Jedlé gaštany

Gaštany sú skvelá jesenná pochúťka.

Patria akoby ku koloritu jesene. Chuťou i vôňou. Veľmi sa teším na dlhé jesenné večery spojené s krájaním a pečením gaštanov. Určite sa nájde takých viac. Gaštany chutia mladým i starším. Chuť gaštanov je niečím neopakovateľná, sladká, jemná a originálna.

Zdrojom jedlých gaštanov je strom, ktorý sa nazýva Gaštan jedlý, po latinsky Castanea Mill.

Pestovanie a konzumácia týchto jedinečných plodov má dlhú tradíciu. Korene siahajú až do starovekého Grécka. V dobe rímskeho impéria sa gaštany tešili veľkej obľube, medzi privilegovanými  i obyčajnými ľuďmi. Táto popularita pokračuje dodnes. Chuť gaštanov si získala priazeň a obľubu.

Gaštany majú široké použitie.

Od ich varenia a pečenia až po rôznorodé gaštanové špeciality. Napríklad gaštanové plnky, gaštanové pyré, alebo i gaštanové likéry. Obľube sa v mnohých krajinách tešia i kandizované gaštany. Vo Francúzsku je známy i takzvaný gaštanový nugát. Je to zmes gaštanov, medu a karamelu. Gaštany majú rôzny pôvod a kvalitatívne parametre. Veľkými producentmi jedlých gaštanov sú Taliansko, Španielsko, alebo Turecko. Na Slovensku sa tiež v menšom rozsahu pestujú niektoré menšie druhy gaštanov. Gaštany sa delia podľa kvalitatívnych a chuťových parametrov do niekoľkých tried. Za najobľúbenejšie sa pokladajú takzvané maróny. Maróny sú odroda vysokej kvality a dobej chuti.

Gaštany sú chutná a zdravá plodina.

Gaštany sú veľmi výživné. Obsahujú veľa sacharidov a tým i vysokú energetickú hodnotu. Obsahujú veľa vitamínov, B, E a C. Obsahujú veľa minerálov a stopových prvkov. Obsahujú draslík, vápnik, horčík i železo. Obsahujú dôležité esenciálne mastné kyseliny ako kyselinu linoleovú a kyselinu linoleinovú. Obsahujú karotény a kyselinu pantoténovú. Gaštany majú nizky obsah sodíka a vody. Žiadny lepok. Gaštany pôsobia pozitívne na ľudský organizmus pri strese, únave a vyčerpaní. Zlepšujú funkciu tráviacich orgánov. Pripisuje sa im antiseptický účinok. Listy gaštana sa v niektorých krajinách využívajú pri liečbe astmy a ochoreniach priedušiek.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.