Lahodná cuketa

Cuketa je chutná a stále viac obľúbená zelenina.

Nevyniká výraznou chuťou a práve v tom spočíva jej čaro. Cuketa je priamou príbuznou tekvice. S uhorkami nemá nič spoločné. Cuketa rýchlo rastie. Zbiera sa niekoľkokrát ročne. Farba je zelená, zriedkavejšie žltá. Plody sú podlhovasté. Ideálne rozmery sú okolo 20 cm a váha približne okolo 2 kg.

Cuketa je veľmi univerzálna zelenina.

Má široké a pestré použitie. Môže sa grilovať a zapekať. Môže sa zavárať a nakladať. Môže sa plniť rôznorodým obsahom. Výborne sa kombinuje a dopĺňa s inými potravinami. Kuchári ju veľmi obľubujú. Predovšetkým francúzska a talianska kuchyňa nedá na cuketu dopustiť. No, pestovať ju môžeme i na Slovensku. Mnohí záhradkári úspešne pestujú túto zeleninu už dlhé roky. Nájdeme ju na trhoch ako našu domácu sezónnu zeleninu.

Cuketa je veľmi zdravá zelenina !

Cuketa je bohatým zdrojom vlákniny. Cuketa je veľkým zdrojom vitamínov. Obsahuje veľa minerálnych látok. Draslík, meď i horčík. Obsahuje veľa kyseliny listovej a veľa vody. Práve voda tvorí až 90% objemu cukety. Cuketa má veľa vody, no minimum kalórií. Skutočná potravina 21 storočia ! Cuketa podporuje trávenie a peristaltiku čreva ! Cuketa má priaznivý vplyv na imunitný systém. Má pozitívne metabolické účinky. S úspechom sa využíva pri redukčných diétach. Cuketa je lahodná a nenáročná zelenina. Treba si trochu na ňu zvyknúť. Oplatí sa. Po čase nedáme na ňu dopustiť..

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.