Zápach z ústnej dutiny

Zápach z úst je veľmi nepríjemný osobný a spoločenský handicap.

Nepríjemná a nepopulárna téma. Latinsky sa tomu hovorí foetor ex ore. Nepoznáme skoro nikoho, komu by to nevadilo. Zápach z úst nepridáva nikomu na sympatiách a obľube. Naopak, je zdrojom všeobecnej nechuti k spoločnej komunikácii a vzájomnému kontaktu. Cesnakový, alebo cibuľový zápach je pre väčšinu ľudí odporným a neznesiteľným smradom. Ani zápach po alkohole a cigaretách nepatrí k práve príjemným senzorickým vnemom. Prechodne vzniknutý zápach po náhodnej konzumácii niektorého druhu jedla sa dá ešte krátkodobo tolerovať. Dlhodobé a opakované smrady sú znakom nekultúrnosti a celkového osobného úpadku.

Najčastejšie dôvody vzniku týchto zápachov sa skrývajú v samotnej ústnej dutine.

V stručnosti hovoríme o stomatologických zápachových fokusoch.. Otvorené zubné kazy, zanedbaný a neumytý chrup, rozpadnuté zubné korene, alebo pokračujúca paradentóza sa negatívne podpisujú pod nepríjemné ústne pachy. Potrava nahromadená v ústach a medzizubných priestoroch, alebo samotné paradentózne vačky sú zdrojom pre osídlenie hnilobných baktérií. Tieto baktérie produkujú zapáchajúce látky s obsahom síry, ktoré vytvárajú nepríjemný až hnilobný zápach, ktorý sa šíri z ústnej dutiny.

Nemali by sme zabúdať ani na iné možné zdroje týchto zápachov.

Vyskytujú sa oveľa menej, no mali by sme s nimi počítať. Niektoré chronické zápalové ochorenia žalúdka, ochorenia pľúc, alebo pečene môžu byť sprevádzané vznikom sprievodných zápachov, ktoré sa šíria do ústnej dutiny. Ale napríklad i cukrovka môže byť zdrojom typického acetónového zápachu. Pomerne častým zdrojom zápachov bývajú i zápalové procesy v nosovej dutine, nosohltane, alebo v prínosových dutinách. Niektoré infekčné ochorenia môžu byť tiež sprevádzané sprievodnou tvorbou nepríjemných pachov. Nie za všetkým musia byť vždy len a len zuby..

Ako bojovať so zápachom, ktorý sa šíri z našej ústnej dutiny ?

Na prvom mieste je to dôkladná, pravidelná  a systematická ústna hygiena. Používanie kvalitného dentistického materiálu. Vrátane medzizubných kefiek a dentálnych nití. Nemenej dôležitým faktorom ústnej hygieny je pravidelná očista jazyka. K dispozícii sú špeciálne škrabky určené k tomuto účelu. Zlatým pravidlom by mali byť pravidelné kontroly a preventívne prehliadky u stomatológa a dentálneho hygienika. V prípade podozrenia neváhajme s návštevou ORL, alebo gastroenterológa. Najdôležitejším preventívnym nástrojom je naša vlastná pozornosť a záujem o svoje vlastné zdravie. Mali by sme venovať dostatok času a pozornosti svojmu chrupu a ústnej dutine. Najväčšiu časť prevencie máme vo svojich vlastných rukách. S nepríjemným zápachom z úst sa dá celkom úspešne bojovať. I tu platí pravidlo, že prevencia a poctivá hygiena je viac ako sanácia škôd. Zdravotných i spoločenských..

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.