Začiatok je ťažký

Rozbehnúť vlak je ťažké a namáhavé !

O tom netreba nikoho presviedčať. Každý začiatok je spojený s veľkou námahou. Dostať veci do pohybu vyžaduje poriadnu dávku energie. Je to poriadna fuška ! Na začiatku je rozhodnutie. Potom vzniká plán. Za tým začínajú činy.

Začiatok je vždy najťažší.

Vyžaduje najviac práce a námahy, ale i morálnych a vôľových vlastností. Vydržať a nenechať sa znechutiť. Začiatok býva väčšinou spojený s chybami a omylmi. To poriadne osladí život. Nejde to podľa predstáv ! Pot a trápenie.

Najťažšie je pohnúť sa z miesta, teda naštartovať.

Keď sa podarí pohnúť káru dopredu, potom to ide lepšie. Kolesá sa rozbehnú. Dostanú voľnobeh. Už netreba toľko námahy, ani energie. Stačí držať kolesá v pohybe. Najhoršie máme za sebou. Na začiatku vždy stoja prekážky. Tie treba jednoducho prekonať. Nezľaknúť sa a vydržať.

Ak sa už kolesá krútia, tak nezastavujme !

Každý nový rozbeh bude rovnako ťažký, ako bol začiatok. Udržať kolesá v pohybe je ľahšie, ako ich znovu roztočiť. Začiatok je etapa, ktorú veľa ľudí nedokáže prekonať. Chýba vôľa, disciplína a trpezlivosť. Chýba viera vo vlastné sily. Rýchlo strácajú dôveru v pozitívny výsledok.

Zdravie nie je výnimka.

Ak má niekto nadváhu a rozhodne sa niečo robiť, čo ho čaká ? Musí začať chudnúť. Tento proces má svoj začiatok. Musí nabrať potrebné informácie a jednoducho začať. Prekonať staré stereotypy. Udržať pevnú disciplínu. Nepoľaviť a vydržať. Niekedy takmer nadľudské úsilie ! Rezne voňajú, prechádzame vedľa cukrárne, Mišo ma volá na pivo.. Samé príjemné veci. Roky som tomu holdoval. Ako odolať ? To je začiatok. Kto vydrží, veci sa pohnú dopredu. Pár kíl sa stratí, kondícia sa pomaly zlepšuje. Rezeň nás už tak neláka.. Posunuli sme sa dopredu. Máme nové návyky a žijeme inak. Máme nové stereotypy, jedávame zdravé jedlá. Telo si zvyklo na pravidelnú telesnú aktivitu a na pivo nás po opakovanom odmietnutí nikto nevolá. Tento proces nie je ľahký. Naopak, je veľmi náročný. Trvá týždne až mesiace. Väčšina z nás zlyhá. Nevydrží. Nedostali sme sa ďalej, ako na začiatok. Každý začiatok je niečo, ako skúška. Stojíme sami pred skúšobnou komisiou. Odkázaní na seba.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.