Zdravie na pracovisku

V zimných mesiacoch nanajvýš aktuálna téma.

Dostať chrípku, alebo chytiť iného bacila nie je v tomto čase žiadna vzácnosť. Skôr naopak. V tomto čase sa vírusy a baktérie šíria skoro geometrickou radou. Čím slabšia imunita a väčší pracovný kolektív, tým väčšie riziko. Chrípka sa šíri nemilosrdne a rýchlo. Nevyberá si a udrie plnou silou. Zväčša z plného zdravia. Stačí málo, krátky kontakt s chorým človekom a problém je na svete.

Problém číslo jeden je prítomnosť chorých ľudí na pracovisku.

Tento fenomén sa nebezpečne udomácnil i u nás. Infekčné ochorenie je problém nielen zdravotný, ale i epidemiologický. Pôvodcom chrípky, alebo iného akútneho respiračného ochorenia je vždy chorý človek. Ochorenia sa v drvivej väčšine prenášajú kvapôčkovou cestou. Chorý kýchne, alebo zakašle a my vdýchneme. Rýchly a jednoduchý prenos. Základným krokom proti šíreniu týchto infekcií je, aby chorý človek zostal doma a neohrozoval kolegov na pracovisku. Aká je prax ? Pracoviská sú plné chorých, kašľajúcich, kýchajúcich a nedoliečených ľudí. Semenište nákazy ! Chrípka sa šíri a chorých pribúda. Pracovné prostredie sa mení na zamorené územie. Mnoho ľudí si nedá povedať. Odmieta liečbu a práceneschopnosť. Je to bezohľadný a nezodpovedný prístup. K sebe i iným. Prechodená chrípka, alebo angína môže mať nepríjemné a dlhodobé zdravotné dôsledky. Ohrozujeme seba i spolupracovníkov. Výhovorky typu, mám málo dovolenky, musím byť v robote, alebo nemá to kto urobiť sú v drvivej príčine len chabou zásterkou vlastnej bezohľadnosti a ignorácie.

Problémom číslo dva je nezdravé a škodlivé pracovné prostredie.

Ďalší tragický fenomén doby. Niekedy je nám skoro do plaču. Nové administratívne budovy a business centrá predstavujú nebezpečenstvo pre svojich pracovníkov. Na podlaží pracuje 100 až 200 ľudí, oddelených priehľadnými bakelitovými priečkami. Okná sa nedajú otvoriť, klimatizácia duje od rána do večera ako divá. Vydýchaný vzduch, nemožnosť vetrania a uzavreté priestory. Vírusové a bakteriálne infekcie sa šíria nebývalou rýchlosťou. Prenos ochorenia je rýchly, pohodlný a nekontrolovateľný. Chorobnosť ľudí pracujúcich v týchto priestoroch je vysoká. Bývajú opakovane chorí a majú veľké množstvo recidív. Ich imunita a celkový zdravotný stav sa každým rokom zhoršujú. Tieto pracoviská predstavujú z hľadiska šírenia infekčných ochorení vysoko rizikové prostredie.

Niekoľko jednoduchých a osvedčených rád na záver.

Vyhýbajme sa chorým ľuďom, ako sa len dá. Pokiaľ je to možné, pošlime ich domov. Ohlásme ich šéfovi a trvajme na ich odchode z pracoviska. Je to v našom životnom záujme. Žiadna falošná zdvorilosť a falošná kolegialita nie sú namieste. Často a intenzívne vetrajme. V prípade potreby a počas chrípkového obdobia neváhajme používať ochranné rúšky. Často a dôkladne si umývajme ruky. Používajme dezinfekčné prostriedky a dezinfikujme tie plochy pracovného prostredia, ktoré môžu byť prenosným médiom. Napríklad kľučky, klávesnice počítačov, umývadlá, splachovače alebo telefónne sluchátka. Používajme jednorázové utierky. Žiadne spoločné uteráky.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.