Bolesti hlavy

Bolesti hlavy sú jedným z najčastejších zdravotných problémov.

Bolesti hlavy, alebo odborne povedané cefalea, sú častou príčinou návštevy lekára. Nepoznáme asi nikoho, kto by nezažil bolesti hlavy. Niekto ich máva často, iný menej. Niekedy sú intenzívne, inokedy miernejšie. Niekedy trvajú krátko, inokedy dlhší čas. Môžu byť tlakové, pichavé, kŕčovité, alebo tupé. Bolesť je vždy subjektívny vnem. Rôzni ľudia ich popisujú inak a inak ich i individuálne prežívajú. Existujú veľmi veľké individuálne rozdiely. Bolesti hlavy sú veľmi častým, opakovaným a rozšíreným ochorením. Bolesťami hlavy trpí až 70 percent mužov a 80 percent žien. Bolesti hlavy sú preto častý a naliehavý problém.

Bolesti hlavy sú civilizačné ochorenie.

To môžeme povedať úplne smelo. Rýchly, dynamicky a moderný život znamenal prudký nárast bolestí hlavy. Stresový spôsob života, používanie návykových látok, sedavý spôsob života a vysoká senzorická záťaž sa podpísali pod epidémiu tohto ochorenia. Spotreba liekov a prostriedkov na liečbu bolestí hlavy neustále rastie. Lekárne sú plné liekov a prostriedkov proti bolestiam hlavy. Štatistiky spotreby liekov nám jasne ukazujú stúpajúci abúzus týchto liekov. Liekom proti bolestiam hlavy patria čelné miesta v rebríčkoch najpoužívanejších liekov.

Bolesti hlavy majú veľa príčin.

Hovorí sa o desiatkach rôznych príčin. Dočítali sme sa, že údajne existuje vyše 150 rôznych príčin bolestí hlavy. Nie je možné spomenúť všetky. Nebolo by to ani konštruktívne. Niektoré príčiny sú málo časté, až raritné. Zamerajme sa na tie najčastejšie, takmer masové príčiny.

Migréna.

Veľmi známa a rozšírená príčina bolestí hlavy. Zaraďuje sa medzi primárne bolesti hlavy. Trpí nimi až 15 percent dospelej populácie. Primárna príčina spočíva v cievnom zásobení mozgu, v náhlom stiahnutí a uvoľnení mozgových ciev.

Tenzná bolesť hlavy.

Asi najčastejšia príčina bolestí hlavy. Spája s rýchlym, stresovým a namáhavým spôsobom života. Príčinou je napätie, stres, únava a pocity úzkosti. Vzniká následkom únavy a preťaženia. Významnú úlohu môže zohrávať i sprievodná a nadmerná konzumácia kávy, alkoholu, alebo tabaku.

Bolesti hlavy z chrbtice.

Stále častejšia príčina. Vždy treba myslieť i na chrbticu ako možný zdroj bolestí. Chrbtica silno reaguje na stres a statickú námahu. Sedavé zamestnania s nesprávnou polohou chrbtice majú katastrofálne účinky na stav a funkciu chrbtice. Poškodenie krčnej chrbtice sa často rezultuje prudkými bolesťami hlavy a stuhnutím šije.

Bolesti hlavy následkom vysokého krvného tlaku.

Vysoký krvný tlak býva často príčinou nepríjemných bolestí hlavy predovšetkým v zadnej časti hlavy. Bolesti hlavy môžu byť jedným z prvých varovných príznakov hypertenzie. Meranie krvného tlaku patrí medzi základné diagnostické kroky !

Bolesti hlavy pri námahe a poškodení očí.

Oči dnes veľmi trpia. Ľudia sedia hodiny a hodiny za počítačom. Námaha a opotrebovanie očí sú enormné. Zhoršovaním zraku, namáhaním očí, alebo používaním nevhodných okuliarov dochádza k častým sprievodným bolestiam hlavy ako následok tohto preťaženia zraku. Počítače, monitory, notebooky, iPADY, mobilné telefóny, alebo domáce kiná. To všetko devastuje naše oči. Pomaly, postupne, zákerne. Bolesti hlavy prichádzajú.

Bolesti hlavy a lieky.

Poznáme časté prípady, kedy dochádza k bolestiam hlavy použitím niektorých druhov liekov. Ich častým, opakovaným a prehnaným použitím. Alebo nevhodnou kombináciou niektorých liekov. Užívanie liekov by vždy malo byť rozumné, uvážlivé, podľa rád a pokynov lekára.

Bolesti hlavy ako sprievodný znak niektorých ochorení.

Bolesti hlavy často sprevádzajú napríklad chrípku, zápaly prínosových dutín, alebo zápal trojklaného nervu. Bolesti hlavy často sprevádzajú zubné afekcie, celkové febrilné stavy, alebo poranenia hlavy a tváre. Bolesti hlavy môže sprevádzať i niektoré psychické ochorenia.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.