Chyby vína

Tak, ako žiadna vec na svete, ani víno sa nevyhne svojim chybám a problémom.

Chybou nesprávneho skladovania, alebo nesprávnou manipuláciou môže dôjsť k čiastočnému, alebo úplnému znehodnoteniu vína. Chyba môže byť i výrobná, alebo technická. Môže ísť o chybu materiálu, alebo porušenie správneho technologického postupu. Výsledkom je znehodnotenie vína. Jeho poškodená chuť, zakalenie, alebo nežiadúci zápach. Spomenieme najčastejšie chyby.

Korkové víno.

Víno poškodené korkom. Výskyt týchto komplikácií narastá so stúpajúcim dopytom po korkových zátkach. Víno dostáva nepríjemný stuchnutý zápach. Pach sa zhoršuje pri kontakte so vzduchom.

Kúsky korku vo fľaši, alebo v pohári.

Nie je to prípad korkového vína. Vzniká skôr neopatrnou a neodbornou manipuláciou s fľašou a korkom. Pre laika kozmetická chyba, pre náročného konzumenta problém.

Oxidácia vína.

Víno je zoxidované. Víno je za svojim vrcholom. Víno cítiť octom, stráca svoje vlastnosti a kvalitu. Octovú chuť spôsobuje pôsobenie octovej baktérie. Vína nie sú zdraviu škodlivé, ale nie sú vhodné na konzumáciu.

Sírové chyby.

Oxid siričitý je dôležitý konzervačný prostriedok pri výrobe vína. Je zároveň i dezinfekčný prostriedok. Manipulácia s touto látkou patrí do rúk skúseného vinára. Jeho neodborné použitie a dávkovanie môže spôsobiť vínu stratu chuti i vône. Prejavuje sa nepríjemným gumovým zápachom.

Usadenina vína.

Vyskytuje sa hlavne pri červenom víne. Predovšetkým na konci fľaše. Usadenina sa vyskytne práve v poslednom pohári. Nie je to vážna chyba. Víno nestráca kvalitu, ani vlastnosti. Skôr ide o chybu v súvisiacu s neodborným podávaním.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.