Liečba hemoroidov

Hemoroidy vo väčšine prípadov vyžadujú liečbu.

Liečba hemoroidov závisí od štádia ochorenia, veľkosti a rozsahu hemoroidov ako i klinických príznakov pacienta. Liečba hemoroidov je cielená, komplexná a individuálna. Medicína pozná niekoľko postupov, aplikovaných pri liečbe tohto ochorenia.

Liečba môže byť lokálna, lieková, ale i chirurgická.

Základom komplexnej starostlivosti je prevencia a životospráva. Začnime potravou. Najväčším nepriateľom hemoroidov je tvrdá stolica. Tomu by mala zodpovedať i diéta. Ľahko stráviteľná strava, maximálny prísun vláknin. Obmedziť ťažké a korenisté jedlá, obmedziť kávu a alkohol. Čím mäkšia stolica, tým lepšie. Významným preventívnym faktorom je i pohyb a telesná aktivita. Nevhodné je bicyklovanie, alebo jazda na motorke. Pozornosť treba venovať i pravidelnému vyprázdňovaniu. Tento akt by mal prebiehať v pokoji, bez náhlivosti.

Lokálna liečba spočíva v aplikácii mastí, alebo čípkov.

Veľmi vhodným a často používaným doplnkom lokálnej liečby a účinným preventívnym prostriedkom je i aplikácia sedacích kúpeľov s čajom z dubovej kôry. Ten sa dá voľne kúpiť v lekárňach. Pri zlyhaní lokálnej liečby sa aplikuje konzervatívna liečba liekmi. Tieto lieky majú protizápalový efekt a stabilizujú žilové steny v hemoroidoch a tým priaznivo pôsobia na priebeh a vývoj ochorenia.

Chirurgická liečba hemoroidov sa aplikuje v prípade neúčinnosti, alebo zlyhania nechirurgických, teda lokálnych a konzervatívnych postupov.

Platí to predovšetkým vtedy, pokiaľ bola doterajšia liečba neúčinná a ťažkosti pacienta pretrvávajú, alebo sa ďalej zhoršujú. Moderná chirurgia pozná viacero chirurgických postupov. Snahou zostáva, čo najmenšia invazivita chirurgického zákroku. Preto sa hovorí i o mikrochirurgickej liečbe. Aplikované chirurgické metódy sú podväzovanie hemoroidov, elektrokoagulácia, sklerotizácia, alebo laserové postupy. Klasické operácie hemoroidov sa uplatňujú zriedka. Len v prípadoch, kedy nie je možné uplatniť mikrochirurgické postupy.

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií z tohto webu na váš email raz do týždňa.
Služba je bezplatná a môžete ju kedykoľvek zrušiť.

 

Strom Zdravia 2

Tento web pripravuje MUDr.Michal Šarafín. Ponuka reklamného priestoru na webe.

Ilustračné obrázky dreamstime.com

Strom zdravia e-mailom

Prihláste si zasielanie zaujímavých informácií na váš email raz do týždňa.

  • Inšpiratívne témy o zdraví.
  • Námety pre lepší životný štýl.
  • Tipy na zaujímavé články.
Zatvoriť toto okno

Stačí zadať e-mailovú adresu

Vložte svoj e-mail a za chvíľu dostanete kontrolný majl. Potom každý týždeň dostanete jeden tip.