Bezlepková diéta

Bezlepková diéta je založená na úplnom vylúčení lepku z prijímanej potravy.

Potravinových intolerancií neustále pribúda. Odborníci popisujú celú škálu takzvaných malabsorbčných syndrómov. Najčastejším z nich je celiakia. Pacienti trpiaci touto chronickou poruchou trávenia musia úplne vyradiť lepok zo svojho jedálneho lístka. Práve vyradenie lepku z potravy je v ich prípade jediným efektívnym liečebným opatrením. Pacientom neostáva nič iné, len dodržiavať bezlepkovú diétu.

Lepok je zmes vo vode rozpustných bielkovín, ktoré tvoria povrchovú vrstvu v zrnách pšenice, jačmeňa a ovsa.

Zložka tejto bielkoviny, ktorá je dobre rozpustná v alkohole sa označuje ako gliadín. Práve táto zložka, menovaný gliadín je priamo zodpovedný za škodlivé zdravotné účinky potravy v prípade postihnutého jedinca. Celiakia je nepríjemný zdravotný problém. Komplikuje každodenný život a znižuje kvalitu života. Celiatik je výrazne obmedzený vo výbere potravy. Musí jednoducho dodržiavať bezlepkovú diétu.

Základom bezlepkovej diéty je úplné vylúčenie pšeničnej, jačmennej a ovsennej múky z potravy.

To býva v praktickom živote pomerne náročná úloha. Múka sa nachádza skoro všade.. Z jedálneho lístka treba vylúčiť mnohé potravinárske výrobky. Všetky výrobky, v ktorých boli použité vyššie menované suroviny. V prvom rade chlieb a pečivo. Nasledujú cukrárenské výrobky / zákusky, torty, koláče, perníky, piškóty, či sušienky /. Potom cestoviny, ale i rôzne knedlíky, palacinky, či lievance. Teda všetko, kde je múka..

Našťastie, existujú náhrady.

Osud celiatikov nie je teda stratený.. ! Múka sa dá nahradiť. Zemiakovým, či ryžovým škrobom. Napríklad i sójovou múkou, alebo kukuričným škrobom. Výbornou alternatívou je pohanka. Zdravá a chutná. Tiež i krupica, alebo jáhly. Možnosti teda sú. Život celiatika nebýva jednoduchý. Často dopláca na svoju diétnu chybu. Či už zavinenú, či nezavinenú. Vyhýbať sa múke v každodennom živote je tak trochu ako beh cez prekážky. Bezlepková diéta je základom životného komfortu každého celiatika. Pri troche snahy a záujmu to nemusí byť žiadny veľký problém. Alternatívy existujú. Zdravé i chutné.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.