Chróm v potrave

Chróm je esenciálny minerál, dôležitý pre metabolizmus a zdravie človeka.

Stojí tak trochu v tieni známejších bratov ako magnézium, alebo zinok. To mu ale vonkoncom neuberá na význame a dôležitosti. Chróm ľudské telo potrebuje. Chróm významne zasahuje do celkového metabolizmu. Zasahuje do metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín. Nedostatok minerálu môže spôsobovať zdravotné ťažkosti. Nedostatok chrómu nebýva našťastie častý zdravotný problém. Preto sa mu nevenuje toľko pozornosti. Jeho dlhodobý deficit môže mať za následok negatívne zdravotné následky. Deficit spomaľuje vývoj a rast organizmu. Zhoršuje sa celkový metabolizmus, predovšetkým metabolizmus cukrov a bielkovín. Schopnosť organizmu metabolizovať tieto zložky sa významne zhoršuje.

Hlavným zdrojom chrómu je potrava.

Syry, mäso, orechy, alebo zemiaky.Rovnako tak strukoviny, kukurica, celozrnné výrobky, ale i med. Zdrojom chrómu bývajú i niektoré výživové doplnky, obsahujúce tento minerál. Chróm sa kumuluje najviac v pečeni, obličkách a svaloch. Chróm sa vylučuje z organizmu obličkami.

Chróm má v ľudskom organizme významné a dôležité metabolické účinky.

Pomáha naviazaniu inzulínu na receptory buniek a tým vstupu glukózy z krvi do buniek. Tým znižuje hladinu cukru v krvi. Inzulín sa dostáva priamo do reakcie s chrómom, ktorý zosilňuje metabolické účinky hormónu. Stimuláciou inzulínu následne dochádza i k znižovaniu hladiny cholesterolu a mastných kyselín v krvi. Chróm má pozitívny metabolický vplyv na syntézu bielkovín a zlepšenie látkovej premeny. Pomáha rýchlejšie metabolizovať aminokyseliny a zlepšuje celkovú regeneráciu organizmu.

Nároky na potrebu chrómu sú individuálne.

Vyššiu potrebu majú športovci a ľudia, ktorí vykonávajú namáhavú fyzickú prácu. Vyššia potreba chrómu vzniká i počas tehotenstva a kojenia. Vekom sa obsah chrómu v organizme postupne znižuje. Chrómu sa pripisuje veľký význam pri komplexnej liečbe obezity a nadváhy. Mnohé redukčné diéty kalkulujú s pozitívnym vplyvom chrómu na nutričnú bilanciu. Chrómové preparáty sa často používajú ako podporný prostriedok pri liečbe civilizačných ochorení. Samotná konzumácia chrómu však váhu neznižuje.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.