Citróny, zdroj céčka

Citróny sú asi najznámejšie citrusové ovocie.

Hoci sa u nás nepestuje, považujeme ho skoro za naše ovocie. Poznáme ho roky.. Už za socializmu, keď nebolo nič citrusové, citróny nechýbali. Zvykli sme si na ne a stali sa samozrejmou súčasťou nášho života. Citrón patrí medzi najrozšírenejšie plodiny na svete. Používa sa od staroveku. Jeho priaznivé liečebné účinky poznali už dávno. Citrón lieči i občerstvuje. Dodáva veľa zdravých a prospešných látok. Citrón sa často využíva v kozmetike. Šampóny a krémy s obsahom a arómou citrónu asi netreba predstavovať. Citrón pochádza z Ázie, z oblasti Himalájí. Odtiaľ sa rozšíril do celej Ázie a odtiaľ pomocou šikovných arabských obchodníkov do celého sveta. Kto dnes nepozná citróny ?

Pre moreplavcov boli citróny otázkou života a smrti.

Prečo ? Strašiakom moreplavcov bola choroba, ktorá sa nazývala skorbut. Choroba bola spôsobená nedostatkom vitamínu C. Od istej smrti pri dlhých plavbách zachránili často námorníkov práve citróny. História pozná veľa príkladov, kde vďaka citrónom boli podniknuté mnohé objavné plavby. Vo väčšom množstve sa začali citróny pestovať v 19.storočí. V Európe sa silo udomácnili v Stredomorí, najviac v Taliansku a Španielsku.

Citrón je významný zdroj vitamínu C.

Vitamín C je vo svojej chemickej podstate kyselina askorbová. Citróny obsahujú dve dôležité zložky. Kyselinu askorbovú a kyselinu citrónovú. Ľudský organizmus potrebuje vitamín C. Je to dôležitý anitoxidant a má nezastupiteľné miesto v imunitnom systéme človeka. Pri všetkých vírusových a bakteriálnych infekciách je prítomnosť tohto vitamínu kľúčovou zložkou obranných mechanizmov v ľudskom organizme. Podporuje i hojenie rán pomáha funkcii obličiek a pečene.

Citrón nie je len vitamín C !

Obsahuje i veľa iných dôležitých látok. Veľa draslíka,železa a zinku. Obsahuje i iné vitamíny, napríklad A a B. Citrón je bohatý na pektín. Citrón má veľa liečebných využití. Každý, kto mal chrípku, či prechladnutie dobre pozná ako chutí čaj s citrónom. Liečbu chrípky si bez citrónu ani nevieme predstaviť..

Citróny majú viac pozitívnych liečebných účinkov.

Zlepšujú metabolizmus a trávenie. Pomáhajú pri hnačkách. Majú výborný regenerujúci účinok na pokožku. Kožní lekári dobre poznajú liečebný potenciál tohto kyslého, no zdravého ovocia. Odborníci často popisujú i protirakovinový účinok citrónov. Zlepšuje i koncentráciu a vigilitu. Citróny sú skrátka výborné ovocie. Trochu kyslé, ale veľmi zdravé. Bežné a ľahko dostupné, ale predsa veľmi cenné a hodnotné.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.