Pilates

Pilates je skvelá a účinná metodika na udržiavanie zdravej chrbtice.

Pilates prepája telo a dušu do jedného celku. Oba tieto elementy fungujú v harmonickej jednote. Základom pilates je sústredenie mysle na každý jeden cvik. Metódu pilates vytvoril Nemec Joseph Hubertus Pilates. Sám trpel na chronické degeneratívne ochorenia chrbtice a kĺbov. Hľadal preto cestu ako by sa pomocou cvičenia a posilňovania mohol zlepšiť svoj zdravotný stav. Vytvoril systém jednoduchých a účinných cvikov, ktorými precvičoval celé telo a tým zlepšoval jeho silu a celkovú pružnosť. Metóda sa rýchlo šírila, predovšetkým medzi baletkami, športovcami a tanečníkmi. Oslovovala stále viac i bežných ľudí, trpiacimi bolesťami a ťažkosťami chrbtice. Metóda dosiahla vysokú popularitu a teší sa veľkej obľube.

Pilates je vhodné pre každý vek !

Je vhodné pre deti, pre ľudí v produktívnom veku, ale i pre seniorov. Jednoducho pre všetkých, ktorí trpia chronickými bolesťami. Pilates je ideálne cvičenie pre mamičky po pôrode. Pomáha im spevniť svalstvo a panvu, ktorá bola namáhaná počas gravidity a pôrodu. Výhodou pilates je, že nerozhoduje individuálny stav fyzickej  kondície. Pilates je vhodný pre každého.

Pilates zahrňuje viac ako 500 rôznych cvikov.

Môžu sa cvičiť na podložke, s cvičebnými pomôckami, alebo i na špeciálnych strojoch. Podľa individuálnych možností. Cviky podľa pilates vychádzajú z brušných svalov a svalov spodných partií tela. Cviky zabezpečujú súhru a synchronizáciu jednotlivých svalových skupín. V súhre pracujú malé i veľké svaly. Svalová oblasť je systematicky naťahovaná a uvoľňovaná. Odborníci rozdeľujú cvišenie pilates do dvoch typov. Cvičenie na podložke, takzvaný matwork a cvičenie na strojoch. Môžu sa využívať i niektoré cvičebné pomôcky. Napríklad overball, alebo gymnastická lopta. Odborníci radia, začať s vlastným telo. K pomôckam pristupovať až postupne a postupovať ďalej po rebríčku náročnosti. Piltes na strojoch predstavuje už vyšší a náročnejší stupeň cvičenia.

Základom pilates je kvalita cvičenia.

Kvalita je viac ako kvantita. Pilates je systematické a plynulé cvičenie. Všetky pohyby vychádzajú zo stredu tela a sú koordinované s dýchaním. Človek má v každom momente dokonalú kontrolu nad vykonávaným pohybom.  Pilates je jednoduché a príjemné cvičenie. Pilates sa cvičí naboso. Nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu ani výnimočné oblečenie. Piltaes nie sú preteky v dokonalosti. Pilates je cvičenie pre každého. Cvičenie pre radosť z pohybu a radosť zo zdravého a ohybného tela. Prevencia pred chronickými zdravotnými problémami.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.