Koniec zlatého kapitalizmu

Zlatý kapitalizmus končí.

Ilúzie sa strácajú. Dlho sme žili v ružových snoch a predstavách. Žili sme v predstavách, že kapitalizmus všetko vyrieši. V predstavách, že už sme na takej úrovni, že nás nič nemôže prekvapiť ani ohroziť. Prosperujúci a kvitnúci kapitalizmus na Západe 80. a 90.tych rokov minulého storočia, ktorý sme tak obdivovali mení svoju tvár. Mení sa stále viac na nočnú moru. Pre štáty i jednotlivcov. Žiadny strom nerastie do neba. Toľko staré slovenské príslovie. Liberalizmus ani technologický rast to nevyriešili. Kapitalizmus sa dostal do novej fázy. Niektorí tomu hovoria kríza, iní civilizačná zmena. Nič nie je zadarmo. Aj sny vždy niečo stoja. Sny sa skončili, dlhy zostali.

Zdanlivá prosperita a zdanlivý blahobyt išli na vrub zadlžovania a na účet budúcnosti.

Zadlžovali sa štáty, firmy a jednotlivci. Ekonomický rast bol financovaný z úverov a pôžičiek. Hypertrofované a rozšafné sociálne systémy žili na úkor budúcnosti. Politici nezvládli svoje úlohu. Politika zlyhala. Podľahla ilúziám o večnom raste a prosperite. Nastala zúfalosť a bezradnosť. Treba splácať dlhy a kresať výdavky. Nezamestnanosť stúpa. Obyvateľstvo starne. Výdavky na zdravotníctvo a dôchodky stúpajú. Očakávania sú stále vysoké. Ľudia boli dlho navyknutí veľa brať a málo dávať. Mnohí. Politici sa hrajú s číslami a menia metodiky štatistík, aby ukľudnili obyvateľstvo a hlavne seba. Namiesto pragmatických a systémových krokov a dôsledného šetrenia stále snívajú o zázraku. No zlatý kapitalizmus skončil. Nastáva éra šetrenia a miernosti. Nastáva éra strádania a skromnosti. Ako to vysvetliť na konzum a spotrebu orientovanému obyvateľstvu ? Obyvateľ sa stal viac zákazníkom ako rozumným človekom. Nabral úvery a čaká, že to niekto vyrieši. Kto ? Stratil prácu a čaká, že niekto mu ju nájde, ale kto ? Viac ilúzia ako realita.

Jedine realita, zdravý rozum a návrat k miernosti môžu pomôcť prekonať ilúzie o zlatom kapitalizme.

Zlaté éra skončila, mal by začať čas zdravého rozumu. Nič nie je zadarmo. Treba sa vrátiť k hodnotám. Hodnotám ako milosrdenstvo a morálka. Cieľom by nemalo byť len zarábanie peňazí a hromadenie nezmyselných materiálnych statkov, ale tvorivá práca a služba ľuďom a spoločnosti. Ekonomika nemusí dramaticky rásť, ale my môžeme celkom spokojne žiť ďalej. Všetko je v hlave. Pokiaľ si dokážeme v hlave urobiť poriadok, tak uvidíme realitu v iných farbách. Nie v ružových, ale príjemné farby tu zostanú. Nemusíme sa báť. Ľudia v histórii prežili oveľa horšie časy. Nájdeme veľa pozitívnych príkladov. Ilúzie a sny vždy raz skončia. Žiadny sen netrvá večne. Raz sa treba zobudiť, vstať a začať nový deň.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.