Kurkuma

Kurkuma patrí do skupiny zázvorových rastlín.

Pochádza z Ázie. Pestuje sa predovšetkým v Indii, Číne a Južnej Ázii. Kurkumu tam poznajú už tisíce rokov. Kurkuma je trvalá rastlina, narastie do výšky 1 metra a má typické žlté kvety s veľkými listami. V našom miernom pásme sa rastline nedarí, takže rastlina nezapustila u nás ešte hlbšie korene.. V liečiteľstve sa používa koreň kurkumy. Z neho sa extrahuje korenie kurkumy.

Kurkuma má široké liečebné využitie.

Hlavnou účinnou látkou je kurkumín. Rastlina sa používa na zlepšenie a stimuláciu trávenia a metabolizmu. V Ázii sa využíva na liečbu kĺbových problémov a ochorení pečene. Kurkuma zmierňuje menštruačné ťažkosti a má protizápalové a antiseptické účinky. Kurkuma posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje funkciu pečeňových buniek.

Účinky kurkumy sú veľmi prekvapivé.

Stimuluje a posilňuje žlčník. Pôsobí proti zrážaniu krvi a zlepšuje zrakové funkcie. Zmierňuje zápaly, stimuluje žlčník a zlepšuje trávenie a metabolizmus. Odborníci v poslednom čase poukazujú i na protirakovinový účinok rastliny. Kurkuma sa neodporúča tehotným ženám. Môže v niektorých prípadoch vyvolať kontrakcie hladkého svalstva maternice.

Kurkuma je vhodným doplnkom našej výživy.

Pre pacientov s chronickými ťažkosťami pohybového systému. Pre pacientov so zníženou imunitou. Pre pacientov s chronickými tráviacimi ťažkosťami. Pomáha pacientom s funkčnými ťažkosťami žlčníka. Kurkuma nie je príliš známa rastlina. V našich podmienkach je tak trochu pionierom.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.