Kožné mykózy

Kožné mykózy sú dnes veľmi rozšíreným kožným ochorením.

Kožné mykózy sú infekčné ochorenia kože, ktorých vyvolávateľmi sú mikroskopické huby. Najčastejšie kvasinky a dermatofyty. Kožné mykózy sú kožným ochorením, ktorého výskyt stále rastie. Dalo by sa povedať, že kožné mykózy sú zdravotným problémom širokej populácie pacientov. Kožné mykózy vedia znepríjemniť život. Existuje len málo ľudí, ktorí by nemali vlastnú skúsenosť s týmto kožným problémom.

Nohy sú najčastejšou lokalizáciou kožnej mykózy !

Samozrejme, že mykóza môže vzniknúť i na iných častiach tela. Na trupe, rukách, či v slabinách. Ani hlava a vlasaté časti nemusia byť ušetrené. Nohy zostávajú stále tou zďaleka najčastejšou lokalizáciou. Mykóza začína vo väčšine prípadov pomaly a nenápadne. Drobným svrbením, či pálením. To nás upozorní na prichádzajúcu problém. Za začiatku nájdeme len drobné trhliny medzi prstami. Najčastejšie pri malíčku. Mykóza sa môže postupne šíriť. Na ďalšie prsty až na celé chodidlo. Vtedy už spôsobuje mykóza pomerne veľké subjektívne ťažkosti. Koža je červená, citlivá a podráždená. Môže až praskať a tým sa vytvárajú opuchy a rany. Mykóza sa zvykne šíriť na nechty. Necht sa postupne mení, hrubne a praská.

Mykóza je nákazlivé ochorenie !

Môže sa šíriť v komunitách a kolektívoch. Ochorenie sa šíri úlomkami z postihnutej kože. Šíri sa priamo kontaktom, alebo kontaminovanými predmetmi. Obuvou, oblečením, alebo hygienickými predmetmi. Predovšetkým vlhké prostredie vytvára vhodné podmienky pre život a množenie hubových infekcií. Rizikovými lokalitami sú sauny, kúpaliská, alebo fitnescentrá. To sú miesta, kde dochádza často k šíreniu mykózových infekcií. Kožné mykúozy sa môžu opakovane vracať. Neexistuje trvalá imunita. Reinfekcie a opakované infekcie sú časté.

Prevencia zohráva pri kožných mykózach veľmi dôležitú a nenahraditeľnú úlohu.

Dôkladná hygiena nôh, dôkladné umývanie a vysušenie po každom umytí.  Pravidelné používanie vhodných dezinfekčných prostriedkov a ochranných krémov. Predovšetkým u ľudí, ktorí sú ohrození vznikom tohto ochorenia.  Používanie vlastnej obuvi. Predovšetkým vlastných papúč a topánok. Používaním kvalitných a zdravotne nezávadných bavlnených ponožiek. V saune a na kúpaliskách nechodiť naboso, ale používať vždy vlastnú gumové šľapky. Skrátka ! Dôkladná a starostlivá hygiena. Týka sa to zvlášť pacientov s opakovanými mykózovými infekciami. Teda u tých, u ktorých je sklon k opakovaniu týchto kožných problémov. Ohrozenou skupinou sú i diabetici a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Ľudia so sprievodnými kožnými ochoreniami, ľudia s poškodeným žilovým systémom dolných končatín, či  užívajúci dlhodobo kortikoidy, alebo hormonálnu liečbu. Netreba zabúdať ani na profesionálnu záťaž pri niektorých typoch povolaní, kde je zhoršená a sťažená hygiena dolných končatín. Napríklad práca vo vlhku, teple, či v uzavretých priestoroch.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.