovať nad ostatné. Ani prácu. Samotná práca je málo pre spokojný a naplnený život. Človek potrebuje integritu, potrebuje mať pocit bezpečnosti a potrebuje mať budúcnosť. K tomu potrebuje nájsť svoju vnútornú rovnováhu. Človek nebol stvorený preto, aby sa prepracoval až k smrti ! Možno v otrokárskej spoločnosti.. Strážme si svoju hranicu. Pracujme usilovne a kvalitne. No nie viac ako treba. Nezabúdajme na naše rodiny. Nezabúdajme na oddych a relaxáciu. A nezabúdajme ani na svoj duchovný rozvoj. Na začiatku bolo SLOVO ! Nájdime si čas pre seba.. Na čítanie, na nájdenie svojho vlastného pokoja. Práca počká.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.